KORONAVIRUS ON-LINE: Česko uvolňuje opatření! První otevírají farmářské trhy

Živnostníci a podnikatelé zasažení pandemií budou dostávat jednorázový příspěvek 500 Kč denně i po 30. dubnu. Návrh dnes schválila vláda. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku vystoupal na 6838. Vyléčených osob je 1559, tudíž aktuálně nakažených je 5085. Země hlásí 194 obětí nemoci.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Briefing po jednání vlády

reklama

Vše sledujeme podrobně zde:

 

21:16 Světová výroba vozů letos kvůli pandemii a následné recesi klesne o více než 20 procent na zhruba 71 milionů aut, odhaduje LMC Automotive.

20:51 Fotbal v Německu už začátkem května? Premiéři Bavorska a Severního Porýní-Vestfálska se shodli na tom, že německá fotbalová Bundesliga by se mohla opět rozběhnout už za necelé tři týdny, a to v sobotu 9. května. Zápasy by se odehrávaly bez diváků. O tomto datu uvažuje rovněž vedení fotbalové soutěže.

20:46 „Vláda navrhuje prodloužit finanční pomoc OSVČ i v květnu a posílit pomoc pro malé a střední firmy. Chce také zvýšit platby za státní pojištěnce,“ informuje Úřad vlády ČR na svém Twitteru.

 

20:30 V sídle Hygienické stanice hl. m. Prahy dnes proběhlo školení odboru epidemiologie k takzvané chytré karanténě. Informovala o tom hygienická stanice na Twitteru s tím, že s ostrým startem karantény ve všech krajích se počítá od 1. května.

20:22 Pokud by se rozběhla tenisová sezóna s povinným očkováním pro hráče, mohl by na tenisových kurtech chybět vedoucí muž žebříčku ATP Novak Djokovič. Srbský tenista a majitel 17 grandslamových titulů letos neprohrál jediný zápas. „Osobně jsem proti očkování a nechtěl bych, aby mě k tomu někdo nutil, abych mohl cestovat,“ řekl Djokovič v nedělním chatu na Facebooku s dalšími srbskými sportovci. „Ale pokud to bude povinné? Budu se muset rozhodnout. Mám na to svůj názor, a zda ho někdy přehodnotím, to nevím.“

20:17 Turecko potvrdilo dalších 4 674 případů nákazy za posledních čtyřiadvacet hodin. Dalších 123 lidí kvůli onemocnění COVID-19 zemřelo a celkově se počet obětí v zemi vyšplhal na 2 140, uvedl podle agentury Reuters tamní ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Potvrzených případů nákazy je v zemi 90 980.

19:57 Vědci z Ateliéru produktového designu zlínské univerzity vymysleli užitečnou pomůcku. Díky ní se už lidé nemusejí v době koronaviru bát sahat na kliky nebo madla. Právě na nich může virus přežívat i několik hodin. Nákaza dotykem je přitom podle odborníků druhá nejčastější. Produktivní designeři představili reportérům TV Prima pomůcky s názvem Nakliku a Namadlo. Už z názvů je patrné, k čemu slouží. Vědci je vyrobili pomocí 3D technologie.

Opatření proti koronaviru

Vědci bojují proti koronaviru. Vymysleli způsob, jak se nedotýkat klik u dveří

19:44 Ve Francii zemřelo v souvislosti s onemocněním COVID-19 za poslední den 454 lidí a celkem země eviduje již 20 265 obětí. Počet nakažených vzrostl za posledních čtyřiadvacet hodin o 2 489 pacientů na celkem 155 383 nakažených.

19:37 Vláda v pondělí schválila jmenování podnikatelky Simony Kijonkové do Národní ekonomické rady vlády (NERV), která se tak stává druhou ženou v radě (doposud jedinou zástupkyní žen v radě byla ekonomka Ilona Švihlíková). Zakladatelku a spolumajitelku firmy Zásilkovna navrhlo do poradního orgánu kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu. NERV tak nyní má 17 členů z řad ekonomů či zástupců velkých firem.

19:28 Pětiletá dcera dvou pracovníků záchranných složek zemřela v neděli po dvou týdnech na plicní ventilaci. Stala se tak nejmladší obětí COVID-19 v americkém Michiganu. Podle rodičů neměla do té doby holčička žádné zdravotní problémy.

Skylar Herbert

Pětiletá holčička zemřela na komplikace spojené s nákazou koronavirem: Otekl jí mozek a přežívala na plicním ventilátoru

19:20 Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se první fotbalová liga mohla znovu rozběhnout dříve než 8. června, jak vláda původně avizovala.

19:05 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v době, kdy některé země chystají rozvolňování restriktivních opatření proti šíření nového koronaviru, varoval, že „nejhorší je teprve před námi“. O varování Tedrose Adhanom Ghebreyesuse informoval web Politico.

18:43 „Pokračujeme v nárůstu, ovšem v pozitivním slova smyslu,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. K dnešnímu večeru eviduje ČR 1559 vyléčených.

18:34 Vláda by mohla ve středu zhodnotit vývoj nákazy po Velikonocích. V případě příznivého stavu má připravený plán k urychlení otevření obchodů a služeb, informovala agentura ČTK.

18:32 Počet nakažených v Itálii vzrostl za poslední den o 2 256 pacientů. Celkově tak bylo v zemi Apeninského poloostrova pozitivně testováno 181 228 lidí. Během posledních čtyřiadvaceti hodin zemřelo v Itálii dalších 454 pacientů a celkový počet obětí se vyšplhal na 24 114. Hůře jsou na tom v tomto ohledu s 41 316 mrtvými v souvislosti s onemocněním COVID-19 už jen USA. Ve Španělsku evidují 20 852 obětí. Vyplývá to ze statistického webu Worldometers.

18:23 „Hobbymarkety jsou rizikem. Já nemyslím, že by se uzavíraly znovu, ale že by tam opravdu měl být nějaký omezený počet osob a ti, kteří už se tam nevejdou do toho počtu, tak by měli čekat venku a měli mít nějaké odstupy,“ uvedl náměstek Roman Prymula. Po jednání vlády zdůraznil, že otevřené hobbymarkety měly o Velikonocích zajistit, aby lidé „měli náplň“ a nenavštěvovali rodinné příslušníky. „Nakupení (lidí v hobbymarketech) ale bylo poměrně vysoké.“

18:15 Cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli restriktivním opatřením proti onemocnění COVID-19 s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Klientům místo toho budou vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Zákon v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman.

18:06 Vláda schválila záruku pro malé a střední firmy ve výši 150 miliard korun, která by měla vygenerovat úvěry ve výši 600 miliard korun. V úterý návrh musí schválit Sněmovna. „Zítra se půjde do Sněmovny se zárukou 150 miliard korun, což by při čtyřnásobném multiplikačním efektu mělo vygenerovat úvěry ve výši 600 miliard korun pro malé a střední firmy, respektive pro firmy do 500 zaměstnanců. Jsou tam živnostníci, malé firmy a firmy střední,“ informoval novináře vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podnikům do 250 zaměstnanců má být poskytnuto ručení do 90 procent dluhu z jednotlivého poskytnutého úvěru. U větších firem by ručení mělo dosáhnout 80 procent dluhu z poskytnutého úvěru, doplnila na tiskovém brífinku po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová.

18:02 Ministryně financí Alena Schillerová na brífinku po jednání vlády uvedla, že vláda nebude zvyšovat daně.

17:59 Kompletní chytrá karanténa se do všech krajů rozšíří do deseti dní. Teď se po části Moravy rozjíždí v Praze a středních Čechách informoval náměstek ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

17:55 Automat na roušky v Chebu poskytl lidem už asi šest tisíc roušek. O balíček se dvěma rouškami za 40 korun je takový zájem, že i po naplnění se zásoby vyprodají někdy za hodinu, někdy za hodinu a půl. „Roušky do automatu doplňujeme jednou nebo dvakrát denně, jde vždy o 100 balíčků se dvěma rouškami. Ani jsme nečekali, že o ně bude tak velký zájem,“ uvedl podle ČTK místostarosta Chebu Jiří Černý.

17:42 Během dneška zatím stoupl počet případů nákazy koronavirem v ČR o 92 na 6838. Stejný nárůst byl i v neděli. Vyléčených dnes přibylo 248.

17:37 O 449 případů stoupla bilance úmrtí s COVID-19 v britských nemocnicích, denní přírůstek je nejnižší od 6. dubna. Celkem nemocnice evidují 16 509 obětí.

17:13 Pražský hrad informoval, že prezident Miloš Zeman podepsal devět zákonů:

1. zákon ze dne 16. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů (zákon o realitním zprostředkování),
2. zákon ze dne 16. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů,
3. zákon ze dne 16. dubna 2020 o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu,
4. zákon ze dne 16. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů,
5. zákon ze dne 16. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, ve znění pozdějších předpisů,
6. zákon ze dne 17. dubna 2020 o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů,
7. zákon ze dne 17. dubna 2020 o prodloužení lhůt pro konání doplňovacích voleb do Senátu,
8. zákon ze dne 17. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 58/1995 Sb., o pojišťování a financování vývozu se státní podporou a o doplnění zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů,
9. zákon ze dne 17. dubna 2020 o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu.

17:09 Vláda posvětila pokračování programu Pětadvacítka na prodloužení přímé podpory pro OSVČ poškozené v důsledku restriktivních vládních opatření proti šíření koronaviru. Novela vychází z platných parametrů stávající Pětadvacítky a zachová okruh žadatelů i jednoduché podmínky prokázání nároku založené na čestném prohlášení. Přímá podpora bude i nadále poskytována formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, a to za prodloužené bonusové období od 1. května do 8. června, což odpovídá nejzazšímu datu otevření provozoven podle platného vládního harmonogramu uvolňování podnikatelských aktivit. V plné výši tedy bude možné nově žádat o maximální podporu 19 500 Kč.

17:00 Vládou chválený rozpočet počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu a výdaji 1,728 bilionu korun. Novela oproti předchozí verzi počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun a ministerstvo financí rovněž navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, které dnes kabinet také schválil, a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu. Prezident Zeman v neděli řekl, že nechce hrozit vetem rozpočtu se zvýšeným deficitem, ale s ministryní financí Alenou Schillerovou bude chtít jednat o možných úsporách. Setkat by se měli začátkem května.

16:55 Vláda schválila kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo financí. Vláda tak schválila navýšení schodku podruhé během necelého měsíce. Koncem března Sněmovna kvůli epidemii onemocnění COVID-19 schválila zvýšení schodku z původně plánovaných 40 miliard na 200 miliard korun. Podle ekonomů není ale vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší. Nejvyšší deficit, přes 192 miliard korun, měl doposud rozpočet ČR za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize.

16:35 Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol, nebo dálkově po internetu. Návrh zákona podepsal prezident Zeman.

16:32 Výše úroků z dlouhodobě nesplácených spotřebitelských úvěrů bude omezena – podobně jako limit pro sankce živnostníkům za opožděné splátky úvěrů.

16:30 Cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru. Budou smět vydávat poukazy. Zákon podepsal prezident Zeman.

16:25 Prezident Zeman podepsal novelu umožňující ČNB obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi. Platit má do konce roku 2021.

16:15 Vysvědčení by v červnu mělo být na základě známek z prezenční výuky, přihlédnout by se dalo i ke snaze učit se na dálku a v 1. pololetí, navrhlo MŠMT.

16:11 Angela Merkelová opětovně varovala před unáhleným návratem k běžnému hospodářskému životu. Po dnešním jednání vládního výboru pro koronavirus na tiskové konferenci německá kancléřka řekla, že zlepšující se bilance počtu nemocných může být klamná, proto je nezbytné nadále zachovat disciplínu a dodržovat karanténní opatření.

16:09 Již více než pět týdnů jsou veškeré vzdělávací instituce v Česku uzavřeny. Výjimku však dostaly poslední ročníky vysokých škol, ty totiž za dodržování jasně stanovených opatření do škol od pondělí 20. dubna mohou. Ve třídě se dle platného rozhodnutí ministerstva zdravotnictví smí sejít však maximálně pět osob, které musí mít nasazeny roušky a dodržovat vzájemný odstup minimálně dva metry.

Vysoké školy uvolňují opatření

Vláda uvolnila některá opatření v rámci vysokých škol. Co to znamená pro studenty?

15:57 

15:50 Návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce od letošního června o 500 korun na osobu za měsíc a od ledna 2021 o dalších 200 korun vláda na dnešním zasedání schválila. Letos stát za každého pojištěnce odvádí 1 067 korun měsíčně. Zvýšení plateb by znamenalo letos růst státních výdajů o 20 miliard korun, v roce 2021 o 50 miliard korun. Návrh zákona, který předložilo ministerstvo zdravotnictví, projedná Sněmovna.

15:35 Živnostníci a podnikatelé postiženi opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Návrh dnes schválila vláda, informovala na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh zákona, který ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident, umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.

15:24 V Rakousku dosud vyšlo s pozitivním výsledkem 14 795 testů na koronavirus a zemřelo 470 nakažených. Naopak 10 631 lidí se už vyléčilo. Vyplývá to z dnešní oficiální statistiky rakouského ministerstva zdravotnictví. Švýcarsko k dnešku hlásí 27 944 nakažených a 1 142 mrtvých. Nová čísla dnes oznámilo také Slovensko. V zemi s 5,5 milionu obyvatel přibylo 12 případů infekce na celkových 1 173. Počet úmrtí se zvýšil o jedno na 13.

15:12 Prodejci na pražských trzích označených jako farmářské mohou nově prodávat jenom výrobky od malých tuzemských producentů. Stanovuje to novela tržního řádu metropole, kterou dnes schválili radní. Zahrnuje i další změny, například restaurační předzahrádky nebudou nově moci mít vlastní pípu, ale pouze chladničku na nápoje. Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že město připravuje další úpravu řádu, která se bude týkat sdílených dopravních prostředků a výjimek provozu předzahrádek po 22:00.

15:05 Po skončení stavu nouze je možné dále omezit cestování dle zákona o ochraně veřejného zdraví, muselo by ale jít o přiměřený krok, uvedl pro ČTK Tomáš Petříček.

14:46 Situace na hranicích se po zjednodušení kontrol zklidnila, podle dopravců však mohly být změny rychlejší. Kolony v minulém týdnu navyšovaly ztráty.

14:30 V Litovli se připravují na plošné testování obyvatel na přítomnost koronaviru. Podle starosty města Viktora Kohouta se občané s největší pravděpodobností začnou testovat v pátek.

Plošné testování v Litovli

VIDEO: Plošné testování v Litovli začne v pátek

14:17 Začalo další jednání vlády formou videokonference. Ministři budou řešit další opatření k omezení dopadů pandemie koronaviru. Na programu jsou i tři poslanecké návrhy zákonů. Tisková konference bude přibližně v 16:00.

14:16 Pandemie nemoci COVID-19 si v některých západních státech dál vybírá stovky obětí. Přesto se zejména v řadě evropských zemí začíná zřetelněji potvrzovat příznivý trend mírného poklesu zemřelých a nakažených pacientů. Španělsko, které je v počtu obětí třetí nejpostiženější zemí po USA a Itálii, v pondělí po delší době hlásí denní nárůst úmrtí nižší než 400. Tento týden se v některých evropských zemích mění, většinou uvolňují, opatření přijatá s cílem přibrzdit šíření nákazy. Po Sasku dnes povinné nošení roušek v obchodech a dopravě ohlásila i druhá německá spolková země sousedící s Českou republikou, Bavorsko.

ilustrační obrázek

Část Evropy se začíná nadechovat, Bavorsko zavádí povinnost roušek

14:14 Cirkusy jsou připravené otevřít, zvládnou hygienické podmínky, není třeba čekat, uvedla iniciativa Cirkusy společně. Za krmivo platí 6 milionů měsíčně.

14:04 Pravidla pro hobbymarkety se zřejmě zpřísní. Připustil to náměstek ministra zdravotnictví a šéf Centrálního řídícího týmu COVID-19 Roman Prymula. Podle něj jsou hobbymarkety velkým rizikem. Nelíbí se mu, že je v prodejnách velká koncentrace lidí. Případné změny v pravidlech pro hobbymarkety navrhne Roman Prymula zřejmě už tento týden.

13:46 Praktický lékař je v současné době v kontaktu průměrně s víc než 58 pacienty za den, což je stejné jako v době před epidemií. Do ordinace jich ale přijde v průměru jen 8,5, s ostatními lékař komunikuje na dálku, přes telefon nebo internet. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení praktických lékařů. Od středy navíc mají praktici testovat lidi, kterým má skončit nařízená preventivní karanténa.

13:43 V posledních týdnech raketově roste zájem o dovolené v Česku. Nejvíc na odbyt jdou horské chalupy či chaty, na kterých se dá předpokládat, že se nepotká mnoho lidí pohromadě. Mnozí provozovatelé už hlásí plno.

13:35 Studenti absolventských ročníků se na Univerzitu Palackého po uvolnění vládních opatření zatím nevracejí. Tuto možnost mají ode dneška. Využívají nadále konzultace se svými pedagogy především prostřednictvím on-line přenosu. Osobní schůzky, které musejí navíc splňovat řadu hygienických opatření, si na příští dny domlouvají jen jednotlivci. 

13:24 Rakouská vláda je v zásadě připravena zvážit otevření hranic pro Němce, kteří vyrazí na letní dovolenou. Vyplývá to podle agentury DPA z dnešního prohlášení rakouské ministryně hospodářství Margarete Schramböckové.

13:14 Po náročné logistické přípravě se dnes fotbalisté Teplic po měsíci alespoň v omezeném režimu vrátili ke společným tréninkům. Hráči na stadion přijížděli jednotlivě, měřila se jim teplota a vyplňovali dotazníky s lékařem. Poté se ze Stínadel přesunuli do Dubí, kde se ve třech blocích připravovali po osmičlenných skupinkách.

13:08 Singapur byl uváděn jako země, která příkladně dokázala zvládnout pandemii COVID-19. O to překvapující je nová zpráva, že zemi zasáhla druhá vlna, kdy počet nakažených stoupl během dvou dnů z 266 na 8 016.

Koronavirus není radno podcenit. Přijde druhá vlna

Singapur prožívá druhou vlnu pandemie. Varuje tak zbytek světa

12:58 Hygienici v Jihomoravském kraji vyloučili nemoc COVID-19 u dalších dvou zaměstnanců domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem, u kterých bylo podezření na nemoc po provedení rychlotestů. Rychlotesty podstoupilo asi 4 000 pracovníků pobytových služeb, kraj je dá i terénním službám.

12:40 Norsko znovu otevřelo školky, které byly kvůli obavám ze šíření koronaviru uzavřeny pět týdnů. V Dánsku obnovují provoz kadeřnictví či autoškoly.

12:15 Elitní čeští plavci budou moci znovu začít trénovat v bazénu, tato možnost jim kvůli ochranným opatřením proti zamezení šíření koronaviru byla více než měsíc upírána. Vybraní reprezentanti budou mít k dispozici venkovní vyhřívaný bazén v pražském Podolí, informoval Český svaz plaveckých sportů (ČSPS). 

12:00 Německé úřady zaznamenaly 1 775 nových případů nákazy koronavirem, což je méně než za předešlý den. Dalších 110 lidí zemřelo, v sobotu bylo úmrtí 184. Ve Španělsku přibylo 399 obětí koronaviru za posledních 24 hodin, což je méně než o den dříve. Celkový počet nakažených ve Španělsku však již přesáhl 200 tisíc, v Německu 145 tisíc.

11:55 Zoologické zahrady chtějí, aby česká vláda povolila dřívější otevření jejich venkovních areálů. To má podle vlády proběhnout až 25. května. Například pražská zoo přišla od nastolení nouzového stavu o zhruba 20 milionů korun, prosí tak lidi, kteří chtějí zoologickým zahradám finančně pomoci, aby se zapojili do adopce zvířat či jejich sponzoringu.

11:45 Zájemci se mohou nově nechat otestovat za 750 Kč takzvaným imunochromatografickým testem v odběrovém stanu u vchodu do Polikliniky Prosek na Praze 9. Speciální test prokáže, zda člověk COVID-19 prodělal a jestli se u něj vytvořily protilátky proti této nemoci. Testování bude probíhat vždy v pondělí od 8:00 do 12:00 a ve středu od 12:30 do 16:30, informovala městská část Prahy 9.

11:33 Německo začíná otevírat menší obchody, podle tamních úřadů se již daří dostat situaci ohledně koronaviru pod kontrolu. Tři pláže v Sydney byly rovněž znovu otevřeny, Nový Jižní Wales totiž zaznamenal pouze sedm nových případů nákazy.

11:30 Během minulého víkendu v Praze lidé porušovali nejčastěji nařízení ohledně zakrytí úst a nosu a zákazu shlukování. Policie tak musela v rámci ochrany veřejného zdraví řešit na 2427 prohřešků, při kterých jejich účastníci například popíjeli bez roušek ve větší skupině lidí. Podle ČTK se ale několik případů porušení nařízení týkalo také nedodržování pravidel v rámci provozu restaurace.

11:18 Zdravotníkům, kteří v krajských nemocnicích pečují o pacienty nakažené koronavirem, musí kraje vyplácet mimořádné odměny ze svého. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví svým fakultním nemocnicím doporučilo, aby zdravotníkům odměny zaplatily, na kraje se znovu zapomnělo, uvedl dnes pro ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO). Podle něj by odměny měli dostat všichni zdravotníci, kteří se o nakažené pacienty starají, a to bez ohledu na to, zda pracují ve státních či krajských nemocnicích.

11:10 Ochranná opatření zavedená kvůli zamezení šíření koronaviru se budou v ČR co nejrychleji uvolňovat, běžný život u nás by se tak měl vrátit brzy do původní situace, uvedl dnes pro ČTK senátor a onkolog Jan Žaloudík (ČSSD). Podle něj se křivka případů láme a počty nakažených se postupně snižují. Pokud by případy nákazy začaly znovu narůstat, což podle svých slov nepředpokládá, je podle něj možné se k opatřením rychle vrátit zpět.

11:00 Ve světě je momentálně hlášeno celkem 2 414 617 lidí nakažených koronavirem. Bezmála 630 000 se jich z COVID-19 vyléčilo, 165 174 lidí na následky nákazy zemřelo. Nejvyšší míra nakažených je momentálně stále v USA s počtem 764 265, ve Španělsku je nakažených bezmála 200 000, v Itálii je to téměř 179 000.

10:47 Na území Afriky stále dochází k prudkému nárůstu případů lidí nově nakažených koronavirem. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) přesáhl jejich počet 18 000 a způsobil více než 1000 úmrtí. Afrika se rovněž potýká se zoufale nízkým počtem plicních ventilátorů potřebných k překonání pandemie.

10:29 Pandemie koronaviru by mohla zapříčinit globální potravinovou krizi, sdělil médiím dnes náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Podle něj brání ochranná opatření běžnému obchodu a vyvolávají výrazné výkyvy cen. Koronavirus podle něj rovněž ovlivní čínský vývoz čaje a zeleniny.

10:12 Nezaměstnanost v Evropě by se kvůli pandemii koronaviru mohla v příštích měsících podle odhadů analytiků téměř zdvojnásobit. V ohrožení by se kvůli snižování mezd, škrtům v rozpočtu a snižování pracovních hodin mohlo ocitnout zhruba 59 milionů pracovních míst. 

10:03 Konglomerát Disney přestane vyplácet mzdu polovině svých zaměstnanců v zájmu ušetřit půl miliardy dolarů měsíčně. To je důsledek uzavření zábavních parků kvůli zamezení šíření nového typu koronaviru.

09:57 Členské společnosti České asociace farmaceutických firem (ČAFF) navrhly, aby stát odložil pravidelnou hloubkovou revizi cen léků. Tu ze zákona provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nejméně jednou za pět let. Revize, jež by se měla uskutečnit v tomto roce, může mít kvůli současné koronavirové krizi negativní vliv na dostupnost některých léků.

09:40 Cena ropy se na světových trzích výrazně snižuje, příčinou jsou negativní dopady koronavirové krize na poptávku a obavy z nedostatku prostoru pro skladování ropy v USA. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla na tržní hodnotě v Asii až o 21 procent, její cena je tak nejnižší od března 1999.

09:27 Od dnešního rána začíná první vlna uvolňování ochranných opatření. Například řemeslníci se mohou vrátit do práce, rovněž je povoleno konat malé svatby a poskytovat individuální konzultace a zkoušky pro studenty nejvyšších ročníků na VŠ. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je na místě začít s postupným návratem do normálního života, samozřejmě za dodržování přísných hygienických opatření. V případě, že by se situace zhoršila, je prý vláda připravena okamžitě zatáhnout za záchrannou brzdu.

09:10 V Česku je aktuálně hlášeno 188 úmrtí na nákazu koronavirem. Dosud bylo infikováno celkem 6787 lidí a 1311 jich nad nemocí zvítězilo. Prezident Miloš Zeman pak pro Frekvenci 1 řekl, že by hranice Česka chtěl nechat zavřené rok, aby se předešlo druhé vlně nákazy.

08:51 České ministerstvo zahraničí zveřejnilo jednoduchý návod, který má lidem připomínat, jak se v souvislosti s koronavirem chovat ihned po příchodu domů. Návod zahrnuje například okamžitou dezinfekci klíčů, mobilních telefonů, brýlí a radí, proč mít doma „špinavou zónu“.

08:45 Podle informací ministerstva zdravotnictví je od pondělního rána platná chytrá karanténa ve všech krajích ČR. Jedná se především o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací.

08:30 Legendární hokejista Wayne Gretzky věří, že se v létě hokejisté i fanoušci opět dočkají NHL i jiných sportů. Až se svět vypořádá s pandemií koronaviru a znovu se rozběhnou některé soutěže, bude to dobré znamení, že se podmínky všude zlepšily. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec v historii NHL tráví karanténu v Kalifornii. Vedení soutěže zvažuje několik možností, jak pokračovat, až to zdravotní situace dovolí. NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části zbývá týmům odehrát 11 až 14 zápasů. Variantou je začít rovnou play off na několika neutrálních místech.

08:15 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes o týden prodloužila přísná opatření vyhlášená kvůli koronaviru. Slíbila ale, že za týden některá z nich uvolní. Pětimilionový Nový Zéland vyhlásil koncem března jeden z nejpřísnějších ochranných režimů na světě. Země uzavřela hranice a vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti dříve, než zemřel první pacient. Koronavirem se v zemi nakazilo 1440 lidí a 12 zemřelo. Dnes bylo zaznamenáno devět nově infikovaných a žádný mrtvý.

08:00 

07:45 Americký prezident Donald Trump přislíbil navýšit výrobu pomůcek pro testy na koronavirus. Spojené státy nyní podle kritiků Trumpovy administrativy testují příliš málo lidí, prezident však během tiskové konference v noci na dnešek SELČ uvedl, že to je chyba státních samospráv, nikoliv federální vlády. Informovaly o tom zahraniční agentury. K testům jsou potřeba vatové tyčinky používané k výtěrům sliznic. Na jejich nedostatek si guvernéři jednotlivých amerických států stěžují již několik týdnů.

07:30 

07:15 Německo zaznamenalo 1775 nových případů nákazy koronavirem, což je méně než o den dříve. Zemřelo dalších 110 lidí, v sobotu to bylo 184. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha. Celkově bilance nakažených v Německu vzrostla na 141 672 případů, z nichž 4404 infekci podlehlo.

07:00

06:50 Pevninská Čína v neděli evidovala 12 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně než v sobotu. Nemoci COVID-19 nově nikdo nepodlehl. Čína do své statistiky nezahrnuje pacienty bez klinických příznaků, jako jsou horečka či kašel, takových případů nově přibylo 49. V sobotu bylo bezpříznakových pacientů 44.Celkový počet nakažených v Číně, kde byl virus na konci loňského roku poprvé potvrzen, nyní činí 82 747. Nemoci zde podle čínských úřadů podlehlo 4632 lidí.

06:40 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu oznámilo, že počet obětí nákazy v celých Spojených státech činí 35 443 mrtvých. Potvrzených případů nákazy bylo 690 714. New York hlásí přes 13 000 obětí. Stát kvůli koronaviru nedávno prodloužil omezení volného pohybu osob až do 15. května.

06:30

 Guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo umožnil tamním párům svatby přes internet. Obyvatelé nejhůře zasaženého státu USA si nyní mohou zažádat o povolení k sňatku a nechat se sezdat online, píše zpravodajský server BBC. Online svatbu povolily i Spojené arabské emiráty, tamní ministerstvo spravedlnosti k tomu účelu zřídilo speciální webovou stránku, kam mohou nedočkavé páry nahrát potřebné dokumenty. O povolení k sňatku si online mohou zažádat i obyvatelé dalšího amerického státu, středozápadního Colorada.

06:15 Nákaza mění osudy a životy lidí. I celých rodin:

Příběh rodiny nakažené koronavirem: Dvojčata nad nemocí zvítězila, otec ale svůj boj prohrál

Příběh rodiny nakažené koronavirem: Dvojčata nad nemocí zvítězila, otec ale svůj boj prohrál

06:00 V Německu se ode dneška mohou znovu otevřít obchody s plochou do 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. V některých spolkových zemích se začne chystat otevření škol.

05:45 V hlavním městě je také největší počet úmrtí s nemocí COVID-19. Lékaři jich zde zaznamenali 71. V Moravskoslezském kraji s onemocněním zemřelo 20 lidí a ve Středočeském 19 lidí. Jedinou oběť má Zlínský kraj, což je mezi kraji nejméně.

05:30 Potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku za neděli přibylo 92 na 6746. Denní přírůstek se tak počtvrté po sobě snížil. 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!