KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Malá mořská víla jako Afroameričanka. Bude Aladin irský zrzek a Pocahontas či Šeherezáda severské blondýnky?

Studio Disney natočí remake animovaného filmu Malá mořská víla z roku 1989, který je inspirován pohádkou dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Režisér Rob Marshall do hlavní role obsadil afroamerickou herečku a zpěvačku Halle Baileyovou. Je to jeho nezpochybnitelné právo. Dostane se mu uznání, protože jde s žádoucím proudem. Jen by mě zajímalo, zda se někdy dočkáme obsazení irského zrzka do role Aladina, nebo severských blondýnek do rolí Šeherezády či Pocahontas.
Herečka Halle Baileyová
Herečka Halle Baileyová
@Disney / Twitter

reklama

„Po rozsáhlém hledání bylo naprosto jasné, že Halle v sobě spojuje tu vzácnou kombinaci ducha, srdce, mládí, nevinnosti, podstaty a navíc nádherného pěveckého hlasu – všechny podstatné vlastnosti pro ztvárnění této ikonické role,“ odůvodnil režisér podle Daily Mail své rozhodnutí.

Ve jménu politické hyperkorektnosti amen…

Její nadání nezpochybňuji, dovoluji si ale polemizovat o tom, zda by se nenašla podobně talentovaná a typově vhodnější adeptka pro roli Malé mořské víly. I když, budu-li volně citovat komentář z diskuze pod článkem na jednom z českých serverů: Ale co, většina mořských víl, které v poslední době vyplavuje moře u břehů Evropy, jsou beztak afričtí chlapi.

Nemám rád, když někdo myslí, mluví a spekuluje ústy někoho jiného, ale v tomto případě si skromně troufám tvrdit s pravděpodobností hraničící až s jistotou, že když Hans Christian Andersen pohádku psal, nepředstavoval si Malou mořskou vílu jako Afroameričanku. Nemám nic proti vybrané herečce a případný rasista ať si strčí slova o rasismu za klobouk. To je prostě fakt.

Vítězný snímek World Press Photo 2019

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Je snímek utopeného otce s dcerou symbolem utrpení migrantů, nebo citovým vydíráním a manipulací?

Kdyby Bibli psali koně, byla by jejich představa Boha podobná koni

Autoři zkrátka v každé době vycházejí a uvažují v rámci kontextu, který je kolem nich. Chtějí-li pak čtenáři představit něco pro ně ne úplně běžného, pak to výslovně popíší. Ještě jednou si vypomůžu slovy diskutéra: „Kdyby Bibli psali koně, byla by jejich představa Boha podobná koni.“

A Malou mořskou vílu psal seveřan před asi sto padesáti lety. Tedy v době, kdy současní sociální inženýři byli ještě na houbách.

Proto si myslím, že by Malá mořská víla, stejně jako i jiné pohádkové bytosti – o historických postavách ani nemluvě – měla co nejlépe vystihovat představu svých autorů. Přece úplně stejně hloupě by vypadala Pocahontas jako zrzavá Irka, Šeherezáda jako nordická blondýnka nebo Aladin jako Eskymák...

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama