KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Začíná další kolo souboje „deep state“ proti Trumpovi

Demokratická strana má ve Sněmovně reprezentantů celý „vyšetřovací“ proces bezpečně pod svou kontrolou, a je tedy jasné, že přinejmenším tam Trumpův impeachment projde
Zákulisní intriky proti Trumpovi možná vycházejí na povrch
Zákulisní intriky proti Trumpovi možná vycházejí na povrch
Vanity Fair

reklama

Demokratickou stranou ovládaná Sněmovna reprezentantů zveřejnila text rezoluce o impeachmentu Donalda Trumpa, o němž se má – o více než měsíci od zahájení samotného vyšetřování souvisejícího se snahu o prezidentovo sesazení – hlasovat ve čtvrtek, posledního října. Podle šéfka sněmovny Nancy Pelosiové má nový krok „potvrdit probíhající vyšetřování vedené výbory sněmovny“. Čili, tři sněmovní výbory, které hledají důkazy, že Trump „vydíral Ukrajinu“ (a další důvody k odůvodnění impeachmentu), mají jen nově pokračovat ve své činnosti, jen jaksi legitimněji.

Z hlediska obecného chápání demokracie je přitom „impeachmentová“ rezoluce poučná. Umožňuje například menšinovým republikánům „zpovídat svědky po stejně dlouhé časové úseky delší než pět minut až po 90 minut“, ale Demokratická strana má právo svědky i s jejich výpověďmi vetovat. Pokud se tak stane, „může činitel menšiny podat písemnou žádost předsedkyni (sněmovny) a žádat předvolání svědka důležitého pro vyšetřování, a to do 72 hodin od předpokládaného prvního slyšení“. Republikáni smějí předvolávat své svědky a odkládat své důkazy, které ale Demokraté mají právo zamítnout, stejně jako rozhodnu o tom, zda budou jednotlivá svědectví vůbec zveřejněna, či nikoli. Jinými slovy, Demokratická strana má ve Sněmovně reprezentantů „demokraticky otevřeně“ celý „vyšetřovací“ proces bezpečně pod svou kontrolou, a je tedy jasné, že přinejmenším ve sněmovně Trumpův impeachment projde. I kdyby příslovečné trakaře padaly. A stejně jako v případě splasklého, ale o to halasnějšího a vleklého skandálu Russiagate, nebude třeba ani skutečných důkazů.  

Na první pohled by se mohlo zdát, že impeachment musí poté narazit v Senátu, v němž mají většinu pro změnu republikáni. Nicméně, až dosud se za Trumpa otevřeně postavilo jen sedm z nich, většina se různě zkouší vyhnout přímé odpovědi na otázku, zda prezidenta podpoří či nikoli.

Nancy Pelosiová až dosud sněmovní hlasování o impeachmentu „nepovažovala za důležité“, ale přichází s ním až nyní. Co se změnilo? Je si snad jistá, že senátní republikáni Trumpa potopí? Nebo se snaží „jen“ dopředu přebít skutečnost, že Trump na konci minulého týdne přešel do protiútoku?

Za „ohlušujícího ticha“ v amerických mainstreamových médiích, které takřka jednotně bojují proti Trumpovi, totiž ministr spravedlnosti William Barr rozhodl, že vyšetřování kořenů skandálu Russiagate může přejít do vyšetřování trestního, což značí, že kromě odtajnění dokumentů CIA, NSA, DIA či FBI, nyní bude speciální prokurátor John Durham moci vést pod přísahu nejen agenty federálních agentur a tajných služeb, ale rovnou i jejich (dnes už bývalé) šéfy. Třeba John Brennan, šéf CIA v letech 2013 až 2017, v Kongresu vypověděl, že nevěděl nic o tom, že by jádro Trumpových obvinění v Russiagate pocházelo ze zfalšované složky financované z okolí Hillary Clintonové. Dnes už je prokázáno, že tehdy lhal. Ale dnes mu za to už může hrozit vězení.

A co víc, zvláštní inspektor ministerstva spravedlnosti Michael Horowitz do toho oznámil, že už prakticky dokončil šetření, jak byly na ministerstvu a FBI zneužívány pravomoci ke sledování Donalda Trumpa a jeho nejbližších spolupracovníků. Jeden z nich, kandidát na poradce pro otázky národní bezpečnosti a bývalý šéf armádní tajné služby DIA Mike Flynn, byl „sestřelen“ velmi rychle, ale ani po dvou letech mu obžaloba nebyla s to prokázat nic z toho, z čeho jej obvinila. Naopak, Flynnova advokátka Sidney Powellová je v posledních dnech na koni a prokazuje, jak si antitrumpovští prokurátoři s pomocí FBI svá obvinění vymýšleli a falšovali k tomu příslušné dokumenty a „důkazy“.

Střet amerického „deep state“, který má za úkol, jak před pár dny přiznaly New York Times, „bojovat proti lidem jako je Trump“, s prezidentem tak vstupuje do další napínavé fáze. Hraje se o moc mezi různými klikami ve Washingtonu, a tak jsou rukavice odhozeny už dávno. Pro zbytky americké „tradiční demokracie“ to ale může být válka sebezničující, a tedy poslední. V době, kdy by podle průzkumů sedm z deseti amerických mileniálů nejraději volilo socialisty (ať už si pod pojmem „socialismus“ v USA představuje kdokoli cokoli), nutně vzniká dojem posledního krvavého souboje mezi vymírajícími dinosaury. Na obranu dinosaurů je ale třeba zdůraznit, že ti opravdu netušili, že se blíží obří meteorit…

 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!