KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Švédskem zmítají války gangů a rekordní počty výbuchů. Podle českého velvyslance to ze Stockholmu vypadá méně dramaticky

V roce 2019 došlo ve Švédsku k šedesátiprocentnímu nárůstu bombových útoků, uvádí Reuters s odkazem na švédské vládní statistiky. Loni bylo hlášeno 257 bombových útoků, o rok dříve 162. Policie v souvislosti s válkami gangů a bombovými útoky vyhlásila „národní krizi“. Český velvyslanec ve Švédsku však situaci ze Stockholmu vidí méně dramaticky. A politicky korektněji. Pro běžného Švéda prý tato situace byla ještě nedávno neviditelná. S migrační invazí to nesouvisí. Náboženství míru se vyhnul na jedničku. Zato motorkářské gangy a účast rodilých Švédů zdůraznil řádně.
Český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitner
Český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitner
Reprofoto: video.aktualne.cz

reklama

Tamní kriminolog Amir Rostami, který se zabývá použitím ručních granátů ve Švédsku, dokonce loni uvedl, že v tomto ohledu je se Švédskem jedinou srovnatelnou zemí násilím gangů sužované Mexiko. „Jde o unikátní situaci v zemích, ve kterých nebyla válka, ani nemají dlouhou historii terorismu.“

60 „ohrožených oblastí“. No go zóny vyšly z korektnosti?

„Tak tady ze Stockholmu to vypadá o něco méně dramaticky, než by se to možná někdy zdálo z toho, jak se o tom referuje v ČR,“ reagoval v rozhovoru pro DVTV český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler na nedávné bombové útoky v centru Stockholmu a o pár hodin později v Uppsale.

„Na druhou stranu ten nárůst útoků střelnou zbraní a explozí je patrný za poslední dva roky… V minulosti to bylo v určitých lokalitách ve Švédsku, kterých je asi zhruba 60 po celém Švédsku. Policie je definovala jako takzvané ohrožené oblasti, kde se koncentrovaly jakési aktivity kriminálních gangů a pro běžného Švéda nebo pro turistu to nebylo vůbec viditelné. A dnes právě dochází k tomu – v posledních měsících, dvou letech, že se to posunuje už i do center měst… Ten zmíněný výbuch ve Stockholmu byl v takové spíše lepší čtvrti. Je tam například i naše velvyslanectví,“ dodal.

Takže výbuchy se přesouvají do center měst, do lepších čtvrtí, kde je i české velvyslanectví, ale „ze Stockholmu to vypadá méně dramaticky“. Pan Šitler je zřejmě za silnými zdmi a pod kontrolou kvalitní ochranky a tak trochu se již infikoval švédskou hyperkorektností.

A dalším úspěšně nežádoucím slovem je „no go zóna“! Ty přece neexistují. Ale existuje, alespoň, podle policie i našeho velvyslance, 60 „ohrožených oblastí“. Orwell musí rotovat v hrobě.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Německá Miss bez plavek a mužů v porotě podporuje autenticitu, osobnost a životní příběh žen. To dá rozum - u soutěže krásy! Na rok v burkách?

I gangy ve Švédsku jdou s dobou a genderově se vyvažují

Taky mě překvapuje, že člověk, který je od roku 2016 ve Švédsku, řekne, že pro „běžné Švédy“ to nebylo vůbec viditelné. Z informací, které mám já, jde o bezprecedentní lež. Mí známí ze Švédska si těchto „banalit“ docela všímají. A troufám si předpokládat, že v oblastech, kde oněch 162 výbuchů v roce 2018 a 257 v roce 2019 bylo, nežijí pouze členové gangů. Nebo?

„Většinou jde o klasické zločinecké organizace. Podle policejních zpráv a podle analýz se zabývají obchodem s drogami, vydíráním, obchodem s lidmi, obchodem se zbraněmi. Podle policejních informací tady ve Stockholmu existuje asi padesát takových gangů,“ uvedl dále český velvyslanec, který nás hned uklidnil: „Jsou to často poměrně malé skupiny. Mají dohromady asi 1500 členů. A co je poměrně zajímavý trend, že mezi nimi je stále více žen a stále více nezletilých. To znamená mladších 16 let.“

Ve Švédsku tu genderovou vyváženost a absolutní nediskriminaci berou opravdu od píky. Genderově i věkově vyvážené začínají být už i gangy. Jen jestli ti mladší 16 let nemají muskulaturu, vzhled a vousy třicetiletých?

Přišlo také na tradiční dotaz (a argument obhajovatelů migrační invaze), tedy, zda je bezútěšná zhoršující se situace ve Švédsku spojená s migrační krizí z roku 2015?

Rodilí Švédové, motorkářské gangy, voodoo… Nechybí ještě něco?

„Nezdá se, že by ta migrační vlna z roku 2015 tam hrála nějakou roli… Jsou to migranti druhé, třetí generace, ale jsou to i rodilí Švédové. Ty gangy mají velmi smíšený etnický původ, jak etnický, tak i náboženský. Najdeme mezi nimi rodilé Švédy, to jsou hlavně motorkářské gangy, asyrské křesťany, nigerijské stoupence kultu voodoo, ale jsou to gangy balkánské, ruské a, jak už jsem zmínil, spousta těch gangů má etnicky smíšení původ.  Vlastně tam jde primárně o peníze. Jsou to gangy orientované na zisk z těch kriminálních aktivit…“

Tak určitě. Nesouvisí. Realita, že jde většinou o druhou a třetí generaci, je ale přece daleko horší, no ne? A pan velvyslanec zmínil snad úplně všechno: Balkán, Rusko, křesťany, motorkáře, rodilé Švédy… Ani náznakem však nezmínil, zcela náhodou, muslimy a islám. Jen takové politováníhodné nedopatření, které se stane párkrát za deset let.

Ilustrační foto: hidžáb od českých škol nepatří

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Dnes soud školám vnutí hidžáb, zítra halal stravu, pozítří pravidelné pauzy na modlení. Povinná výuka koránu přijde kdy?

„Možná, že to je právě proto důvod toho švédského specifika, že používají ty granáty, které jsou mnohem hůře identifikovatelné než střelné zbraně nebo jiné způsoby vyřizování účtů. Protože ten granát se zlikviduje sám, při tom útoku je velmi obtížné jeho původ vystopovat. Většinou teda jde o granáty jugoslávského původu, nebo respektive téměř výlučně…“

Nechci být moc pintlich, ale pan velvyslanec v jedné větě zmíní používání granátů, „které jsou mnohem hůře identifikovatelné“ a „je velmi obtížné vystopovat původ“, aby hned v další větě řekl, že jde výlučně o granáty jugoslávského původu. No nevím.

Rodilí Švédové, rodilí Švédové a rodilí Švédové…

„Švédská vláda minimálně od loňského roku se tomuto tématu velmi intenzivně věnuje, navýšila rozpočet policie. Dokonce od konce minulého roku deklarovala ten problém výbuchů a války gangů za národní krizi. V listopadu byla vytvořena i speciální jednotka složená z bezpečnostní a normální policie, která je zaměřena právě jenom na boj s organizovaným zločinem používajícím střelné zbraně a granáty. Také se připravuje zpřísnění některých zákonů.“

Tedy švédská policie deklaruje současný problém s bombovými útoky a válkami gangů za „národní krizi“, ale ze Stockholmu to podle Jiřího Šitlera vypadá o něco méně dramaticky. Možná by pan velvyslanec mohl tamní policii poradit, aby se přesunula do míst, z nichž na tu situaci nahlíží on.

A jak podle pana Šitlera přijímá negativní trend švédská společnost? Zlobí se zpětně kvůli migraci? Myslím, že všichni tušíme, že odpověď je daná.

„Nezdá se mi, že by se to nutně objevovalo, nebo se ta švédská diskuze vedla v souvislosti s migrací, spíš kritika vůči vládě je vedena směrem k tomu, že podle švédské opozice opomněla pečovat více o policii… Jak už jsem zmínil, s tou migrační vlnou v roce 2015 to přímo nesouvisí, na tom se všichni shodnou. Jde spíše o potomky, pokud to nejsou rodilí Švédové, což do značné míry také jsou, nebo ty gangy jsou velmi smíšené, tak jde o potomky vln migračních dřívějších před jednou dvěma generacemi.“

Konec dobrý, všechno dobré. Nesouvisí! Takže za války gangů a bomby do značné míry mohou rodilí Švédové. Otázka je, co vnímá pan velvyslanec „značnou mírou“ i do jak „značné míry“ jde o rodilé Švédy (či Švédy z jistým původem). Zajímavé, že se radikalizace rodilých Švédů, infekce motorkářských gangů a „ohrožené oblastí“ rozmohly z pohledu vývoje Švédska až v posledních několika letech.

Nejsem expert, nežiju ve Švédsku, ale panu velvyslanci mám problém věřit nos mezi očima. Ať už jde o řadu protimluvů, evidentní politickou korektnost, růžové brýle nebo jeho nervózní nonverbální komunikaci během rozhovoru.

 

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama