KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Ukradla Čína koranavirus v Kanadě?

Příjem pacientky s podezřením na virus - Wu-chan
Příjem pacientky s podezřením na virus - Wu-chan
foto AP

reklama

Loni byla zachycena stopa po zásilce z Kanady pro Čínu obsahují koronavirus. Odesílatelé byli čínští vědci, kteří pracovali v Národní mikrobiologické laboratoři (NML) ve Winnipegu. Investigativní žurnalisté GreatGameIndia (+) objevili důkazy o jejich spojení s Čínským programem biologické války a vznesli podezření, že epidemii ve Wu-chanu způsobil únik tohoto nebezpečného viru z místní laboratoře.

V květnu 2012 přijala nemocnice v Jeddahu v Saudské Arábii šedesátiletého muže, měl vysokou horečku, třásl se jako by měl zimnici, kašlal krvavé hleny a těžce dýchal. Neměl předtím žádné srdeční ani plicní onemocnění, ani nedostatečnou funkci ledvin, nebral dlouhodobě žádné léky a nekouřil.

Virolog Dr. Mohamed Ali Zaki izoloval a identifikoval předtím neznámý virus z plicního vzorku. Pak se spojil s Ronem Foucherem, předním virologem v Erasmus Medical Center v Rotterdamu v Holandsku, a požádal ho o radu v rámci mezinárodní spolupráce v boji proti  prudce nakažlivým nemocem. Foucher poslal vzorek viru k posouzení a prozkoumání svému kolegovi Dr. Franku Plumerovi z National Microbiology Laboratory (NML) ve Winnipegu, kde se dělají komplexní testy všech rodů koronavirů. Je to jedna z mála laboratoří v Severní Americe, která je vybavena tak, aby mohla zkoumat nejsmrtonosnější onemocnění, včetně Eboly, SARSu a koronavirů.

Kanadský výzkumný ústav obdržel vzorky z Holandska v květnu 2013. Laboratoř vyvinula zásobu koranavirů pro diagnostické zkoušky. Její pracovníci se zaměřili na pokusy se zvířaty, aby zjistili, jak reagují na virus a která z nich mohou být jeho nositelem.

Když v březnu 2019 zmíněná zásilka s obzvláště agresivním rodem skončila v Číně, vypukl velký skandál. Odborníci na biologickou válku v celém světě žádali vysvětlení, jak možné, že Kanada posílá Číně smrtící viry, které by bylo možno „ozbrojit“ a použít pro dobyvačné účely.

Vyšetřování trvalo víc jak čtyři měsíce a jeho výsledkem bylo, že skupina čínských vědců byla vyvedena manu militari z NML. V jejich čele byla viroložka Dr. Si-nang-kuo Čchü spolu se svým mužem Dr. Kedingem Changem. Oba jsou v podezření, že infiltrovali NML dalšími čínskými agenty vydávajícími se za studenty, ale s doktoráty v kapse a praxí v různých institucích čínského programu pro biologickou válku.

Dr. Čchü navštívila nejméně pětkrát Národní laboratoř pro biologickou bezpečnost ve Wu-chanu (NBL) během školního roku 2017-18. Shodou okolností tato laboratoř je asi třicet dva kilometrů vzdálená od wu-chanské rybí tržnice, údajného epicentra nákazy, která se šíří jako stepní požár.

Institut virologie ve Wu-chanu
Institut virologie ve Wu-chanu

Wu-chanský institut má dlouholetý výzkumný program koronavirů, včetně syndromu náhlého selhání dýchání (SARS), viru chřipky HSN1, japonské encefalitidy a horečky dengue. Vědci rovněž zkoumají příčiny antraxu spolu se způsoby jeho použití, obrany proti němu a léčby.

James Gordano, profesor neurologie na univerzitě v Georgetownu, USA, který je poradcem  amerického velení pro zvláštní operace řekl, že Čína neustále zvyšuje peněžní podporu pro biologické vědní obory a jiná odvětví špičkové technologie. Tato skutečnost vzbuzuje obavy z hrozby vzniku „genetických zbraní“ a hledání způsobů „nekrvavého vítězství“. 

To znamená, že Čína vyvíjí různé modifikované choroboplodné zárodky, které lze šířit v zastoupení nějakým nositelem, a na něž by jako jediná znala léčbu nebo měla očkovací látky. „To není válka per se, zdůraznil profesor. „Je to o tom, že Čína se povýší do role zachránce světa, což následně vytvoří makroekonomickou a biologickou závislost ostatních států na její dobré vůli. Je to cesta k jejich podvolení.“

O tom, kde se v současné době nachází manželská dvojice, na kterou padá podezření, že ukradla vzorky koronavirů pro Čínu, není nic známo. Zmizeli z radaru. Z toho, co se s nimi stane, bude možno usuzovat, do jaké míry je analýza GreatGameIndia správná. Přiznání od nich nečekejme, tím méně od Pekingu. Ze žurnalistického hlediska je to buď sólokapr, nebo kachna. Nic jiného zatím není.

Hm, leda, že by došlo na slova stařičkého rabína, který se na smrtelné posteli s posledními silami vztyčil a zasípal: „Synu můj, všechno je jinak.“

Poznáme to snadno, protože to by se jednoho dne objevil jakoby zázrakem na trhu účinný lék proti tomu zhoubnému onemocnění. Divotvorný, ale drahý.

Kdy?

Až virus zmutuje a z epidemie se stane pandemie, dřív ne, to přece dá rozum.

-------------------------------------------

(+) GreatGameIndia je čtvrtletník, který se věnuje mezinárodní politice a přináší investigativní články a analýzy zejména z Asie.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!