KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Morální statečnost dnes jako včera

Odvaha je odolnost vůči strachu, zvládnutí strachu - ne absence strachu, řekl Mark Twain.
Santiago Abascal a strana VOX oslavují španělské volby
Santiago Abascal a strana VOX oslavují španělské volby
foto youtube EL País

reklama

„Bez komplexů, beze strachu před ničím a nikým, bez omluv, naplněni naopak hrdostí, dnes říkáme: Vox Plus Ultra, Espagna! Plus ultra!“ 

Zvoláním plus ultra, jít dále vpřed, jež bylo heslem španělského krále Karla V. v šestnáctém století, zakončil  Santiago Abascal, generální sekretář VOX, patnáctitisícové shromáždění v Madridu na počátku kampaně parlamentních voleb, které skončily minulou neděli triumfem jeho strany - bude mít 52 poslanců, což je víc jak dvojnásobek než předtím.

Co je tou hanlivou věcí, za níž se Abascal nehodlá omlouvat nikomu? Kajícnost. Téměř náboženská kajícnost za disidentství doprovázená pokáním podrobení, co vládnoucí ultraliberální řád požaduje od Španělska. A od kohokoli všude jinde, kdo se odváží postavit proti jeho totalitárním požadavkům a diktatuře politické korektnosti. Abascal ve svém projevu obojí rozcupoval, od pomateného feminismu a generového šílení až k invazi nezvaných hostů.

Vox je stranou, která se nebojí říkat to, co je, neomlouvá se, že dává přednost národním zájmům před nadnárodními a před multikulturním míšením. Prohlašuje to veřejně a hlasitě. Za to byla ocejchována jako xenofobní a krajně pravičácká. Nese to Kainovo znamení bez komplexu a beze strachu. A jakoby přes noc se stala třetí nejsilnější stranou ve Španělsku.

Ve své poslední knize Courage (Odvaha), která je v podstatě podnětem a návodem k revoltě  a kulturní gerile, vědec a filozof Francois Busquet nás, mlčící většinu, povzbuzuje, abychom vylezli z ulity s hlavou vztyčenou, rozhodnuti hájit odvážně a bezodkladně naše ideje a naše zásady, které se staví na odpor chátrajícímu ultraliberálnímu řádu.

„Nebýt pokrytcem, hospodským nebo salonním rebelem v soukromí a na veřejnosti ovečkou ve stádu,“ napsal jsem v knížce Past o mlčící většině v době totality. „Chce to, abychom překonali strach, který je dnes všudypřítomný a stal se hlavním nástrojem moci. Nebát se vlastního strachu vyžaduje morální odvahu. Někde jsem četl, že morální statečnost je vzácnější než lidská inteligence nebo hrdinství na bojišti.“

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!