KOMENTÁŘ JANY KUNŠTEKOVÉ: Zmizí Grety Thunberg v zapomnění a s ní také studentská stávka za klima?

Studentská stávka na chvíli přitáhla pozornost médií. S pohasnutím svatozáře hlavní hvězdy hnutí  Fridays for Future Grety Thunberg v důsledku jejího rychlého příklonu a a odklonu od jaderné energie klesá i zájem mladých o toto hnutí. Utichnou také u nás akce v Praze před Parlamentem i v jiných městech?
páteční demonstrace studentů foto fb OTV
páteční demonstrace studentů foto fb OTV

reklama

Hvězda švédské studentky Grety Thunberg, která stála na počátku studentské stávky Fridays for Future, začíná rychle vyhasínat. Na jedné ze studentských demonstrací, které proběhly minulý pátek po celé Evropě, se Greta vyjádřila na podporu jaderné energetiky jako cesty ke snižování škodlivých emisí skleníkových plynů. Během víkendu na ni nastoupili němečtí Zelení, aby jí to vysvětlili. V pondělí švédská studentka oznámila, že osobně  je vlastně proti jádru. Během pár dnů obrat o 180 stupňů.

Slečnu Thunberg  do minulého týdne mohutně podporovala velká část establishmentu. Médii hlavního proudu počínaje, přes evropské těžké politické váhy jako německá kancléřka  Angela Merkel nebo francouzský prezident Emmanuel Macron, až po kapitány globalizované ekonomiky, kteří ji vzali mezi sebe na Světové ekonomické fórum do Davosu. Ve vlně veřejného zájmu nezaostávala ani „zelená fronta“. Na sociálních sítích bylo možné každý den zaznamenat tisíce postů podporujících její úsilí. Od velkých nadnárodních ekologických organizací jako Greenpeace přes místní spolky jako Ekologický právní servis až po řadové aktivisty. A v sobotu nastalo ticho jako když utne. Chvílemi mi z humbuku, který se kolem mladé švédské aktivistky strhnul v posledních týdnech, přecházel zrak i sluch. V sobotu jsem však byla velmi zvědavá na reakce lidí, kteří se označují za ekologické aktivisty, na její prohlášení podporující jadernou energetiku. Ticho, které však vypuklo na zelené frontě, bylo přímo ohlušující. Přes víkend jsem nezaznamenala ani jediný post, který by se věci týkal. Stoupencům boje proti změnám klimatu jako by došla řeč, nebo se porouchaly klávesnice počítačů.

V pondělí bylo „vymalováno“. Greta Thunberg oznámila, že už nepodporuje jadernou energetiku, zlé jazyky doplnily (die Welt), že jí to její tatínek „vysvětlil“. A od přátel v Německu se mi dostalo informací, že Gretu si během víkendu vzali do parády němečtí Zelení. Parlamentní strana, která si v předminulém volebním období  ve spolkové vládě vynutila přijetí rozhodnutí o odstavení německých jaderných elektráren. Svatozář zásadové aktivistky, která má pro nebezpečí, jimž svět čelí, větší porozumění než šéfové vlád a parlamenty dohromady, pomalu pohasla.

V jejím věku 16 let není změna názorů nijak neobvyklá. Ve své učitelské praxi se s ní setkávám poměrně běžně. V tomto věku se osobnost člověka vyvíjí stejně dynamicky jako  jeho názory. U nedospělého člověka nelze na rozdíl od starých politických matadorů změnu postoje odsuzovat. Stydět by se ve skutečnosti měli ti, kteří mladé děvče zneužili ke svým politickým nebo hospodářským cílům. Napřed ji prudce vynesli do středu zájmu televizních kamer. Aby ji stejně rychle odkopli, když se přestala hodit pro hraní přidělené role. Na duši dospívající dívky to může na mnoho let zanechat nepěkné šrámy.

Studentská stávka proti změně klimatu samozřejmě nevyřešila nic. Ani problém znečišťování životního prostředí továrnami přestěhovanými z Evropy s poměrně vyspělými ekologickými zákony do asijských zemí, kde vlády na ochranu přírody zvysoka kašlou. Ani kácení deštných pralesů, které zajišťují hladinu kyslíku v ovzduší na úrovni, která lidstvu umožňuje přežití. A bohužel ani naše umírající lesy.

Uvidíme, jestli se studenti po opadnutí zájmu o Grétu dokáží sejít u budovy Parlamentu znovu. Sněmovna si ještě během vlny mediální pozornosti zařadila na program jednání bod, týkající se opatření ke zmírnění dopadů změn klimatu. Ale je klidně možné, že celý humbuk utichne stejně rychle jako vypuknul.

Jana Kunšteková

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama