KOMENTÁŘ BENJAMINA KURASE: ZPRÁVA O STAVU CIVILIZACE (23) - Reálné statistiky zaměstnanosti dělají fake news ze všech tvrzení o přínosu imigrace

Itálie utratila 15 milionů eur na program profesního a řemeslného školení muslimských imigrantů, z nichž jen 120 má po třech letech fungování programu dnes stálé zaměstnání. Vyčmuchal to deník Il Giornale. Na daních by ty školící výdaje státu vraceli 7 850 let, plus mínus nějaký měsíc. No co, alespoň se na něm přiživilo pár set italských instruktorů a administrátorů.
imigrant v německé továrně foto DW
imigrant v německé továrně foto DW

reklama

Statistiky z dalších zemí EU si ocitujeme za chvíli. Proč je někdo může pokládat za přínos evropské civilizaci, přesněji řečeno z čeho pochází ta progresivní víra, že imigrace jako taková a priori hostitelskou zemi obohacuje, nám vysvětlí dva prameny z nedávné historie, které to potvrzují: francouzský a britský. Tím francouzským je pařížská umělecká avantgarda 20. a 30. let minulého století, kterou tvořili většinou přivandrovalci. Picasso, Dalí, Miró, Klee, Kandinsky, Chagal, Soutine, Modigliani, Kupka, Toyen. O tom britském kdysi vyšla publikace zvaná „Hitlerův přípěvek k britské kultuře“. Tam jsou zase před nacismem uprchlí filmaři bratři Kordové z Budapešti a Karel Reisz z Ostravy. Spisovatelé George Mikes, Arthur Koestler, Tom Stoppard. Filosofové Isaiah Berlin, Ludwig Wittgenstein, Karl Popper a Friedrich von Hayek. Z vědců spoluobjevitel penicilinu Ernst Chain. A stovky dalších, jako třeba český herec Herbert Lom.  

Jenže to byla jiná migrace. Posedlá tvořivostí, vděčná za přijetí a přešaltovaná na britské vlastenectví. A nejvíc na té progresivní víře fascinuje, jak je zpátečnicky zabředlá v minulosti, nevnímá současnost a vůbec už si nepředstavuje budoucnost. Jaká budoucnost čeká Německo, které pokládá za senzačně dobrou zprávu, že se mu za dva roky a miliony eur vydávané na školení podařilo nezaměstnanost té nové vlny 2015-16 snížit ze 75 na 65 procent? Čili zaměstnanost zvýšit z 25 na 35? Tak dobře, pokrok nesporný, na dobré cestě, libuje si studie Humboldtovy univerzity s odhadem, že do konce roku 2020 by mohla být polovina imigrantů zaměstnaná. Podle Institutu studia zaměstnanosti AIB se to dokonce obrátí k nadpoloviční většině do pěti let, jak se bude poskytovat vzdělání těm 45 procentům, co nemají vysvědčení o ukončení základního vzdělání. Dejte tomu deset let a třeba se to vyrovná k německému průměru. Do té doby ta zbývající, i když se třeba zmenšující polovina bude dál pobírat sociální dávky.  

Jaká budoucnost čeká Švédsko, kde 16,5% přistěhovalecké populace pobírá dohromady dvakrát víc na sociálních dávkách (8,88 miliard švédských korun) než 83,5% domorodých (4,44 miliardy)? A kde celková částka imigrantské sociální podpory se za 10 let zvýšila o 82%? Holandsko udělalo v zaměstnanosti nenovější vlny imigrace obrovský skok od roku 2014 ze 4% na 11%, podle studie zadané ministerstvy sociálních věcí, bezpečnosti a vzdělání.

Není třeba vyjmenovávat všechny členské země. Asi bude nutné připustit, že statistiky imigrantské zaměstnanosti nebudou všechny úplně přesné. Částečně proto, že někde se osoby zaměstnatelné počítají od 16 do 64 let, jinde od 15 do 70 a dokonce 74. A částečně proto, že ne všichni nezaměstnaní se registrují. My se proto spokojíme se statistikou Eurostatu z roku 2018, podle níž v celé Evropské unii imigranti z vně EU (klasifikovaní jako osoby ve věku 20 až 64 narozené mimo země EU bez ohledu na dobu jejich příchodu) mají zaměstnanost 63%. Nejlíp jsou na tom v Česku, se 79,4% zaměstnaných, nejhůř v Belgii s 52%. Mezi tím za Českem na špici jsou Rumunsko 76,4% a Portugalsko 74,5%. Na dně před Belgii jsou Řecko s 54% a Francie s 55,6%.

Poslední sčítání populace EU se provádělo v roce 2011, kdy imigrace z ne-EU se počítala (ale spíš odhadovala, protože spočítat to přesně nelze) na 26 milionů.  S několikamilionovým přílivem let 2015-16 a potůčky ostatních let od té doby se zvedla nejméně o 5 milionů. Je-li z nich jen 63% zaměstnaných, tak jich evropští občané ze svých daní živí nějakých 12 milionů.

Takže každé tvrzení, že stále pokračující imigrace Evropě ekonomicky prospívá, je prokazatelně fake-news a podle chystaných direktiv EU by měla být zakázaná, vymazávaná a pokutovaná.

Kurasovy knihy najdete ZDE

Benjamin Kuras

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama