KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Budíček pro sociální demokracii. Dánská socialistická strana se vrací ke kořenům

Vítězství socialistů v parlamentních volbách, které se konaly v Dánsku minulý týden, bylo velkým překvapením. Jak a proč k němu došlo ?
předsedkyně dánských socialistů Mette Frederiksenová projev foto youtube
předsedkyně dánských socialistů Mette Frederiksenová projev foto youtube

reklama

Řečeno bez kudrlinek narovinu, dánská Sociální demokracie dělala přesně totéž, co před ní dělaly tamní Lidová strana a Nová pravicová strana, aby získaly voliče: zaujala jasný postoj proti imigraci a islamizaci a postavila se na obranu národních zájmů a národních hodnot. Imigraci označila jako hrozbu systému sociálního zabezpečení a Islám jako hrozbu rovnosti mezi ženami a muži.

Navzdory obvyklému předpokladu, že xenofobní a protimuslimské postoje neprospívají úspěchu u uren, dánské volby ukázaly, že tomu může být naopak. Důvodem je skutečnost, že vnímání bytostných problémů dánské společnosti, jako ostatně v řadě dalších evropských zemí, se během posledního desetiletí od základu změnilo. Politický diskurs se dnes soustřeďuje jednak na otázky imigrace, integrace a bezpečnosti, jednak na národní, kulturní a náboženské identity.

Výzvou doby je střet dvou protilehlých sil, které budou formovat budoucnost. Na jedné straně pociťujeme úbytek milionů pracovních příležitostí vlivem robotizace a nástupu umělé inteligence. Na druhé straně máme přijmout ještě větší počet afrických imigrantů jako pracovní posilu. Kdo jiný by se měl postavit čelem snahám o řešení tohoto klíčového rozporu současnosti, když ne sociální demokracie?

„Vím, že mnoho Dánů si dělá starosti o budoucnost,“ prohlásila předsedkyně socialistů Mette Frederiksenová, která se v jednačtyřiceti letech zřejmě stane nejmladší dánskou premiérkou. „Starosti o práci, o otevřené hranice. O to, zda se nám podaří najít rovnováhu v přistěhovalecké politice.“

předseda ČSSD Jan Hamáček foto youtube

KOMENTÁŘ MIRKO RADUŠEVIĆE: Růst a pád české sociální demokracie. Lék - národovectví a ekologie?

Mette Frederiksenová dodala, že se pokusí sestavit vládní koalici s menšími stranami. „Budu hledat podporu na klíčové otázky jako je imigrace od pravice,“ - slíbila - „a na jiné problémy, jako je sociální politika od levice.“

Dánským socialistům přechod k jiné rétorice umožnil nejen vybřednout z marasmu, ale také dostat se opět k řízení státu. Nejde o oportunistické převlékání kabátu, nýbrž o zásadní programovou změnu. Dánská socialistická strana se vrací ke kořenům.

To je přelomová událost. Pro všechny sociálně demokratické strany v Evropě, které v posledních letech prohrávaly za druhými, by to měl být budíček. Když se neprobudí, zaspí historickou příležitost ke svému vzkříšení.

Autor je český novinář žijící v Ženevě

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama