Horší než COVID-19? Vlivem změn klimatu se mohou probudit další, možná nebezpečnější viry

Vědci stále častěji mluví o probuzení pro člověka nebezpečných virů v souvislosti s oteplováním planety. V některých částech světa rozmrzá věčný led, který dosud ledacos ukrýval a ukrývá.
Díky oteplování byl na Sibiři nalezen pták, jehož stáří se uvádí  tisíc let
Díky oteplování byl na Sibiři nalezen pták, jehož stáří se uvádí tisíc let
foto CNN

reklama

Pro ruská média o tomto tématu mluvil biolog Kyril Šaršov, který je vedoucím laboratoře virové ekologie ve Výzkumném centru pro základní a translační medicínu. Podle něj klimatické změny nemají vliv na mutaci samotného viru, ale mohou ovlivnit migraci, životní styl a výživu jeho nosičů.

Co se týče vzniku nových patogenů, nelze tomuto vývoji podle Šaršova zabránit, ale člověk by měl dokázat snížit jejich riziko, a to pomocí léků a vakcinací. Jak říká, koronaviry nás stále obklopují, často infikují domácí zvířata a mnohé z nich jsou pro člověka neškodné. Například existuje vir, který způsobuje bronchitidu u kuřat. Ovšem jsou i jiné respirační viry, které infikují zvířata a mohou být přenášeny na člověka.

„Existuje hypotéza, že globálním oteplováním a táním věčného ledu dochází rozmrazováním k oživení prastarých virů,“ poznamenal ruský biolog Šaršov. Nyní se soustřeďujeme na koronavirus, ale je zcela možné, že došlo již dříve k ohniskům koronaviru a pro neexistující nebo málo rozvinuté testovací metody si jich lidstvo ani nevšimlo.

Biolab

Jsou smrtící bakterie a viry v tajných laboratořích opravdu v bezpečí?

„Mnohem nebezpečnější je skutečnost, že vlivem globálního oteplování dochází k přenášení virů hmyzem z tropického klimatu do severních šířek. Komáři k nám šíří například virové onemocnění známé jako západonilská horečka, nebo různé druhy malárie,“ uvádí Šaršov.

Již dříve BBC upozornila na případ související s oteplováním. Na severu Sibiře, na poloostrově Jamal, zemřel na nákazu antraxem dvanáctiletý chlapec a dvacet lidí bylo odvezeno do nemocnice. Běžně v létě na Sibiři rozmrzá půda do hloubky asi padesáti centimetrů. Nyní díky oteplení dochází rozmrznutí i do větší hloubky. Vědci se domnívají, že v sibiřském případu došlo k tomu, že před 75 lety zde byli sobi infikováni antraxem, zemřeli a jejich těla byla uvězněna pod vrstvou zmrzlé půdy. V létě 2016 ve vlně tepla zmrzlá půda roztála a odkryla mrtvá těla sobů, z nichž se infekční antrax dostal do vody a poté do potravy, což způsobilo místním lidem otravu.

K tomu BBC dodává: „Zmrzlá půda je ideálním místem pro bakterie, které zůstanou naživu po velmi dlouhou dobu, možná až milion let. To znamená, že tání ledu by mohlo otevřít Pandořinu skříňku různých nemocí.“

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama