KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Víme první! Odhalili jsme, na co se týdny nedočkavě třese Angela Merkel

Již dříve jsem vyzýval novináře či politiky, kteří mají blízko k německé kancléřce Angele Merkel, aby se jí přímo zeptali, na co se to v jistých chvílích – třeba i za tónů německé národní hymny – tak nedočkavě třese. Bez odezvy. Nyní však kancléřka promluvila sama a konečně víme, na co byla tak „natřesená“. Nejedná se přitom o nic překvapivého. Chce pokračovat v zatím pozastavené „záchraně“ afrických migrantů ve Středozemním moři.
Angela Merkel na známé selfie s migrantem
Angela Merkel na známé selfie s migrantem
@trsleman / Twitter

reklama

Kancléřka tento vpravdě záslužný krok prosazovala v tomto týdnu podle serveru Deutsche Welle hned dvakrát: v úterý na jednom z diskuzních panelů a ve čtvrtek v Berlíně.

Migranti? Ale kde. Uprchlíci! Alespoň pro forma. Držme štábní kulturu

„Určitě by bylo dobré, kdybychom dnes měli operaci Sophia a národní námořnictva, která by prováděla záchranu,“ řekla Merkel ve čtvrtek v Berlíně a dodala, že by to mohlo pomoci jak se záchranou migrantů, tak s bojem proti obchodování s lidmi. Podle Deutsche Welle byly od roku 2015 evropskými loděmi zachráněny desítky tisíc migrantů, čehož součástí byla i údajně protipašerácká unijní operace Sophia zaměřená na boj proti obchodování s lidmi.

Předně se musela německá kancléřka přeřeknout, protože přece každé malé uvědomělé dítě ví, že nejde o žádné migranty (ekonomické už vůbec), ale převážně o válkou zkoušené a vděčné uprchlíky prchající před válkou a zejména řezníkem Asadem ze Sýrie. Tedy alespoň pro forma. A štábní kultura by se měla dodržovat.

Lékaři bez hranic zachraňují migranty u břehů Libye

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Pašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

Záchrana migrantů u libyjských břehů, nebo řízený import?

A nechci být opět příliš rýpavý, ale brouzdání lodí neziskových organizací, Frontexu a bůhvíkoho dalšího (zpravidla pod vlajkami jiných států, než kde mají neziskovky domicil) u břehů Libye a dovoz afrických migrantů do Evropy zdá se mi býti dosti podezřelým. Člověk by si řekl, že spíše než o záchranu se jedná o řízený import. O odhalených a zadržených pašerácích si taky nepamatuju prakticky jedinou zmínku. Kdo jsou tito tajemní a nedopadnutelní Fantomasové?

Na začátku týdne Merkel rovněž vystoupila na podporu záchranářů na moři v rámci panelové diskuze na severu u Německa, když je označila za „humanitární imperativ“, uvedly noviny Redaktrionsnetzwerk Deutschland.

Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

VIDEO: Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

Třásla se nedočkavostí. Kdo z nás to někdy nezažil?

A zatím ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu lodí vezoucích migranty do italských vod a loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, v noci na pátek poslala do přístavu člun s prvními devíti lidmi. O tom informovalo online zpravodajství Primy.

Na rozhodnutí italského soudu musí být Angela Merkel hrdá! Možná to byl i takový dáreček k narozeninám – sic měsíc opožděný. Kdyby se však někdo Merkel dávno zeptal, na co se tak při veřejných akcích třese (jakože se jistě třese i v soukromí) a nestrkali jí pořád pod nos jenom sklenice vody, které stejně už odmítala, mohlo být všechno se vší parádou vyřešeno dříve.

 

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama