KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Jak nám venezuelský Guaidó (podle New York Times) „splaskl“

Americká média si už z Guaidóa dělají trhací kalendář a předbíhají se ve výčtech jeho nedostatků a proher. Je hodně velkou ironií, že magazín Time ho ještě letos v lednu měl na svém seznamu nevýznamnějších lidí planety.
Titulek New York Times už se mezitím změnil, ale i tak vynesl nad Guaidóem ortel
Titulek New York Times už se mezitím změnil, ale i tak vynesl nad Guaidóem ortel
screenshot New York Times

reklama

Ještě před pár měsíci to byl něco jako superman demokracie a humanismu, miláček západních vlád a mainstreamových médií. Juan Guaidó, jehož si USA vybraly, aby vedl venezuelskou opozici proti režimu Nicolase Madura, doslova zářil. I český prezident Miloš Zeman ho k údivu všech kolem už v únoru prohlásil za venezuelského prezidenta, poblahopřál mu k „odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ“ a navrch ho pozval do České republiky. Prý ho ve stejné době uznalo padesát zemí světa, tradovalo se, i když dnes je podivně těžké se takového čísla dopočítat…

Následovaly měsíce mediálního i politického napětí, ve vzduchu visela americká agrese a po í chystané oslavy triumfu demokracie, až posledního dubna přišel Guiadó s pokusem o vojenský puč.

Celý svět obletěly záběry, jak „zlatý chlapec“ stojí na široké silnici a za ním asi tucet bezradných vojáků. Guiadó před nimi nahrál prohlášení, podle něhož to měla být „konečná fáze“ zásadní „Operace Svoboda“. Když se ale třeba Fareed Zakaria na CNN zeptal Guaidóova „velvyslance v USA“ Carlose Vecchia, proč se tedy ve skutečnosti nic nestalo a proč puč tak krutě selhal, dostalo se mu vysvětlení, že „vše je proces, pokračující proces, nikoli jednotlivá akce, a proto pokračujeme dál, abychom dobyli svobodu“.

Faktem je, že v následujících dnech se i v amerických médiích začaly objevovat pochybnosti, zda má Guaidó doma opravdu takovou podporu, jakou mu coby „vůdci venezuelského národa“ Washington přisuzuje. Nebo jinak, začala se připouštět možnost, že Madurův režim je i přes svou zkorumpovanost doma mnohem silnější, než Washington předpokládal. Do té doby jednoznačně protimadurovské New York Times po tragikomickém pokusu o vojenský puč poprvé přiznaly, že „protesty, které plnily ulice stoupenci pana Guaidóa, ochabují“. Guaidó se mezitím – při absenci domácí podpory – pokusil svrhnout Madurův režim s pomocí Pentagonu, ale avízované rozhovory Carlose Vecchia s velením CENTCOM se nakonec nekonaly, mělo je nahradit společné setkání se zástupci ministerstva zahraničí USA a Pentagonu, ale vlastně není jasné, zda se konalo alespoň to. New York Times, které mají tradičně blízko k americkému ministerstvu zahraničí, totiž nyní venezuelskou opozici pod Guaidóovým vedením přímo v titulku rovnou odepsaly jako „splasklou“. To slovo sice později z titulku zmizelo, ale realita zůstává… 

Washington sice formálně dál trvá na tom, že „všechny možnosti jsou na stole“, a dál uplatňuje proti Venezuele sankce, které se aktuálně zaměřují na státní dotace potravin, ale americká média si už z Guaidóa dělají trhací kalendář a předbíhají se ve výčtech jeho nedostatků a proher. Je hodně velkou ironií, že magazín Time ho ještě letos v lednu měl na svém seznamu nevýznamnějších lidí planety. 

A hodně velkou ironií je i to, že Guaidó ještě v lednu zásadně vylučoval jakákoli vyjednávání s Madurovým režimem, načež posléze odmítl celu řadu nabídek na zprostředkování rozhovorů, ať už je nabízelo Mexiko, Uruguaj, Evropská unie nebo Rusko. Najednou ale jeho emisaři jednají s Madurovými zástupci v Norsku a „venezuelská opozice“ (tedy už bez Guaidóa?) je prý v zásadě připravena i na další kontakty s Madurem…

Schválně, bude u nich i „splasklý“ Guaidó, nebo už se ve Washingtonu hledá někdo jiný, jemuž bychom mohli znovu blahopřát „k odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ“? A mimochodem, platí ještě to pozvání do České republiky?

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama