KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Když Al Kajda děkuje Turecku, členskému státu NATO…

Al Kajda ve své provincii Idlíb nevybírá od obyvatel jen daně, ale za „své ceny“ jim přeprodává „humanitární pomoc“, která by měla být nominálně zdarma, a navrch vybírá i „clo“ za veškeré zboží, které do Idlíbu proudí přes hranici z Turecka.
Al Kajda jako poslední nástroj Západu v Sýrii
Al Kajda jako poslední nástroj Západu v Sýrii
archiv

reklama

V časech koronaviru se, přinejmenším z pohledu nabídky světových zpravodajských agentur, jako by svět zastavil a nic jiného, než epidemie, jako by už nebylo. Klamný dojem. Například válka v Sýrii v neděli vstoupila do desátého roku svého trvání, a i když už se nejméně dva roky nebojuje o Damašek, ale naopak o uspořádání situace až u tureckých hranic, konflikt trvá. Nedávná dohoda mezi Vladimírem Putinem a Recepem Erdoganem o kajdistické provincii Idlíb sice alespoň na čas oddálila potenciální riziko velkého konfliktu mezi Ruskem a Tureckem, přesto je ke klidu, natož míru, daleko.

A co víc, pod návaly informací o koronaviru se ztrácejí politické krroky Západu, které by pozornosti rozhodně unikat neměly. Turecko totiž dál žádá své spojence z NATO o pomoc. V normálním světě by samozřejmě členové (formálně) obranné vojenské koalice neměli být s to okupovat části cizí země, jak to nadále v Sýrii předvádějí USA a Turecko, ale v normálním světě nežijeme. Stačí kromě Sýrie vzpomenout na Afghánistán, Irák, Libyi, Bosnu či Kosovo… A tak horkokrevný floridský senátor Marco Rubio žádá po Trumpovi „rozhodnou vojenskou akci“ proti Sýrii a Rusku, protože prý právě tyto dva státy prý mohou za celou tu „hrůznou humanitární katastrofu“. Americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchisonová vysvětluje, že USA „jsou spojenci Turecka, nikoli Ruska“, a proto se na ně může Ankara spolehnout. A doyen všech amerických jestřábů, senátor Lindsey Graham, má za to, že by NATO mělo v Idlíbu zastavit „syrskou agresi“. Čili, zastavit syrskou armádu na jejím vlastním území. Před pár dny rovnou do Idlíbu ilegálně překročili hranice američtí vyslanci pro Sýrii a OSN James Jeffrey a Kelly Craftová. Pořídili několik společných snímků s propagandistickými Bílými přilbami a slíbili dalších více než 100 milionů dolarů „syrským civilistům“. Tedy těm v Idlíbu. A nejen to. „Turecko je naším spojencem z NATO. Používá většinou americké zbraně,“ vysvětlil Jeffrey. „Zajistíme, aby byly další zbraně připravené a použitelné.“

Jistě, James Jeffrey je „koněm“ současného ministra zahraničí Mika Pompea, o němž se nahlas spekuluje, že by se svou válečnickou povahou už mohl v dohledné době ve funkci skončit. Nicméně, hlasy na podporu Idlíbu nezaznívají jen z USA. Třeba německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzývá k navýšení „humanitární pomoci“, i když musí dobře vědět, že Al Kajda ve své provincii nevybírá od obyvatel jen daně, ale za „své ceny“ jim přeprodává „humanitární pomoc“, která by měla být nominálně zdarma, a navrch vybírá i „clo“ za veškeré zboží, které do Idlíbu proudí přes hranici z Turecka. Střízlivé odhady amerických politologů hovoří o tom, že si tím vším Al Kajda měsíčně přijde až na 40 milionů dolarů. Další „humanitární pomoc“ pro Idlíb, byť motivovaná primárně snahou zabránit migraci džihádu do Turecka a odtud do Evropy, je fakticky jen nepřímým financováním teroristické skupiny. A vlastně oddalováním nevyhnutelného. Před třemi roky se provalilo, že německá tajná služba BND posílala džihádu do Idlíbu 50 milionů eur, a tak se nynější postoj ministra Maase může jevit jen jako snaha udržet dřívější politiku novými prostředky. O nutnosti „humanitární pomoci“ Idlíbu ostatně mluvil při středeční videokonferenci Erdogan s lídry Německa, Francie a Británie. Je vskutku nejvyšší čas něco podniknout, protože „turečtí“ džihádisté v Idlíbu se začínají bouřit, že nedostávají výplatu…      

Je ironií, že Haját Tahrír aš Šám, jak zní aktuální název syrské frančízy Al Kajdy, která ovládá Idlíb, 7. března vydal oficiální prohlášení, v němž odmítl výsledky Erdoganových rozhovorů v Moskvě. Po letech snah nahradit vládu v Damašku režimem, o jehož složení by rozhodovali Saúdové, teroristická skupina odsoudila „zločinecký gang v Sýrii, který je podporován Ruskem a Íránem“, ale současně vyjádřila vděčnost Turecku. „Děkujeme turecké vládě za jasné postoje a podporu syrské revoluce a za účast při obraně civilistů a při jejich samotné obraně v nedávných bojích,“ konstatuje prohlášení v reakci na poslední ofenzívu syrské armády.    

Al Kajda sice výslovně nepoděkovala také Spojeným státům a dalším členům NATO, ale současně je ani nekritizovala. Na první pohled to může být bráno jako „slušnost“, na druhý pohled je to ale v zásadě jen kopírování saúdské politiky. A ta spočívá na myšlenkách sunnitského duchovního Muhammada bin Wahhábího, který v roce 1744 postuloval nezbytnost války proti bezvěrcům, dokud svět nebude pod kontrolou stoupenců wahhábismu a jeho interpretace islámu. Mimochodem, když mluvil o bezvěrcích, nemyslel tím jen nenáviděné šíity z Íránu, ale také Západ.

Mimochodem, loni na konci října se Recep Erdogan zúčastnil bohoslužby v istanbulské mešitě Camlica. Po jeho boku stál istanbulský guvernér, starosta megapole, šéf městské policie, lídr místní pobočky vládní strany AKP a všichni společně naslouchali veršům z Koránu „al fath“, což znamená něco jako „vítězství, dobývání“. Pak přistoupil k mikrofonu sám Erdogan: „Bůh nám velí bojovat proti kafir (nevěřícím). Kdo jsme my? Umma (islámská společnost) Muhammedova. A Bůh nám říká, abychom byli slitovní k sobě navzájem. A Bůh nám slíbil vítězství v Sýrii…“ Dav zabouřil nadšením.

Odhlédněme od syrského Idlíbu, kde chce Západ z různých důvodů dál pomáhat Al Kajdě. Když Erdogan mluvil o „kafir“, čili nevěřících, logicky tím myslel – mimo jiné – i své spojence z NATO. Možná turecký prezident sám o sobě není žádný náboženský fanatik, ale spíše chladný pragmatik, ale v každém případě ví, jak dodat milionům svých stoupenců bojovnou energii a oheň v srdci…

Západ, který s krásně znějícícmi hesly o podpoře demokracie v Sýrii po devět let podporoval džihád, končí tím, že zase podporuje teroristy, tentokrát rovnou z Al Kajdy. Některá fakta by koronavirus překrývat neměl.   

 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama