KORONAVIRUS: Kde a jak se hlásit?

Koronavirus

Návrat

Kam telefonovat a jak se chránit? Lékaři zdůrazňují dodržování základních hygienických pravidel a nutnost karantény pro navrátilce z rizikových oblastí. Ty, kteří volají na informační linky, prosí o trpělivost. Telefonní linky jsou přetížené, lékaři vyřizují jeden dotaz za druhým.

Zůstat doma

Zůstat doma – tak zní nejdůležitější doporučení těm, kteří se buď vrátili z rizikových zemí, nebo byli v kontaktu s nakaženým, případně na sobě pociťují příznaky podobné chřipce. Hygienici a lékaři zdůrazňují, aby se na ně lidé obraceli s prosbou o pomoc telefonicky. „V každém případě dáváme pokyny, aby ti lidé zůstávali doma, telefonovali. A aby čekali do té doby, než se dovolají,“ vysvětluje Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Kam volat?

V případě, že navrátilec z rizikové oblasti nevykazuje příznaky, může se obrátit s dotazem na jednu z infolinek Státního zdravotního ústavu nebo jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. Tam ho odkáží buď na jeho praktického lékaře, nebo příslušnou hygienickou stanici. Všechna telefonní čísla jsou vytížená a call centra prosí o trpělivost. Například v Centru veřejného zdraví (SZÚ) vyřídí denně na jednom telefonním čísle 420 hovorů.

V případě příznaků nákazy mají lidé rovnou volat 112 a pravdivě popsat svůj zdravotní stav. „Právě na infolince 112 by měli vyhodnotit, jestli je to na konzultaci s hygienickou stanicí nebo rovnou kontaktovat nejbližší infekční kliniku k vyslání odběrové sanitky,“ dodává Nejedlá.

Jak se nemoc projevuje?

Infekce novým koronavirem se projevuje jako klasická chřipka. Bolestí kloubů a svalů, zvýšenou teplotou, dýchacími potížemi, dušností a suchým kašlem. Nicméně nemocný nemusí nutně vykazovat příznaky. „My víme, že to onemocnění může probíhat asymptomaticky, to znamená bezpříznakově,“ upřesňuje Kateřina Fabiánová z Centra epidemiologie a mikrobiologie.

Jak se chránit?

Nejdůležitější je chránit sebe i ostatní. Lékaři a hygienici zdůrazňují dodržování základních hygienických pravidel a nutnost nezdržovat se v místě s vyšší koncentrací lidí, protože nový koronavirus se přenáší na vzdálenost do dvou metrů. „Nekašlat na ostatní, nekašlat na sebe. Při kýchání a kašlání si zakrývat ústa nejlépe jednorázovým papírovým kapesníkem a ten zlikvidovat. Nesahat si poté, co přijdeme z dopravního prostředku, do úst, do očí. A hlavně si umývat ruce,“ říká praktický lékař Josef Štolfa.

Kromě toho je nutné dbát i na to, jestli máme vydezinfikované například mobilní telefony. Právě ty používáme denně i v dopravních prostředcích a nový koronavirus se na nich může držet.