KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Vysokou úroveň autorské recitační soutěže na Letné stvrzoval burácivý aplaus, kvalita rostla s každým dalším výstupem

Coby amatérský umělec jsem se zaujetím zhlédl většinu nedělních recitačních a hudebních výstupů na Letenské pláni. Předně musím pochválit za poklidný průběh (podle odhadů zřejmě více než dvousettisícové) publikum. Už velikost publika napovídá, že včera měly na Letné vystoupit velké ryby z oblasti recitace. S politováním však musím konstatovat, že potenciál, který se od interpretů očekával, zůstal nenaplněn a ztratil se někde v překladu. Jaké pak bylo mé zklamání, když se většina soutěžících svůj kus ani neráčila naučit zpaměti! Negativně hodnotím i častý odklon od tématu soutěže a neuvěřitelnost přednášejících.
23. 6. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: DEMONSTRANTI PROTI BABIŠOVI A BENEŠOVÉ ZAPLNILI LETENSKOU PLÁŇ
23. 6. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: DEMONSTRANTI PROTI BABIŠOVI A BENEŠOVÉ ZAPLNILI LETENSKOU PLÁŇ

reklama

Organizátoři této megalomanské recitační soutěže dlouho dopředu na Facebooku avizovali následující témata, která dokonce několikrát připomněli i v některých médiích:

1/ přijetí pojistek nezávislosti justice + Demise Marie Benešové!
2/ Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace
3/ konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert
4/ Andrej Babiš se zbaví médií
5/ demise Andreje Babiše

Tomáš Klus si spletl tuzemskou recitační soutěž s francouzskou

Nemohu tak omluvit ty – a jednalo se prakticky o všechny – kteří se od hlavního tématu, zestručním ho na „antibabiš“, odkláněli. Kromě požadované a dopředu avizované ústřední pointy tak posluchači byli navíc nuceni poslouchat v drtivé většině volné verše o Rusku, Miloši Zemanovi, Číně, kůrovci, Hongkongu, oxidu uhličitém, Donaldu Trumpovi nebo Václavu Havlovi.

Protřelý recitátor a hudebník Tomáš Klus si pak zřejmě dokonce popletl, které recitační soutěže se ve skutečnosti účastní, protože měl na sobě ze zcela nepochopitelného důvodu žlutou vestu.

Nora Fridrichová ve 168 hodin

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Je ČT PR agenturou Milionu chvilek? Tým Nory Fridrichové si posvítil na dezinformace. Lži neziskovky ho ale nepálí

Jako ještě větší nedostatek však vidím to, že drtivá většina vystupujících se nebyla schopna svůj part naučit zpaměti, což je u účastníků recitační soutěže skutečně vážné pochybení. A někteří zřejmý nedostatek své kreativity nahrazovali plagiováním některých známějších autorů, třeba Petra Pitharta, Václava Havla, Josefa Kemra, T. G. Masaryka nebo Zuzany Čaputové.

Každému, co je blízké. Banga vyzýval k „několikavteřinovému bordelu“

Dalším škraloupem na potenciálu interpretů byla jejich neuvěřitelnost. Je sice žádoucí, aby soutěžící vzbudil v lidech emoce, ale musí na publikum působit uvěřitelně. Což se nestalo. Patetičnost (Tomáš Klus), agresivita (šéf elfích udavačů Bohumil Kartous), trapnost („slameři“ Tukan a Anatol Svahilec) přehnanost a tlačení na pilu (Filip Rajmont nebo „sedláci“).

Renomovaný interpret Pražské kavárny Radek Banga dokonce obecenstvo vyzýval k „několikavteřinovému bordelu“. A jak je dobře známo, většina diváků se nerada aktivně zapojuje do sledovaného představení.

Snad nejpřirozeněji tak z celého ansámblu působila „stará škola“ v podání Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, kteří si však museli vypomoci hudební vložkou s ověřenými fláky.

 

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama