Čína obviňuje americkou armádu, že zatáhla koronavirus do Wu-chanu. USA odpovídají: Nešiřte fake-news

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo včera telefonicky mluvil se svým čínským protějškem Jang Ťie-čchem a ostře jej varoval, aby Čína nepřesouvala vinu za vznik nemoci Covid-19 na USA. V čínských médiích a na sociálních sítích se totiž stala populární konspirační teorie, která obviňuje USA z šíření koronaviru, jenž byl poprvé zjištěn v čínském Wu-chanu.
Mike Pompeo
Mike Pompeo
foto AP

reklama

Ke konfrontaci amerických a čínských politiků došlo původně na Twitteru. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí měl Pompeo poté po telefonu říci: „Není čas na šíření dezinformací a výstředních zpráv, ale je spíše čas, aby se národy spojily, aby bojovaly proti této společné hrozbě.“ Pompeo k tomu dodal, že „Peking musí uznat svou roli a být součástí hledání řešení.“

K telefonickému hovoru na úrovni vysokých představitelů došlo za situace, kdy mluvčí a náměstek generálního ředitele informačního oddělení čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian napsal minulý týden na Twitteru, že americká armáda mohla přinést koronavirus do čínské Wu-chanu. Informace se následně šířila po sociálních sítích. Čínský mluvčí na Twitteru píše: „CDC (Centers for Disease Control and Prevention, česky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) zachytila místo. Od kdy byl pacient nula v USA? Kolik lidí je nakaženo? Jak se jmenují nemocnice? Možná to byla americká armáda, která přenesla epidemii do Wu-chanu.“ Pak se obrací na USA: „Buďte transparentní! Zveřejněte svá data! USA nám dluží vysvětlení!“

 

 

Naopak minulý týden USA napadly Činu, když poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Robert O'Brien uvedl, že se Čína pokusila zakrýt ohnisko koronaviru. „Bohužel, namísto využití osvědčených postupů, bylo ohnisko ve Wu-chanu ukryto,“ řekl O'Brien a dodal, že existuje řada důkazů z Číny, kdy čínští lékaři byli buď umlčováni, nebo izolováni. „Takže se ani slůvko o tomto viru nemohlo dostat ven,“ uvedl O'Brien.

Čína omezila šíření koronaviru sérií přísných opatření

Čína poráží koronavirus. Zafungovala tam řada účinných opatření

Oficiálně Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že virus pocházel z přenosu ze zvířete na člověka z trhu se zvířaty ve Wu-chanu. Světová zdravotnická organizace uvedla, že nemoc COVID-19 je způsobena novým virem, který byl před propuknutím nákazy v prosinci ve Wu-chanu neznámý.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama