KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Trumpův impeachment, nad nímž zůstává rozum stát

Jak chtějí obvinit Trumpa ze zločinů a současně Bidena vydávat za čistou lilii? Vždyť to opravdu nejde.
Vladimir Zelenský se v USA ocitl uprostřed politického uragánu
Vladimir Zelenský se v USA ocitl uprostřed politického uragánu
ABC

reklama

Obecně vzato k prohlasování impeachmentu jakéhokoli federálního činitele stačí prostá většina 218 hlasů ve Sněmovně reprezentantů. Demokratická strana má v současné sněmovně 232 křesel. Po odhlasování zákon míří do Senátu, kde odvolávaná osoba postaví senátorům v čele s šéfem Nejvyššího soudu, přičemž pro impeachment musí hlasovat dvě třetiny senátorů. Už dva američtí prezidenti byli v dějinách sněmovnou impeachováni, žádný nebyl ale nakonec odvolán. Donald Trump může být třetím. A prvním opravdu odvolaným, samozřejmě, neboť šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová proti němu v úterý zahájila proces impeachmentu. Potud je tedy vše jasné, ale…

 

Nátlak, který nebyl

Některá americká média soudí, že Demokraté mají dostatek hlasů, aby impeachment ve sněmovně prosadili, přičemž upozorňují, že ruku mohou zvednout i někteří „nejistí“ Republikáni. Jiná média mají naopak za to, že Pelosiová ve skutečnosti dostatek hlasů nemá, protože i demokratičtí politici z volebních odvodů, v nichž mají republikáni převahu, si dobře rozmyslí, zda chtějí uspět i ve volbách v příštím roce. A u revoltujících politiků, jako je například havajská kongresmanka Tulsi Hubbardová, je dopředu jasné, že impeachment nepodpoří.  

Přesto Pelosiová do impeachmentu „šla“, přičemž Trumpa obvinila z toho, že se „zabýval činností, která podrývá integritu našich voleb, důstojnost úřadu, který zastává, a naši národní bezpečnost“. Namísto, aby se Demokratická strana vrátila ke každodenní politické práci ve prospěch svých voličů a amerických občanů jako celku, zkouší raději znovu najít na Trumpa „špínu“. A dělá to navíc bez nápadu. Po dvou letech, během nichž Demokratická strana ve spolupráci s „deep state“ falešně obviňovala prezidenta ze spolupráce s Ruskem, totiž „novátorsky“ zkouší hrát na jeho spolupráci pro změnu s Ukrajinou.

Opírá se přitom o sice už odtajněnou, ale zatím stále nezveřejněnou zprávu jakéhosi whistleblowera z tajné služby. Podle jeho tvrzení Trump vydíral nového ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, aby prošetřil korupční schémata Trumpova největšího soupeře pro příští volby, někdejšího viceprezidenta Joe Bidena. Nicméně, po zveřejnění telefonátu mezi Trumpem a Zelenským, který se mimochodem uskutečnil den poté, co letos v létě potupně splaskla aféra Russiagate, se ukazuje, že žádný nátlak na Ukrajinu nebyl, neboť Trumpova formulace „cokoli můžete udělat, je velmi důležité, abyste udělal, pokud je to možné,“ žádný velký „nátlak“ opravdu nepřipomíná. Whistleblower přitom údajně tvrdil, že Trump Zelenskému hrozil zastavením vojenské pomoci, pokud mu odmítne vyhovět. Trump peníze sice opravdu zmrazil, ale až později. V době telefonátu o tom Zelenský nevěděl zhola nic.

Trump po Zelenském chtěl, aby se podíval na ukrajinské ovlivňování celé aféry Russiagate. Je to výživné téma. Pro národní výbor Demokratické strany i ukrajinské oligarchy ve Washingtonu a Kyjevě pracovaly tři ukrajinsko-americké sestry Chalupovy, které se podle vyšetřovatelů aktivně podílely na sabotování Trumpovy volební kampaně. A spolu s nimi vynikl například Dimitry Alperovich, šéf firmy CrowdStrike, jejíž hackerské akce pomáhaly utvářet jádro Russiagate. Ale když pak Trump žádal ukrajinského prezidenta, aby nechal prošetřit, co přesně ukrajinští činitelé dělali s cílem podkopat jeho kampaň i výkon funkce, může to být považováno možná za nemístné, ale sotva za zločinné.

To sám Joe Biden je jiný kabrňák. V lednu 2018 se v projevu před Výborem pro zahraniční vztahy sám chvástal, jak dva roky předtím vyhrožoval Kyjevu, že nechá zavřít finanční kohoutky, pokud se nezbaví nepohodlného generálního prokurátora, který chtěl prošetřovat činnost firmy Burisma, v níž zastával vysokou funkci Bidenův syn Hunter. Mimochodem, z amerických bankovních záznamů vyplývá, že Hunter Biden dostával z Burismy obvykle něco přes 166 tisíc dolarů měsíčně, a to od jara 2014 až do podzimu 2015, tedy v době, kdy Obamův viceprezident Biden dostal Ukrajinu do svého referátu. Neexistuje sice přímý důkaz, že by Biden Ukrajincům výslovně nařídil, aby přestali vyšetřovat synovu firmu, ale v Kyjevě všem nejspíš rychle došlo, že pokud nechají Bidena juniora být, budou mít otevřené dveře k Bidenovi seniorovi a americkým penězům.

Suma sumárum, Trump je prezident a zahraniční politiku má v gesci. Využil svých pravomocí, aby vyzval Ukrajinu k prošetření problémů. Zmrazil jí peníze, ale nikoli v rámci nátlaku, přičemž Ukrajinci o zablokování financí v té době ani nevěděli. Biden naproti tomu využil své funkce viceprezidenta, aby se Ukrajina zbavila generálního prokurátora, který se mu nelíbil, protože „šel“ po firmě, na níž bohatl jeho syn. A otevřeně svůj požadavek podpořil pohrůžkou zastavení finanční pomoci.

Jak z toho hodlá Demokratická strana postavit nějakou uchopitelnou konstrukci k impeachmentu zrovna Trumpa, je opravdu velkou záhadou. Jak chtějí obvinit Trumpa ze zločinů a současně Bidena vydávat za čistou lilii? Vždyť to opravdu nejde.

 

A co dál?      

Nancy Pelosiová si podle všeho jasně uvědomuje, že proti Trumpovi ve skutečnosti žádnou kauzu nemá, a proto podle všeho ani nemá plán, jak postupovat dál. „Ačkoli je oznámení o impeachmentu zásadním zvratem, nechává bez odpovědi mnoho otázek typu kdy přesně a jak hodlají Demokraté s plánovaným impeachmentem postupovat,“ konstatuje například New York Times. „Paní Pelosiová nařídila předsedům šesti výborů, které vyšetřují pana Trumpa, aby pokračovali „pod hlavičkou vyšetřování impeachmentu“. Na uzavřeném zasedání vyzvala, aby výbory daly dohromady své nejlepší kauzy týkající se provinění, na něž by se impeachment mohl vztahovat, a zaslaly je justičnímu výboru. Z toho by pak případně mohl vzniknout základ článků pro impeachment.“ Jinými slovy, Pelosiová nemá nic a bude brát cokoli…  

Trumpa doposud vyšetřovalo šest výborů a nenašly nic, z čeho jej obvinit. Stejně dopadlo i Muellerovo vyšetřování „ruského vměšování“. A lze směle předpokládat, že ani kombinací těchto nul nic hmatatelného vzniknout nemůže.

Jistě, Trumpa, jako ostatně každého amerického prezidenta, by bylo možné odvolat třebas kvůli válkám a válečným zločinům v zahraničí. Trump sice žádnou „svou“ válku zatím nerozpoutal, ale ani neukončil konflikty, které rozpoutali jeho předchůdci. Nicméně, to z pohledu Demokratické strany důvodem k odvolání zcela jistě nebude. Místo toho se mediální a veřejný prostor znovu zaplní „zločinem“, který se nestal, a americká politika, ten předvoj světové demokracie, se zase promění v ještě pokleslejší šmíru. A i kdyby Sněmovna reprezentantů impeachment nakonec i protlačila, Senátem beztak neprojde…

Na druhou stranu ale Demokratická strana, prosta jakékoli konstruktivní myšlenky, v reálu nabízí Trumpovi tu nejlepší předvolební kampaň, jakou si mohl byť jen přát. Bude moci znovu a znovu oslavovat své vítězství proti politickým čachrům. Triumf oběti „honu na čarodějnice“. Jediný bojovník proti washingtonskému „zlu“. A lze si vsadit, že mu miliony voličů uvěří…
 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama