Americký jasnovidec Lichtman: Pandemie snižuje šanci Trumpova znovuzvolení

Americký politolog Allan Lichtman vešel ve známost, když od roku 1984 vždy správně předpověděl výsledky amerických prezidentských voleb. Má na to vypracovaný algoritmus – metodu, která se nazývá „třináct klíčů“ a vyšla i jako kniha.
Politolog a „janovidec“ Allan Lichtman
Politolog a „janovidec“ Allan Lichtman
FB Lichtman

reklama

Algoritmus vypracoval na podkladu studií amerických voleb od roku 1860. Jak se přibližují podzimní volby prezidenta, zvyšuje se zájem o Lichtmanovu předpověď. Již v únoru jej citoval britský deník The Independent, kdy koronavirus ještě nebyl v USA rozšířený – věštil totiž, že COVID-19 by mohl vystavit stop Trumpovi.

Lichtman tehdy uváděl: „Nemáme ponětí, zda se to zvrtne v krizi, nebo zda to povede k celosvětové pandemii, která by dostala USA do recese. Očividně by to Donalda Trumpa zničilo.“

Ruská redakce Hlasu Ameriky v tomto týdnu vysílala rozhovor, ve kterém „jasnovidec“ Lichtman mohl reagovat podle již novější situace v USA. „Odhad voleb jsem ještě nevypracoval. S jistotou ale mohu již dnes uvést, že pandemie koronaviru a ekonomické problémy vytváří malou pravděpodobnost pro znovuzvolení Trumpa. Ještě před několika měsíci na tom byl mnohem lépe než nyní,“ komentoval možný výsledek listopadových voleb Lichtman.

Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku

Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku. V USA je bez práce 22 milionů lidí

Co by mohlo podle něj vést k vítězství Trumpa ve volbách, je jedině konec pandemie v USA a rozjezd americké ekonomiky. „Situace se ještě vyvíjí, proto nemohu vypracovat odhad výsledku voleb. Jisté je, že zatím okolnosti mluví proti Trumpovi,“ upřesnil.

O šancích Joea Bidena si Lichtman myslí, že předseda demokratů má věkový a možný zdravotní handicap, který by ale mohl odstranit vhodným výběrem svého místopředsedy. Tím by měla být mladá dynamická žena s progresivním myšlením.

Na co však Allan Lichtman upozorňuje, je Trumpovo nevyzpytatelné chování. „Nikdy s jistotou nevíte, co může udělat. Nemá pochopení ani respekt vůči zákonům nebo ústavě. Zajímá ho především jen jeho vlastní osobnost,“ uvedl politolog. Podle něj je Trump schopen v případě, kdy zjistí, že by mohl volby prohrát, vyhlásit nouzový stav a volby odložit na neurčito. „Pravděpodobně k tomu nedojde, ale u Trumpa si nemůžeme být nikdy ničím jistí,“ uzavřel.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama