KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Fotbalová reprezentace bude hrát v reflexních vestách. Hozená rukavice paskvilům hokejových dresů bratří Zárubů. A co dres duhový?

Likvidace národních symbolů v kontextu dvou zřejmě nejsledovanějších sportů v České republice je v plném proudu. Po zesměšnění dresů hokejového nároďáku dílem bratří Zárubů (Alan měl proces tvorby supervizovat v roli konzultanta a známější Robert ho za naše peníze ve veřejnoprávní TV coby nejznámější hokejový komentátor srdnatě obhajoval) se do reflexních vest barvy „mladého lipového květu“ obléknou fotbalisté. Hozená rukavice. Kdo přijde dřív s dresy rozkošně duhovými a kompletně bez státních barev a symbolů?
Fotbaloví funkcionáři pózují s novým dresem fotbalové reprezentace
Fotbaloví funkcionáři pózují s novým dresem fotbalové reprezentace
Reprofoto YouTube/ceskarepre

reklama

„Nové venkovní dresy jsou velice odvážné, řekl bych až revoluční. Je to trend, kterým se chce Puma řídit i u ostatních světových národních týmů. Například Italové nebo Švýcaři budou mít odvážné venkovní dresy také …,“ uvedl Tomáš Reinberger, teamsport manager CZ/SK. Takže záleží, čím se chce řídit Puma, ne čím se chce řídit Česká republika a občané, kteří sportovním svazům (v poslední době jejich bez nadsázky úchylky) platí z daní.

Odstín mladých lipových květů. Já jsem zase květ šípkový

Podle výrobců má svítivě zelená barva odkazovat na odstín mladých lipových listů, vzor na dresu je inspirován jejich moderním zobrazením. To je rozkošné. Asi podobně jako pták na dresu hokejového národního týmu, jehož šest cípů hřívy odkazuje na počet hráčů na ledě a jehož oko má prý tvar Štvanice. Tyhle pohádky tisíci a jedné noci ať si povídají v redakcích a na svazech.

„S vědomím toho, že po EURU 2016 skončila celá řada těch velkých hráčských jmen v národním týmu, bylo nasnadě, že nároďák musí projít určitou fází omlazení, obrody, tak jsme si v zásadě řekli, že i to nové, možná trochu překvapivé, řeknu agresivní, spojení barevné u těch dresů, nějakým způsobem pasuje právě k tomu novému - když to tak řeknu - národnímu týmu. Čili ze strany Fotbalové asociace jsme se pak rozhodli ten návrh ze strany Pumy akceptovat. Já si myslím, že to nejdůležitější, co každý nový dres provází, není to, jakým způsobem se odlišuje od těch zavedených tradic, nebo kráčí ve šlépějích toho tradičního pojetí, ale to, jakých výsledků v nich bude národní tým dosahovat,“ uvedl Martin Malík, předseda VV FAČR.

Jaromír Jágr s pravicovým populistou z Primy

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Jágr v klatbě. Aféru „Nohavičok“ střídá „Jágrgate“. Pálení hokejových kartiček a dresů s číslem 68 za 3, 2, 1...

Ano, nový progresivní a globální tým s co nejmenším odkazem na národ, národní symboly a barvy. K čemu nějaké tradice u nároďáku. Zatím tedy jen u venkovního dresu. Někde se však začít musí, že.

Je třeba držet krok a kopačky (či brusle)

A jak je již v tomto ohledu naopak tradiční, s poklonkováním přispěl i současný trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý, kterého barva překvapila, ale věří tomu, že se v nich hráči budou cítit příjemně, a to je důležité, a je na nich prý vidět, že ta kvalita je skvělá. A pózování kapitána Bořka Dočkala a případně dalších našich hráčů, kteří často spíše než umem fotbalovým vynikají dovednostmi v tvorbě účesů, v kreativitě tetování a povalování se na trávníku (čest výjimkám), snad už ani nepřekvapí.

Českým národním týmům fandím a budu fandit dál, stejně jako všem hráčům, kteří jim odevzdávají všechno. Ale dres fotbalistů a la reflexní vesta, „kterou chtěla Puma“, stejně jako obšlehnuté logo Scania prosazované tandemem Zárubů, které jako by vypadlo týmu z farmářského klubu severoamerické NHL, jsou, nezlobte se na mě, chucpe.

 

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama