KOMENTÁŘ BENJAMINA KURASE: ZPRÁVA O STAVU CIVILIZACE (45) - Internet už cenzuruje i celebrity

“Váš účet @RealJamesWoods byl zamčen za porušení Pravidel Twitteru. Konkrétně za: Porušení našich pravidel zakazujících urážející chování. Nesmíte se angažovat v cíleném vyhrožování někomu nebo vybízet k tomu lidi. Pokládáme urážející chování za snahu vyhrožovat, zastrašovat nebo umlčovat hlas někoho jiného.“ Jako mnoho jiných konzervativně smýšlejících osobností byl koncem dubna Twitterem takto zastrašen a umlčen známý filmový herec James Woods a s ním 1,7 milionu jeho internetových fandů.
James Woods foto infowars
James Woods foto infowars

reklama

Už podruhé. Poprvé to bylo loni na podzim, když vytvořil satirickou parodii na volební reklamu Demokratické strany, obsahující tři šklebící se muže a text: “Umožňujeme ženám, aby jejich hlas měl větší váhu, tím, že zůstaneme doma.” Dočasný vyhazov z Twitteru dostal těmito slovy: “Textově i vizuálně to má potenciál klamat v tom smyslu, že by to mohlo ovlivnit volby.”

Podruhé to byl protest proti twitterovému a facebookovému vypojení populárního politicky nekorektního komentátora Alexe Jonese a jeho webu Infowars. Woods je komentoval takto: “Nikdy jsem se na Alexe Jonese nekoukal, ani na žádná jeho videa na internetu. Vážně o něm nic nevím. Ale přesto si myslím, že jeho vyloučení z internetu je kluzký svah. Toto je začátek fašismu. Věřte mně to.”

Facebook provedl ještě větší zátah a vymetl z internetu konzervativní komentátory Milo Yiannopoulose, Paula Josepha Watsona, Lauru Loomer a Paula Nehlena. „Vždycky jsme  vylučovali jednotlivce nebo organizace propagující nebo provádějící násilí a nenávist, bez ohledu na jejich ideologii,“ vysvětluje Facebook. „Proces hodnocení potenciálních porušovatelů je extenzivní a ten nás přivedl k dnešnímu rozhodnutí tyto účty odstranit.“

Obhájci internetové cenzury tlačí na dvě klišé. Jedno levicové, jedno pravicové. To první praví, že svoboda slova neznamená neomezenou svobodu nenávidět (hate speech) a svobodu lhát (fake news) a musí se před nimi ochraňovat. To druhé praví, že soukromé firmy se svými produkty mohou zacházet, jak chtějí. Obě odstřelila za všechny disidentské hlasy jednou praktickou větou právnička American Civil Liberty Union Vera Eidelmann: „Když soukromá firma vykonává nekontrolovanou moc umlčovat osoby a odstraňovat je z prostoru, který se stal nenahraditelnou platformou projevů miliard lidí, nic jí nezabrání použít stejnou moc cenzurovat kohokoli“. Jinak řečeno, nikdo před ní není v bezpečí.  

Lidé jako Mark Zuckerbeg si mohou cenzurovat každého, jehož informace a názory nechtějí slyšet, nebo prostě lidi, kteří jsou jim protivní, a budeme jako v Číně, připojil k tomu svůj komentář Paul Joseph Watson na serveru, který ho ještě nevymazal. A ještě stále nevymazaný komentátor Tucker Carlson upřesnil: „Mark Zuckerberg nejen cenzuruje názory, on přikazuje, jaké politické názory smíte mít“.

Jenže ono tu nejde už jen o pár progresivním elitám nepohodlných pár desítek pravicových disidentů. Organizace zvaná Poynter Institute for Media Studies, která si říká „globální leader v žurnalistice, posilující demokracii“, a která v úvodu své internetové stránky ujišťuje, že zastává svobodu projevu, sestavila černou listinu webstránek, které by se měly zavřít. Nazývá je „index nespolehlivých zpravodajských stránek“ a má jich 515. K jejich zavření naštěstí sama nemá moc. Tak vyzývá firmy, aby si jejich nenávistnými projevy nekazily pověst, přestaly u nich inzerovat tím je finančně zruinovaly. Na nátlak americké veřejnosti, že to nápadně připomíná McCarthyho 50. léta, Poynter index (dočasně?) stáhl, s omluvou za „slabiny v metodologii“, která nebyla „dostatečně rigorózní“ a způsobila nepřesnosti a zmatení“.

Některé webstránky odstraněné z Facebooku nebo z Twitteru si našly alternativní vstupy do internetu a jedou dál. Jones s Infowars takto znovu získaly během pár týdnů zpět několik set tisíc svých fandů. A hon na ně neustal. Lovci „fake news“ a „hate speech“ (mezi nimiž je spousta „progresivních“ politiků ve všech zemích) už žádají Facebook a další giganty, aby vypracovaly technologii, která by takovému obcházení dokázala zamezit.

Jones svůj internetový magazin nenazval „Infowars“ náhodou. Věděl od samého začátku, že se proti nám vede informační válka, jejímž cílem je vštípit nám jediné správné myšlení a vymazat všechna ostatní. A pak nás manipulovat do další velké nesvobody, která by nám už ani nepřišla nesvobodná, protože o žádných myšlenkových alternativách bychom se nic nedověděli. Technologicky a mocensky nad námi mají obrovskou přesilu. Jak ty všechny alternativy udržovat při životě a s otevřeným přístupem k nim, bude jednou z nejdůležitějších výzev nejbližších desetiletí. Začněme si studovat Davida a Goliáše.

 

Kurasovy knihy najdete ZDE

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama