KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Úplný zákaz prodeje připraví prodejce o miliardy

Krizové opatření vlády spočívající v zákazu maloobchodního prodeje v řadě druhů prodejen a provozoven v ČR připraví prodejce v příštích dnech o miliardy.  Provozovatelé restaurací přijdou v nadcházejících deseti dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy.
Koronavirus v Česku způsobí velké ekonomické ztráty
Koronavirus v Česku způsobí velké ekonomické ztráty

reklama

Například útraty lidí v ČR v restauracích loni přesáhly 175 miliard korun, jak plyne z údajů Eurostatu a z výpočtu na jejich základu. Z toho vyplývá, že za deset březnových dní platnosti zákazu přijdou provozovatelé restaurací dohromady o zhruba 4,1 miliardy korun. 

Za oděvy a obuv loni lidé v ČR utratili dle dat Eurostatu a z výpočtu na jejich základu zhruba 98 miliard korun. Prodejci oděvů a obuvi tak kvůli zákazu přijdou o 2,5 miliardy korun. Za nábytek, koberce či interiérové vybavení loni lidé v ČR utratili 52 miliard korun. Zákaz je tedy připraví o 1,3 miliardy korun. Za domácí spotřebiče loni lidé v ČR utratili 24 miliard korun. Zákaz je tedy připraví o přibližně 500 miliónů korun. 

Koronavirus

V Česku je 150 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Vláda zpřísnila opatření!

Provozovatelé restaurací, prodejci oděvů a obuvi, prodejci nábytků a prodejci domácích spotřebičů přijdou dohromady kvůli zákazu v příštích deseti dnech o 8,4 miliardy korun, což odpovídá průměrně 840 milionům denně po dobu trvání zákazu. 

V případě zboží jako jsou oděvy nebo nábytek se však ve většině případů jeho pořízení pouze v čase posune. Lidé tedy oblečení nebo nový gauč prostě nakoupí poté, až zákaz skončí. Z celoročního hlediska by tak prodejcům v případě těchto druhů zboží kvůli dnes vyhlášenému zákazu žádné zásadní ztráty vzniknout neměly. Výrazné škody by neměly vzniknout ani jejich dodavatelům.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: V Česku jsou s výjimkami uzavřeny obchody a restaurace, k podobným opatřením se uchýlilo i Bulharsko či Řecko

Jiné je to v případě prodeje statků okamžité spotřeby, jakým je třeba jídlo v restauraci. V tomto případě se dá těžko předpokládat, že lidé budou nynější nemožnost poobědovat v restauraci kompenzovat navýšenou konzumací po skončení zákazu. Drtivé většině provozovatelů restaurací a jejich dodavatelů tak vznikají nevratné ztráty. 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama