KOMENTÁŘ PETRA MACHKA: E-neschopenky a arogance státní správy

My jsme jednoznačně pro elektronizaci, resp. smysluplnou elektronizaci a ve spolupráci se Sdružení praktických lékařů (SPL) pro to děláme maximum. S tím zcela jistě nikdo problém nemá. Problém je však s arogancí státní správy, která naprosto nereflektuje reálnou klinickou praxi. Program, byť sebelépe napsaný, hozený do naprosto nehomogenního systému různých informačních systémů (nemocnice, PL, AS, zaměstnavatelé atd.) v terénu lékařů s různou počítačovou gramotností povinně od 1. 1. 2020 je lumpárna.
3. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NĚKTEŘÍ LÉKAŘI SI STĚŽUJÍ NA PROBLÉMY S E-NESCHOPENKAMI
3. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NĚKTEŘÍ LÉKAŘI SI STĚŽUJÍ NA PROBLÉMY S E-NESCHOPENKAMI

reklama

Je naprosto jiná pozice lékaře v nemocnici, kde používají jeden informační systém a mají za zády IT oddělení, a lékařem, který si informační systém musel pořídit na vlastní náklady a implementaci každé další povinnosti, která je mu dána zákonem, si musí zaplatit a udržovat celý systém na vlastní náklady a ještě se s ním za poplatek IT firmě naučit pracovat.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) píše, že systém e-neschopenek stál 120 milionů. Bohužel už neudává, že dalších více jak 100 milionů museli investovat lékaři za implementaci elektronických neschopenek do vlastního softwaru, protože jim nic jiného nezbylo, aby splnili podmínku, že e-neschopenky budou používat od 1. 1. 2020.

Naprosto stejně jako u e-receptů. Pokud by tyto náklady za implementaci nesla ČSSZ a lékař mohl takovou fakturu dát ČSSZ k proplacení, pak asi žádný problém. Ale tak, jak je to nyní nastavené, jsou prostředky z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím lékařů – bílých koňů vyváděny směrem k IT firmám. Protože jediný, kdo v tuto chvíli z toho má benefit a ještě pod hrozbou sankcí, jsou IT firmy.

A pak je tu druhá rovina, na kterou Ministerstvo zdravotnictví upozorňujeme od začátku.

Važme si každého lékaře, který je ochoten v tomto personálním marasmu ještě pracovat. V medicíně není nic vzácnějšího než zkušenosti. Jsou situace, které vidíte každý den, jedenkrát za rok, ale také jedenkrát za život. Zkušenosti nejstarších kolegů jsou k nezaplacení. Tuto zkušenost nám nemůže nahradit ani trojnásobek mladých zahraničních lékařů.

V současné době osobně nesu velice těžce, když mi kolegové důchodového věku sdělují, že tento rok je poslední a důvodem není vyčerpanost, ale frustrace z arogance státní správy, která si udělala patent na rozum a v zájmu vlastního ega dehonestuje starší kolegy pro omezenou počítačovou gramotnost, místo jejich letitých zkušeností.

Tato, takzvaně sociální politika, je ve svém důsledku neuvěřitelně asociální.

MUDr. Petr Machek, primář mosteckého dialyzačního střediska

 

Názory publikované v této sekci ale nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!