KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Plechovky plné červů kopnuté dopředu

Trump a Putin na summitu G 20 v Osace
Trump a Putin na summitu G 20 v Osace
foto youtube VoA

reklama

 

Stalo se na zasedání vládců světa v Ósace něco mimořádného, že bychom se mohli radovat, jak se nám snaží namluvit mnozí politologové? Řečeno bez kudrlinek a narovinu dva hlavní aktéři odvolali, co slíbili a potvrdili, že splní, co slíbili. Toť v kostce vše, co stojí za zaznamenání.

Nic se nevyřešilo

Americký prezident odvolal slib, že zabrání čínskému gigantu Huawei, aby nakupoval špičkovou počítačovou technologii v Americe a mohl tak dále dobývat svět. Pro dobrou míru odvolal slibované další zvýšení dovozní daně na čínské výrobky.

Čínský prezident odvolal slib, že zabrání americkým firmám nakupovat čínské vzácné rudy, aby mohly vyrábět technologické divy jako jsou nosiče pro rakety s atomovou hlavicí. Pro dobrou míru odvolal omezení na dovoz amerických zemědělských výrobků.

Oba státníci slíbili, že dodrží svůj slib, že obchodní spory budou řešit u jednacího stolu, a ne celní střílečkou. Už jsme to párkrát slyšeli, burziáni zajásali, Dow Jones poskočil a komentátoři si nasadili růžové brýle, když bušili do klávesnice. Přitom se nic nevyřešilo, problémy se pouze zakonzervovaly. Dá se obrazně říct, že Si Ťin-pching s Trumpem kopli plechovku plnou červů dopředu. Než k ní zas dojdou, červi v ní už třeba nebudou. Zázraky se staly. Píše se o nich v Bibli, a ta není fejk.

Nic neproniklo

Co opravdu víme o tête à tête Trumpa a Putina? V té krátké chvíli, po kterou novináři mohli s nimi pobýt v místnosti, zaslechli, jak si jeden druhému na ně stěžují.

„Zbavit se jich. Falešný tisk,“ pravil Donald svým úsečným způsobem. „V Rusku ten problém nemáte.“

„Ale máme,“ pravil Vladimir anglicky, pomíjeje tlumočníka.  „U nás je to stejné.“

A to je zhruba vše, co z jejich rozhovoru, který trval půl druhé hodiny, uniklo. Ostatní jsou dohady.

Šťouchance

Svému hostiteli, premiérovi Abemu, věnoval Trump jen pouhou půlhodinku, což si novináři vyložili jako známku neshody. Japonský premiér jim pak pracně vysvětloval, že americký prezident celou tu dobu mluvil o obchodu a Severní Koreji, ale o zrušení Smlouvy o bezpečnosti s Japonskem nepadlo ani slůvko.Trump totiž tuto možnost nakousl v nedávném televizním rozhovoru pro Fox News, když reprízoval svůj letitý názor, že pokud jde o bezpečnost, Japonsko je „vyžírka“, co se veze za vozem. V případě třetí světové války bude stát nečinně stranou a sledovat na televizi značky Sony, jak Amerika bojuje. Není to jeho první šťouchanec do Tokia - podle něho také málo přispívá na americkou armádu hostující na Okinavě - a vzniká otázka, kolik takových šťouchanců Tokio může vydržet.

Evropa spasitel planety?

Na oficiálním jednacím pořádku nechybělo, jak jinak, oteplování Země. Mnoho slov, mnoho názorů. Trump nakonec prohlásil, ať si kdo udělá, co chce, ale bez nás, bez Ameriky. Čína dostala na pařížské konferenci o ovzduší dispens, nemusí až do roku 2030 nic dělat. Rusko považuje za důležitější a naléhavější zvyšovat obranyschopnost  a výkonnost národního hospodářství. Indie si vymohla výjimku, protože víc jak miliarda jejích obyvatel má také právo na lepší zítřky, a zelená cesta je příliš nákladná. Rozumí se samo sebou, že tato výjimka se vztahuje také na Afriku a Latinskou Ameriku.

Hádej, komu zbyl Černý Petr v ruce? No, přece nám, Evropanům. V závěrečné deklaraci G20 stojí, co všechno máme udělat pro záchranu Země.

Proč liberalismus upadá?

Zaznamenejme ještě, že krátce před zahájením schůzky G20 Putin poskytl Lionu Barberovi, vedoucímu redaktorovi londýnského Financial Times, rozhovor, který tento vlivný deník okamžitě uveřejnil pod titulkem „Liberální idea je mrtvá, prohlašuje Putin“.

Ruský prezident se staví do role jak analytika, tak obhájce nacionalismu a populismu, který se jeví být následníkem liberalismu na Západě. Proč liberalismus selhává? Jednou z hlavních příčin je, že „liberální elita se odtrhla od lidu a dostala se do střetu se zájmy většiny obyvatel… (liberálové) „nemůžou jednoduše už nikomu něco diktovat, jak se o to pokoušeli v nedávných desetiletích“.

Další významnou příčinou je neschopnost čelit krizi našeho věku: masové a ilegální imigraci. Putin připouští, že je humánní pomáhat těm, kdo mají problémy způsobené domácí politickou situací. „Ale co se stane se zájmy vlastních obyvatelů, když počet migrantů mířících do západní Evropy není pouhá hrstka, nýbrž statisíce?“ Vládnoucí liberální idea navíc „předpokládá, že migranti mohou zabíjet a znásilňovat beztrestně, protože jejich práva jakožto migrantů musí být chráněna.“

Na otázku, zda Angela Merklová udělala chybu, když pozvala Afričany do Německa, odpověděl:

„Kardinální chybu.“

Šou na 38. rovnoběžce

V Evropě (Česko vyjímaje) a Americe se Putinovy názory dostaly na první stránky novin a vyvolaly vášnivé debaty.  Klevetivé jazyky tvrdí, že Trump, který nesnáší nebýt středem pozornosti, chtěl Putinovi publicitu ukrást. Proto prý navrhl Kimovi III. setkání v Panmundžomu, kam měl po G20 přijet. Časově to souhlasí, ale byl to předem promyšlený tah.

Donald Trump se před časem svěřil členům svého štábu, že každý den v Bílém domě je pro něho jako jedno pokračovaní reality šou, ale že své prezidentování hodlá inscenovat on sám. Panmundžon bylo divadelní představení v jeho režii. Nasvědčuje tomu skutečnost, že neměl po boku ministra zahraničí Mika Pompea, jak by se patřilo, ale Tuckera Carlsona, mediálního poradce a moderátora televize Fox.

Kulisa demilitarizovaného pásma stěží mohla být víc symbolická a prezident Trump větší světovou hvězdou, než když udělal historický krok přes 38. rovnobězku, krok přes práh, který žádný z jeho předchůdců nepřekročil.

Televizní záběry a fotografie, co jsme mohli vidět, jsou působivé, ale o ničem jiném než o vzpomínkové události nevypovídají. Donald s Kimem se na hraniční čáře v Panmundžomu pouze znovu dohodli, že se dohodnou.

„Nespěcháme,“ řekl americký prezident,  „chceme to udělat správně.“  

Další plechovka plná červů byla kopnuta dopředu. Ale třeba Pámbů, ať už je to kdokoli, učiní, že ji nebude zapotřebí otvírat.

 

Autor je český novinář žijící ve Švýcarsku.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!