KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Je pandemie z Wu-chanu jenom „černá labuť“?

Pandemie koronaviru označeného 2019-nCoV se již rozšířila z Číny do dvaceti pěti zemí. Téměř čtyři sta lidí viru podlehlo a víc jak šestnáct tisíc s ním bojuje o život. 
pandemie koronaviru v Číně
pandemie koronaviru v Číně
foto AP

reklama

Šedesát měst v Číně, v nichž žije víc jak padesát miliónů lidí, je v karanténě. Letecké společnosti ruší jedna za druhou spojení s Čínou. Podniky po celé zemi u příležitosti čínského Nového roku zavřely vrata a měly by je v příštích dnech otevřít, ale čtrnáct provincií a měst, jejichž výroba představuje dvě třetiny čínského hospodářského produktu, již oznámilo, že nezahájí činnost dřív nežli za deset dní.

Bezprostředně po přiznání první oběti ve Wu-chanu se objevila zpráva, že z tamní laboratoře pro biologickou bezpečnost nedopatřením unikl vzorek koronaviru ukradený v kanadském ústavu pro výzkum smrtonosných viru (NML) ve Winnipegu dvěma čínskými vědeckými pracovníky. Wu-chanská laboratoř je vybavená špičkovou technologii, která umožňuje virologům pracovat i s velice smrtonosnými rody koronavirů, včetně syndromu náhlého selhání dýchání (SARS), viru chřipky HSN1, japonské encefalitidy a horečky dengue. Vědci rovněž zkoumají příčiny antraxu spolu se způsoby jeho použití, obrany proti němu a léčby.

James Gordano, profesor neurologie na univerzitě v Georgetownu, USA, který je poradcem amerického velení pro zvláštní operace, řekl, že Čína neustále zvyšuje peněžní podporu pro biologické vědní obory a jiná odvětví špičkové technologie. Dodal, že tato skutečnost vzbuzuje obavy z hrozby vzniku „genetických zbraní“ a hledání způsobů „nekrvavého vítězství“. 

Podotkněme, že to je Svatý grál, který hledají všechny mocnosti v čele s Ruskem a Spojenými státy. CIA ve spolupráci s Pentagonem a NATO uskutečňuje velký výzkumný projekt rozvoje biologických zbraní schopných zabít lidi nemocí místo střelami a bombami — je to mnohem levnější! A co je méně známé — některé „ozbrojené“ viry už existují.

V říjnu minulého roku výzkumný pracovník Johns Hopkinsonova střediska pro zdraví a bezpečnost uveřejnil studii, v níž předvídá, že pandemii „ozbrojeného“ koronaviru by mohlo padnout za oběť až šedesát pět milionů lidí. Krátce na to institut Johnse Hopkinse, nadace Billa a Melindy Gatesových a Světové ekonomické fórum, které spojuje zájem o zavedení Nového světového ekonomického pořádku, společně uspořádaly „pandemickou simulaci“ nazvanou „Event 201“ specificky zaměřenou na koronavirus. Ne Ebolu, nebo prasečí chřipku, nebo ptačí chřipku, ale KORONAVIRUS.

V tomto napodobení pandemie vypukla v Jižní Americe a její příčina spočívala v přenosu viru z prasat na člověka. Výsledkem „Event 201“ bylo zjištění, že vlády nebyly zdaleka připraveny čelit tak obrovské zdravotní výzvě, a na stupnici připravenosti dosáhly ze sto možných bodů pouze na čtyřicet. Podle této simulace by zemřelo na pandemii šedesát pět milionů lidí. Je velmi znepokojivé, že scénář „Event 201“ silně připomíná situaci v Číně.

Můžete si vybrat ze dvou zastávaných názorů:

Jedni tvrdí, že takové simulace jsou běžné, a že bychom měli být elitám vděční za to, že je dělají, aby nás včasným varováním uchránily před nejhorším. Podle druhých „Event 201“ nebyla simulace, ale válečná hra s cílem zjistit možné následky pandemie, o níž globalisté věděli, že přijde.

Spojené státy a Čína jsou v současné době uprostřed obchodní války. Nedávno podepsaná částečná dohoda požaduje, aby Čína zčtyřnásobila dovoz amerických výrobků během příštích dvou let, což samo o sobě bylo přehnané. Nicméně tato falešná naděje pomohla zastavit pokles cen akcií na světových burzách. Nyní, když čínská ekonomika začíná pociťovat tíhu pandemie, je nabíledni, že dohoda se stane kusem papíru.

Jestliže bude Donald Trump pokračovat v celní válce proti národu ve stavu virového ohrožení, bude vypadat jako monstrum. Ve světovém obchodu vznikne zmatek a podpůrné struktury se napůl zhroutí. Globální systém zásobování zamrzne, cestovní ruch ochabne a světové obchodní styky postihne porucha. Tomu se nemůžeme vyhnout.

Čína se stala továrnou světa a dováží víc ropy než kterákoli jiná země. Čínští turisté utratili v roce 2018 na svých cestách 277 miliard dolarů. Nejlidnatější země s 1,4 miliardy lidí představuje největší trh v celé řadě druhů spotřebního zboží včetně automobilů, vína, lahůdek a jiného luxusního zboží. Jde tudíž nejen o Čínu, ale o všechny národy.

Vraťme se k otázce v titulku: Je pandemie koronaviru z Wu-chanu jenom„černá labuť“ (obrazné pojmenování nepředvídatelné události s dramatickými následky, jejíž příčiny zůstávají i ve zpětném pohledu nejasné)? Když ji teď čtu znovu, zdá se mi neúplná. Chybí klíčová podotázka: Zda byla ta pandemie vyvolána záměrně a je cílená?

O tom, že dva čínští vědečtí pracovníci, zaměstnaní v kanadském virologickém ústavu NML, ukradli vzorky viru 2019-nCoV a poslali je do wu-chanské laboratoře pro biologickou bezpečnost se vědělo už loni. Proč nebyli hned zatčeni? Proč směli navštěvovat wu-chanskou laboratoř až do svého propuštění z ústavu letos v lednu? Kam zmizeli? Proč k výskytu došlo na wu-chanském rybím trhu vzdáleném jen třicet kilometrů od zmíněné laboratoře? Proč se onemocnění, které je během desetidenní inkubační doby už nakažlivé, objevilo až počátkem čínského Nového roku, kdy všichni Číňané cestují křížem krážem zemí za svými příbuznými, a kdy tudíž možnost nákazy a jejího šíření byly na nejvyšším stupni? Jsou to shody okolností? Cui bono? Jinak řečeno, komu vadí čínská hospodářská dominance ve světě a úspěch hospodářského modelu, který nabízí chudým zemím v Asii, Africe a Latinské Americe?

Odpovědi jsou (zatím) věcí osobního vnitřního přesvědčení. Objektivně lze konstatovat, že případ 2019-nCoV je nadmíru podobný jiným nemocem, jako byl syndrom náhlého selhání dýchání (SARS). Objevil se také v Číně v roce 2002 a způsobil osm set úmrtí, mnoho bolesti a strádání a pokles HDP o víc než jedno procento. Podle předběžných odhadů lze očekávat, že účinek 2019-nCoV bude dramatičtější.

Oba konoraviry byly zřejmě vypěstovány v laboratoři pomocí pokusů na zvířatech. Po vypuštění zmutovaly a začaly se šířit přenosem z člověka na člověka. SARS a nový 2019-nCoV virus mají, zdá se, zvláštní schopnost, že postihují v prvé radě a především čínskou rasu.

Neočekávejme, že Peking ukáže prstem na někoho, kdo měl motiv, prostředky a možnost rozptýlit 2019-nCoV na wu-chanské tržnici. Označit možného rozsévače by asi nebylo těžké, ale usvědčit ho je nemožné. Čína je odsouzena mlčet a trpět.

Čínský lid přináší obrovské oběti a vynakládá nadlidské úsilí, aby zkrotil smrtonosný virus. Ve Wu-chanu vyrostla během deseti dní moderní nemocnice pro tisíc pacientů. Vláda vynaložila jen v minulém týdnu pět miliard dolarů na prevenci kontrolu viru. Na Číně záleží, aby se wu-chanská pandemie nezvrhla v „Event 201“ se šedesáti pěti miliony mrtvých.

Očerňovat Čínu a zlořečit jí v těchto kritických dnech je odporné a sprosté.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!