KOMENTÁŘ JANY KUNŠTEKOVÉ: Klidně jim hodiny za Fridays for Future omluvme

V posledních týdnech přibývá demonstrací za záchranu klimatu - Fridays for Future. Je to stávka středoškolských studentů, kteří upozorňují na neřešené problémy, které mohou vést k nezvratným změnám klimatu naší Země a tím zhroucení života.
Zástupci českého hnutí na radnici v Brně foto fb Fridays for Future CZ
Zástupci českého hnutí na radnici v Brně foto fb Fridays for Future CZ

reklama

Spustila to malá Švédka Greta Thunberg, která stávkovala nejprve sama a nakonec promlouvala k vládcům zeměkoule v Davosu i jinde. Ponechám teď stranou, jak se šestnáctiletá dívenka dostane mezi tak vznešenou společnost a ponechám stranou i svou skepsi, že se nakonec ukáže, kdo za tím stojí - a ta šestnáctiletá dívenka to nebude, byť má můj obdiv.

Toto hnutí se šíří celým tzv. vyspělým světem - v Evropě především, v Německu podporováno samotnou kancléřkou Angelou Merkel, a nyní se přidávají studenti i u nás. Vnímám pozitivně, když se studenti zajímají i o něco jiného než jsou sobotní nákupy, mobily a mejdany, takže principiálně vítám i tuto akci.

Jsou odpůrci i zastánci tohoto - už se dá říci - hnutí. Odpůrci nejsou primitivní nepřátelé mládeže, jak se jim leckdo snaží přičíst. Spíš už leccos zažili a na revoltu, masově médii podporovanou, nevěří. Ty děti tomu ovšem věří  - alespoň ty z nich, které se právem obávají o osud naší planety.

Jsou to ale mladí lidé se vším všudy - se schopností se nadchnout i s rizikem nedomyslet věci do důsledku. Například že sice Německo už dnes proklamuje, že většinu energie má z obnovitelných zdrojů, což možná platí v celoročním součtu, ale ve špičkách musí spoléhat na vlastní atomové a uhelné elektrárny, a až je vypnou a odstaví, jak mají v plánu, budou se muset spoléhat na dovoz energie z okolních sítí s jejich "špinavou" energií. Což ovšem vyžene ceny elektřiny na společném evropském energetickém trhu k neuplacení pro domácnosti z chudších zemí. Když se k tomu ještě přidají elektroauta, bude to nářez. Německo se v dokumentu "Německo seshora" v pořadu Terra X chlubí tím, že je ze všech evropských zemí nejbohatší, protože v noci nejvíc svítí. Takže by s šetřením mělo opravdu začít u sebe.

Greta začala loni stávkovat místo páteční školy. Proto Fridays. Příští pátek 15. března má být globální stávka. Studenti napříč světem by měli místo škol vyjít do ulic a stávkovat. Není prý čas - máme už jen 12 let na změnu. V Německu a Švýcarsku stávkují studenti už více týdnů, což má za následek neomluvené hodiny.

U nás jsem zatím svědkem stávky nebyla, jak to bude příští pátek, nevím. Možná, když bude dostatečná propagace, bude stávka masová - i tam, kde jsou zrovna jarní prázdniny. Studenti na škole, kde učím, nejsou zrovna typický vzorek - jsme soukromá škola a mnozí jezdí v posledních ročnících do škol vlastními auty. Když popisují svůj byt, začínají asi takto - máme dvanáct pokojů, čtyři koupelny... Ptala jsem se jich, zda se zúčastní stávky a zda o tom vůbec něco vědí - pár se našlo, dokonce řekli, že se zúčastní. Možná, že jinde je to jinak a děti jsou angažovanější. Pokud bude stávka masový jev, prosím o jedno - nechci boj o neomluvené hodiny. Učitelé v Česku a školství celkově už to mají tak jako tak nahnuté. Neustále někde čtu, že učíme špatně, akorát se kritici nemohou shodnout, jestli jako za Marie Terezie nebo jako za bolševika. Rodiče si stěžují, že školy učí zastaralým způsobem a nenechají je výuku spoluorganizovat. Mnozí nenechají na učitelích a učitelkách svých dětí nit suchou. Teď ještě kdyby k tomu přistoupila zkostnatělost škol a trvání na tom, že hodiny strávené ve Stávce za budoucnost nebudou omluveny. To už by bylo příliš. Pokud bych byla ministr, dám pokyn hodiny omlouvat a tím se zapojit do boje za klima. V pátek se učit nebude, dokud politici nezačnou s klimatem něco dělat, a oni nezačnou, protože nic neřídí. Svět řídí páni z Davosu a jejich zájmové skupiny, a ti si Gretu vyslechnou, ale rozhodně nepřestanou s těžbou ropy ani s dovozem ovoce a levných hadrů přes půl světa. Protože my to tak chceme. Chceme levný benzín, protože většina z nás na drahý nemá. Chceme levné hadry šité dětskými dělníky v Bangladéši. A to chudí i bohatí, kteří jen nechají víc zbohatnout značku, kterou vlastní někdo z nejbohatších lidí na planetě.  Chceme smartphony, přestože coltran, který je pro ně třeba, těží opět často děti za strašných podmínek v Kongu. Chtěli jsme banány, máme je.

Protože politici tedy s klimatem nic neudělají, bude se v pátek stávkovat. Učit se může v sobotu, jak to zkoušejí studentům nabízet ve Švýcarsku. Pokud mi pátek zaplatí a někteří studenti přijdou, proč ne. Pátky prostě budou ve školách dobrovolné - někdo bude stávkovat, někdo bude v kavárně, někdo ve škole. Čeho se tím dosáhne, je sporné. Nechci ale číst nenávistné články o zlých učitelích. Už ne.

Autorka je členkou Pedagogické komory

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!