KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Špinavé tajemství Škrtiče zeleného

Škrtič zelený se nachází na celém světě.  Od ostatních škrtičů, kteří hýří barvami,  se odlišuje fádní zelení. To proto, aby nebyl nápadný a mohl se dostat k oběti, aniž upoutá její pozornost. Ještě podstatnější rozdíl však je, že ji nezabíjí, ale spotřebovává v položivém stavu postupně a dlouhodobě.
dolar ilustrace
dolar ilustrace

Rdousící sval Škrtiče zeleného je dolar. Modus operandi objasňuje případ Venezuely,  který nelze popsat  jinak, než jak to udělal Dr. Jack Rasmus, profesor politické ekonomie na Saint Mary‘ College v Kalifornii. Z jeho rozsáhlé analýzy* jsou následující výňatky.

Je několik způsobů, jak Spojené státy mohou vyvolat v cílové zemi sociální neklid a přivodit změnu režimu. Jedním z nich je, že způsobí  krutý nedostatek dolarů  v jejím národním hospodářství. 

Po řadu let se USA cílevědomě snažily  přinutit americké společnosti ve Venezuele k tomu, aby repatriovaly dolary  anebo je daly do svých poboček v jiných státech. Zároveň podněcovaly bohaté Venezuelany, aby uložili své dolary v amerických bankách a umožňovali jim výhodné investice v Americe. Odtok dolarů zvýšil jejich cenu na černém trhu a  znehodnotil domácí bolivar, čímž ceny potravin a zboží vylétly do závratných výšin. Souběžně s tím USA zabránily světovým bankám, aby dávaly Venezuele dolarové půjčky a pojišťovaly dlužní úpisy Madurovy vlády.

Špinavé tejemství

Hlavním zdrojem příjmů Venezuely je vývoz nafty. Z něho hradila  95% státních výdajů. Následkem sankcí, které USA uvalily na země, které  platí nebo by chtěly platit venezuelskou naftu v dolarech, tento životně důležitý zdroj vysychá.

Neméně účinným opatřením, jak zabránit Venezuele přístupu k dolarům byla konfiskace její naftové distribuční společnosti GITGO umístěné ve Spojených státech. Když se jí zmocnila americká vláda, zanikl další pramen dolarů, za které by si Venezuela mohla v zahraničí nakoupit potraviny, léky a hospodářsky nezbytné zboží. K dovršení všeho byla  dolarová konta GITGO převedena na účet  opozice a samozvaného prezidenta  Guida.

USA zabavily řadu dalších venezuelských dolarových příjmů z Ameriky, a to nejen vládní, ale také firemní a soukromé, a nálehají na spojence, aby učinili totéž.   

Navíc zabavily zásoby zlata, které si Venezuela uložila v zahraničí, a z nichž mohla nakupovat dolary. Je to porušení mezinárodních zákonů, na němž se podílí mega banka Citigroup a anglická Národní banka.

Následkem nedostatku dolarů Venezuela musí tisknout  víc bolivarů, aby mohla dovážet nejnutnější věci a udržovat ekonomiku v chodu.  Nadbytek bolivarů v oběhu podporuje růst cen na trhu a inflaci.

Roztáčí se čertovo kolo. Stále méně dolarů a stále nižší hodnota bolivaru = dražší dovoz, víc inflace, víc nedostatkových věcí, úpadek výroby, růst nezaměstnanosti = víc nespokojenosti a protestů.

Anakonda je škrtič, který se vyskytuje jen v Latinské americe. Když se nasytí, ztěžkne, najde si útočiště a tráví. Během několika hodin je jako omámený, celý zesláblý a velice zranitelný.

Původní domněnka, proč Škrtič zelený své oběti nepožírá, byla, že nechce dát svým nepřátelům možnost, aby ho v jeho slabé chvíli, když odpočívá a tráví, napadli.  Poslední vědecké poznatky však mluví o naprosto jiném důvodu, o špinavém tajemství, které bylo doposud úspěšně skrýváno.

Škrtič zelený totiž  potřebuje ke svému množení pot a krev obětí.  Nechává je naživu  ve vegetativním stavu proto, aby z nich čerpal tyto  tělesné tekutiny, jimiž kojí své novorozené dolárečky. Potomstvo se má k světu, ale  aby se mohlo plně rozvinout, je nutno přirdousit další a další země.

Ještě jedno poučení  na cestu: když Škrtič zelený pokojně syčí, neznamená to, že je v pohodě, ale že se chystá zaútočit.

Jan Vítek

----------------------------------

*Anglický originál viz Dr. Jack Rasmus

Global Research, February 28, 2019

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajsví FTV Prima.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama