KOMENTÁŘ JAROSLAVA BAŠTY: Křížová výprava proti populismu

Francouzský filosof Bernard-Henri Lévy se chystá do Prahy. 26. dubna v divadle Archa představí české vydání svojí nové knihy Říše a pět králů - Ústup Západu a osud světa. Zároveň osobně zahraje svoji novou hru Hledání Evropy, v níž bude vystupovat i osoba premiéra Andreje Babiše s jeho hnutím ANO. Poté pojede do Budapešti, aby tam mohl zahrát o Viktoru Orbánovi a straně Fidesz a Varšavy, kde zapojí do děje Jaroslawa Kaczyňského a jeho PiS (Právo a spravedlnost).
Bernarde-Henri Lévy foto youtube
Bernarde-Henri Lévy foto youtube

reklama

Dlužno poznamenat, že Lévyho cesta po středo- a východoevropských zemích byla připravena Manifestem 30 intelektuálů, kteří varovali před strašidlem populismu, které obchází Evropu.

Česká televize s panem Bernardem Lévym natočila 18. 3. rozsáhlý rozhovor, z něhož jsme se dozvěděli věci, ze kterých mi ještě teď jde hlava kolem. Když to stručně shrnu, tak za všechny současné problémy Evropské unie může populismus. A za populismus může Putin. Česká republika je obětí Putinova expanzionismu a z něho plyne ohrožení svobod a demokracie. Proto nám hrozí návrat do Sovětského svazu a RVHP, které chce Putin obnovit. Je tedy nejvyšší čas troubit na poplach a srdnatě hájit Lisabonskou smlouvu a Cášský pakt.

Smysl pro dramatično panu Lévymu nechybí. V jím iniciovaném Manifestu 30 intelektuálů tvrdí, že Evropa je v plamenech, že náš společný domov hoří, ale ještě je čas plameny uhasit a do Evropského parlamentu zvolit skutečné evropské vlastence, kteří nejsou zasaženi infekcí nacionalismu a nestavějí národní zájmy nad ty celoevropské. Žádné unijní problémy ve skutečnosti neexistují, jsou to jen záminky. Jako příklad uvádí migrační krizi. Za jediný důvod středoevropského populismu považuje naši totalitní minulost, na níž obratně brnká zloduch Putin.

Jako pamětník pominu, že o naší moderní historii pan Lévy neví skoro nic a celé to staví na svých dojmech z krátké návštěvy v roce 1989. Za zásadní problém však považuji jeho nekritickou adoraci současné Evropské unie. Občané zemí, kteří mají v živé paměti totalitu, si totiž s ideou obnoveného Sovětského svazu začínají spojovat spíše současnou EU než Putinovo imperium. A nejsou sami. Dokonce i George Soros ji ve svém nedávném hodnocení rovnou přirovnal ke zdegenerovanému Sovětskému svazu. Nevím, zda jej k tomu vedl pohled na líbajícího a fackujícího Jean-Claude Junckera postiženého ischiasem, kombinovaný se vzpomínkou na Leonida Brežněva na podobných fotografiích, či obava z výsledků voleb do Evropského parlamentu, které by mohly nastartovat proces podobný Gorbačovově pěrestrojce a glasnosti.

Ještě bych rád připomenul několik faktů, na které se moderátor ČT zapomněl zeptat. Bernard-Henri Lévy není jen filosof, spisovatel, nakladatel, publicista, provokatér a multimilionář, ale také známý krvežíznivec. Ve své knize La guerre sans l´aimer (Válka bez slitování) se v roce 2012 pochlubil, jak úspěšně dotlačil francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho k válce v Lýbii. Zmiňuje se také o tom, že ještě předtím se marně pokoušel svými peticemi přimět mezinárodní společenství k vojenské intervenci v Čečně. Lidé, kteří s ním podepisovali výzvy k intervencím na Kavkazu, v Bosně, v Lýbii a Sýrii se objevují i pod jeho letošním Manifestem.

Myslím, že v této své knize o sobě a svých motivech prozradil více než chtěl. Matně mě napadají verše z Krylovy písně Veličenstvo kat. Rozhovor s panem Bernardem-Henri Lévym by dobře podbarvila...

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama