KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Bez kudrlinek narovinu

Prezident Donald Trump sesazen nebude, i kdyby se  Demokraté  postavili na hlavu.
Donald Trump
Donald Trump
archiv

reklama

Obžaloba, že zasáhl rušivě do výkonu spravedlnosti, sloužila a slouží k politickým výpadům, nactiutrhání a házení špíny. Prezident Gerald Ford to kdysi řekl bez servítků, když prohlásil, že  toto obvinění může být cokoli, „co za ně považuje většina, která vládne v Kongresu v danou chvíli“.

Demokraté v něm teď hrají prim, a tudíž mohou Donalda Trumpa obvinit, ale nemohou ho odsoudit,  protože konečný verdikt přísluší senátu. Tam mají 49 zástupců (včetně dvou nezávislých senátorů) a k odsouzení je třeba dvoutřetinovou většinu. To znamená, že by je muselo podpořit třicet republikánských přeběhlíků. Hlasovat proti vlastní straně však může jen zoufalec nebo politický sebevrah.

Trump dnes není v bezvýchodné situaci Richarda Nixona v roce 1974, kterého demokraté obvinili z obstrukce spravedlnosti při vyšetřování aféry Watergate. 

Republikánský prezident tehdy rezignoval, když si spočítal, že před demokratickým kongresem a senátem nemá šanci.

Pokus o sesazení Donalda Trumpa by způsobil trvalé roztrpčení mezi jeho příznivci a utvrdil je v přesvědčení, že země je pod kontrolou zkorumpovaných elit. Vznikla by živná půda pro populistická hnutí, což by  mohlo způsobit rozkol v demokratické základně a zhoršit politickou patovou situaci v zemi. Není divu, že tak zkušená politička a třetí nejvlivnější osobnost ve Spojených státech Nancy Pelosová, demokratka, která předsedá Kongresu, ještě nedala svým hurá anti-trumpistům zelenou.

Demokraté jistě nechtějí jít ve šlépějích republikánů, kteří obvinili Billa Clintona, že lhal pod přísahou v milostné aféře s jednadvacetiletou stážistkou Monikou Lewinskou. Sedícího demokratického prezidenta  nejen nevypudili z Bílého domu, ale naopak přispěli k tomu, že tam zůstal další čtyři roky, protože jeho oblíbenost jen vzrostla.

Nicméně nic z toho ovšem nevylučuje, že Donalda Trumpa obviní. Jednak ze stejného důvodu, proč spustili a dva roky živili Russiagate—bránit mu, aby plnil volební sliby a zostudit ho v očích národa. Jednak proto, že  prezidentské volby se kvapem blíží. Horké hlavy vsázejí na to, že hnůj, co během procesu na Donalda Trumpa nakydají, by mohl být hnojivem vítězství demokratického kandidáta. Je to klasický příklad záměny přání za skutečnost.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!