Kobylky horší než koronavirus: V Africe za posledních 70 let nepamatují takový nájezd skokanů

Nový nájezd kobylek zachvátil obrovská území ve východní Africe a ohrožuje miliony lidí. Uvádí se, že je dvacetkrát větší, než ten předchozí.
Nájezd kobylek ve východní Africe
Nájezd kobylek ve východní Africe
foto AP

reklama

V polovině ledna, než došlo k pandemii koronaviru, byla podle zprávy agentury AP zasažena východní Afrika velkým nájezdem kobylek, který obyvatelé nezažili sedmdesát let. A o několik měsíců později miliardy kobylek zaplavily Somálsko znovu.

Nájezdy kobylek se vysvětlují tím, že jde o důsledek klimatických změn. Kobylkami jsou ohroženy miliony lidí. Ti se totiž v boji proti nim scházejí a při tom vznikají ideální podmínky pro šíření pandemie koronaviru. V zemědělských oblastech Afriky dnes místní spíše zajímají kobylky než koronavirus. 

„Když kobylky nalétnou na pole, zničí vše. Proto lidé tvrdí, že kobylky jsou mnohem horší než koronavirus. Často také říkají, že ani nevěří tomu, že by tam koronavirus zavítal,“ uvádí pro AP ugandský zemědělec Yoweri Aboket.

Zemědělci jako je Aboket, kteří žijí u hranice s Keňou a nájezd kobylek již zažili, bouchají do hrnců, pískají a hází kamení, jen aby kobylky zahnali. Většinou však nezbývá, než jen pozorovat zkázu, neboť lidé kvůli pandemii koronaviru nesmí ze svých obydlí vycházet. 

Ilustrační foto: film Captain Phillips

Nejnebezpečnější oblastí pro námořníky je západní Afrika. Piráti tam loni provedli 112 útoků

Když zničí kobylky úrodu manioka jedlého, znamená to pro vesnici hlad. Stejné starosti jako v Ugandě mají v dalších zemích východní Afriky od Jižního Súdánu přes Etiopii až po Keňu. Obrovské roje kobylek byly spatřeny také v Džibuti, Eritrei, Tanzanii a Kongu.

FAO, Organizace pro výživu a zemědělství OSN, charakterizuje „epidemii“ kobylek jako bezprecedentní potravinové nebezpečí a ohrožení života lidí. FAO uvádí, že situace na východě Afriky je velice znepokojující, neboť se množí další a další roje kobylek v Keni, na jihu Etiopie a v Somálsku. Mezinárodní organizace dodává, že jestliže již nyní výhodné podmínky k množení kobylek jsou, znamená to, že v červnu a červenci dojde k dalším nájezdům, což bude právě za sezóny sklizně.

Z toho důvodu OSN apeluje na pomoc danému regionu, kdy je podle odhadu FAO zapotřebí 76 až 153 milionů dolarů, aby se mohla uskutečnit opatření proti množení kobylek. 
 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!