KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Rozhodne Blízký východ o Trumpově osudu?

Jednotlivá ohniska napětí se mohou snadno protnout a výsledná kombinace vyústí ve válečnou katastrofu.
Blízký východ se z hlediska USA mění v sud prachu
Blízký východ se z hlediska USA mění v sud prachu
NBC

reklama

Trumpova „dohoda století“, která má prý řešit izraelsko-palestinský konflikt, podle očekávání s konečnou platností pohřbila jakoukoli vyhlídku na životaschopný palestinský stát. Palestincům přisuzuje roli okupovaného a Izraelem kontrolovaného národa, za což se jim slibuje někdy v budoucnu jakýsi bakšiš v podobě ekonomického úplatku. Byla to ironií osudu palestinská samospráva, která žije z amerických i izraelských dotací, a dlouhé roky udržovala při virtuálním životě iluzi „dvou států“. Nyní ale Trumpovu dohodu odmítá, neboť jí ani nic jiného nezbývá. Vlastně, jedinou reakcí tak už zůstává jen nová intifáda.

Na americké velvyslanectví v Bagdádu mezitím dopadly rakety, které poprvé neminuly cíl. Zatím USA přiznávají jednoho zraněného, ale už zablokovaly veškerou vojenskou pomoc irácké armádě, přičemž ukončily i dodávky raket pro irácké stíhačky, nejspíš aby nebylo ještě hůř. Znovu sjednocená široká fronta proti pokračující americké vojenské přítomnosti nabírá na síle a je s to do ulic svolat miliony lidí. Další americké oběti zdají se být nevyhnutelnými.

Poměrně nevýznamný počet amerických vojáků, kteří na východu sousední Sýrie „hlídají syrskou ropu“ před syrskou vládou, se ocitají v nejisté situaci. Hned za hranicí jsou irácké šíitské milice, z ostatních stran pestrá směsice syrské armády, Turků, džihádistů a klidně i Rusů. Mají sice různé cíle, ale v určité situaci se mohou i bez většího dohadování shodnout na společném nepříteli.

V americkém vojenském letounu, který spadl/byl sestřelen nad Afghánistánem, prý mimo jiné zahynul Michael d´Andrea, vysoký důstojník CIA odpovědný za řízení zpravodajských operací na Blízkým východě a také i konkrétně za zabití íránského generála Sulejmáního a dalších. S informacemi přišel jako první Taliban, pak se přidaly íránské agentury, zatímco USA podivně mlčí. Taliban slibuje, že bude v každém případě pokračovat v boji proti americké okupaci. Že by důkaz nových vojenských kapacit Talibanu v kombinaci s íránskou touhou po odvetě za Sulejmáního?

Nejen Afghánistán, ale i celý Blízký východ se zkrátka mění v pohřebiště velmocenských snů.

Donald Trump může v týdnu snadno zvítězit v senátní fázi procesu impeachmentu, který ohrožoval jeho očekávané listopadové znovuzvolení. V kombinaci s novými obchodními dohodami i stavem americké ekonomiky jako takové, jsou jeho naděje opravdu vysoké. Nicméně, výbušná situace, kterou Trumpova politika pomohla vytvořit v různých oblastech Blízkého východu, může přimět jeho voličskou základnu otočit se proti němu. Riziko je o to větší, že se jednotlivá ohniska napětí mohou snadno protnout a výsledná kombinace vyústí ve válečnou katastrofu. Taková válka, v níž budou umírat spousty Američanů, a která se nevyhne ani Izraeli, Trumpovi volby prohraje. A bude si za to moci sám.

Prioritou by nyní tedy mělo být rychle zařadit zpátečku a snažit se o zmírnění napětí. Jenže už izraelský ministr zahraničí Abba Eban si kdysi povšiml, že "historie nás učí, že lidé a národy se chovají moudře teprve tehdy, když vyčerpali všechny ostatní možnosti.“

 

Tereza Spencerová   

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama