KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Zapomeňte na Rusko, nově budou Trumpa sestřelovat přes Blízký východ

Vyšetřování vstupuje na tenký led, protože bude krajně složité odpreparovat Trumpovy blízkovýchodní finanční hříchy od identických hříchů, jichž se dopouštěli a dopouštějí demokratičtí politici.
Americký prezident s emírem z Dubaje... a miliony v pozadí
Americký prezident s emírem z Dubaje... a miliony v pozadí
MEE

reklama

Během takřka dvou let sice mediálně vděčného, ale na důkazy či fakta přece jen velmi chudičkého hledání „ruské stopy“, se „zvláštní vyšetřovatel“ Robert Mueller sice dostal ke spoustě roztodivných nepravostí souvisejících s Trumpovými lidmi, ale k ničemu, co by srazilo do kolen Trumpa samotného. A tak teď, aby nevyšel z tempa a nenechal Trumpa vydechnout, radikálně mění orientaci: nově hodlá dostat prezidenta přes Blízký východ. Přinejmenším to tvrdí americký portál Daily Beast s odvoláním na hned několik zdrojů z Muellerova okolí.

Současná Amerika je svázána doslova miliony zákonů, pravidel, nařízení a regulací, přičemž nikdo jimi není svázán víc, než právě prezident. Pokud má na své straně tzv. deep state, nemusí to pro něj být stav nijak omezující, neboť všichni zúčastnění ochotně přivřou oči. Pokud ale má proti sobě „systém“, tak jako Donald Trump, lze snadno parafrázovat přísloví o holi, která se vždy najde, pokud někdo bude chtít Trumpa zbít. A stovky milionů dolarů ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů nebo Izraele, jimiž jsou nejvyšší patra americké politiky zaplaveny, takovou holí opravdu jsou. „Úřad zvláštního vyšetřovatele projevil zájem o praktiky, které byly kdysi ve Washingtonu považovány za běžný byznys,“ shrnuje Daily Beast.

O vlivu Izraele nebo Saúdů na americkou zahraniční politiku bylo přitom už sepsáno nejen mnoho analýz, ale i tlustých akademických knih. Pokud se však do této sféry pustí i oficiální vyšetřování, odhalení mohou být opravdu zajímavá, byť – z hlediska USA coby supervelmoci, jejíž politiku si lze prostě a jednoduše koupit – možná až zahanbující.

Meng je podle magazínu Forbes 12. nejvlivnější čínskou podnikatelkou

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Kolik klacků ještě Trump dokáže přeskočit?

Faktem nicméně je, že mnoho z lobbyistických operací, do nichž se nyní Mueller hodlá ponořit, se nachází v jakési právní šedé zóně, a tak souboj o jejich legálnost či nelegálnost jistě spotřebuje celé zástupy elitních právníků. Důležitější však je, že Muellerovi prý o nezákonnost ani nejde, údajně mu stačí najít nějaké technické „přešlapy“, aby se na nich mohli Trumpovi nepřátelé donekonečna točit.

Nicméně, současně platí, že Mueller vstupuje na tenký led, protože pro něj bude krajně složité odpreparovat blízkovýchodní finanční hříchy Donalda Trumpa (či jeho vlivného zetě Jareda Kushnera) od identických hříchů, jichž se dopouštěli a dopouštějí demokratičtí politici v čele s Barackem Obamou, Hillary Clintonovou, o jejím manželovi Billovi nemluvě. Perský záliv nebo Izrael si totiž kupují přízeň politiků z obou amerických stran. Pěkně demokraticky a spravedlivě. A takřka nekontrolovaně.

Americké drama o boji proti Trumpovi tak otevírá novou, poměrně bizarní a současně i riskantní kapitolu. Hra to bude ještě napínavá a vyloučen není ani tolikrát oživovaný a zažehnávaný prezidentův impeachment. Beztak už drasticky rozdělená Amerika by se možná už rovnou rozpadla. Riskne to Mueller či jeho loutkovodiči?

Pro nezaujaté diváky nicméně nejnovější vývoj v první řadě symbolizuje kapitulaci celého toho „russiagate“. To přitom bylo ale hluku….

 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama