KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Kauza Trudeau a hnědá tvář à la Aladin. Zakažme maškarní! Co Tři králové a černý vzadu? Rubikova kostka a bermudský trojúhelník hadr

Kanadský premiér Justin Trudeau srazil paty před novináři, několikráte se omluvil a sypal si popel na hlavu za to, že si před 18 lety coby učitel v převleku za Aladina na večírku na konci školního roku make-upem zahnědil obličej. Takzvaným „brownfacem“, který je někde vnímán jako určitá forma rasismu, si totiž mohl zprotivit část Kanaďanů. Já bych pro jistotu zrušil všechny karnevaly, protože tam to zavání průserem. A Tři králové a ten černý vzadu? To je vůbec úplná Rubikova kostka.
Kanadský premiér Justin Trudeau
Kanadský premiér Justin Trudeau
@yaskaWeyn / Twitter

reklama

„Bylo to něco, co jsem v té době nemyslel jako něco rasistického, ale nyní vidím, že to s rasismem mělo co do činění a je mi to hluboce líto,“ uvedl mimo jiné Trudeau novinářům. „Požádám Kanaďany o odpuštění za to, co jsem udělal. Neměl jsem to dělat. Přijímám za to zodpovědnost.“

Kanadský premiér Justin Trudeau před novináři

Kanadský premiér se omluvil za to, že si před 18 lety na večírku v rámci kostýmu nabarvil obličej nahnědo

Takzvaný „brownface“ je totiž někde považován za nikoliv nezbytnou, ba až útočnou formu imitace osoby tmavé pleti a redukování etnické příslušnosti pouze na barvu pleti.

Karnevaly jsou přežitek. Zrušit!

V první řadě je zajímavé, že někdo takovou věc vůbec vytáhl na kanadského premiéra, který je znám svým progresivismem a vlídným postojem k multikulturní společnosti. Ten se samozřejmě v souladu se sebou samým servilně několikanásobně omluvil a posypal se popelem od hlavy až k patě.

Migranti na lodi Ocean Viking

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Řízená migrační invaze z Afriky pokračuje. Nepokrytě. Německo, Francie a Itálie se dohodly na „dočasném systému“. V Itálii přistáli další „inženýři“

Z pohledu této kauzy mám však vážné obavy o budoucnost maškarních bálů nebo večírků s maskami na určité téma. Pakliže někdo světlé pleti bude chtít jít za osobu barvy pleti jiné (a vice versa), pak by si měl dávat setsakramentsky bacha. Straňte se make-upu a ponechte vše na vnímavosti ostatních, případně si na čelo maximálně nalepte cedulku „černoch“, „indián“ či „běloch“. Vůbec nejjistější bude tyto přežitky zakázat.

Tří králové a černý vzadu? Rubikova kostka a bermudský trojúhelník hadr!

A co teprve Tři králové? To je vůbec Rubikova kostka, sudoku největší obtížnosti nebo maturita z matiky. Co ten černý vzadu? Na 6. ledna tak budou mít lidskoprávní neziskovky, různí opočlověci v tísni a další pré a budou mít tisíce poptávek po lidech tmavé pleti. Nebo si snad dovedete představit, že by černý vzadu byl bílý? To by byla další nekorektnost a diskriminace. Ale malovat si obličej by mohl být taky průšvih. Gordický uzel a bermudský trojúhelník hadr.

A co teprve já? Budu muset okamžitě obeznámit rodiče, aby doma spálili veškeré fotky a videozáznamy z mého dětství, z karnevalů, divadelních představení, besídek, domácího blbnutí a vůbec všude, kde jsem si (nebo rodiče mně) nedej bože namaloval obličej. Všechno, kde jsem si hrál na indiány, africké domorodce nebo asijské kung-fu bojovníky.

Vskutku nepředvídatelná je snesitelná těžkost bytí v té naší liberální demokracii.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama