KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v ČR se opět zvýšil. Čínský Wu-chan se po více než dvou měsících otevírá

Celkem je aktuálně v Česku 4 944 osob nakažených koronavirem. Uzdravených je 172 pacientů, 88 zemřelo.
Koronavirus
Koronavirus
istock.com

reklama

V pevninské Číně v pondělí přibylo 32 potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 39 o den dříve. Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v Číně během pondělka nikdo nezemřel. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady.

Podle čínské zdravotnické komise byly všechny pondělní případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Celkově již čínské úřady zaznamenaly 983 importovaných případů, z nichž 258 osob se uzdravilo, 698 podstupuje léčbu v nemocnicích a 21 je ve vážném stavu.

Kromě toho úřady v pondělí registrovaly také 30 nových případů, kdy nakažení koronavirem nevykazovali žádné příznaky nemoci.

Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus zatím potvrdil u 81 740 lidí. Počet obětí nemoci COVID-19 je i po pondělku nadále 3 331. Dnešní vývoj pandemie sledujeme podrobně: 

 

22:35 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Finanční úřady o něj budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

22:17 Jednotlivci i firmy mohou v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které je nutné požádat, bude možno si vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k posouzení Senát, projednat by ho mohl ve čtvrtek.

21:20 Hygienici evidují v Jihočeském kraji za dnešek tři nové případy koronaviru, celkem jich je 123. V regionu zemřel první pacient s nemocí COVID-19.

20:50 Živnostníci, kteří nemají datovou schránku nebo elektronický podpis, by mohli o příspěvek 25 000 korun od státu žádat také e-mailem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes ve Sněmovně řekla, že podpoří poslanecký pozměňovací návrh, který tuto možnost zavádí. 

20:25 V Moravskoslezském kraji je k dnešnímu večeru 481 pacientů s nemocí COVID-19. Proti pondělnímu večeru přibylo 41 nemocných. Vyléčilo se 11 lidí.

20:23 Také Velká cena Kanady Formule 1 byla kvůli koronaviru odložena. Oznámili to organizátoři závodu, který se měl uskutečnit 14. června.

20:21 Pandemie sníží ve 2. čtvrtletí celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek, uvedla ILO (Mezinárodní organizace práce). 

20:15 V americkém státě New Jersey za posledních 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirem 229 lidí, což je rekord od počátku nákazy.

20:08 Předseda Správy státních hmotných rezerv ČR Pavel Švagr prezentuje stručnou ukázku ochranných pomůcek, které mají od českých výrobců a dále je posílají podle seznamu MZČR do nemocnic. 

 

 

20:03 Ministr zdravotnictví informuje o počtu uzdravených osob na svém Twitteru. 

 

19:53 Ekonomický poradní tým Ústředního krizového štábu se dnes rozdělil do čtyř pracovních skupin. Každá z nich má jiný úkol. Poradní tým se zabývá dlouhodobými dopady omezení v souvislosti s nákazou koronavirem na společnost a chce hledat nejefektivnější cesty k restartování ekonomiky ČR. V poradním týmu je 14 předních českých ekonomů.

19:47 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Ústeckém kraji vzrostl od rána o sedm - na 334. V regionu je podle hygienické stanice 33 lidí, kteří se uzdravili. Tři lidé v kraji s onemocněním COVID-19 v kraji dosud zemřeli, všichni měli i jiné nemoci.

19:43 Hygienici v Praze evidují 1 187 případů onemocnění COVID-19 a 35 zemřelých s touto nemocí. Podle ministerstva zdravotnictví je v metropoli případů 1 234.

19:37 V americkém státě New York za poslední 24hodinové období rekordně narostla bilance úmrtí na nemoc COVID-19, oznámil místní guvernér Andrew Cuomo. Úřady nově hlásí 5 489 obětí, což je o 731 více než v pondělí. 

19:35 Na Vysočině přibyly od pondělního večera tři potvrzené případy nemoci COVID-19, všechny jsou z Třebíčska. V kraji už bylo podle aktuálních informací krajské hygienické stanice 136 potvrzených případů.

19:33 Ve Francii už mají přes 10 000 obětí koronaviru. Za uplynulý den zemřelo v nemocnicích a domovech pro seniory 1 417 lidí, výrazně více než v pondělí.

19:00 Podle aktuálních informací na stránkách Ministerstva zdravotnictví je 4 944 nakažených osob, 172 uzdravených a 88 mrtvých v souvislosti s onemocněním COVID-19. 

18:59 V Rusku pokračuje rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem, oproti pondělku jich přibylo o více než 1 100 - na téměř 7 500. Zemřelo 58 lidí, o 11 víc než v pondělí. Oznámil to dnes vládní krizový štáb. Na Ukrajině je téměř 1 500 infikovaných, 45 pacientů zemřelo.

18:53 V Itálii za poslední den zemřelo 604 lidí nakažených koronavirem, méně než o den dříve. Obětí nemoci COVID-19 je tak v zemi celkem už 17 127, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Šíření koronaviru se v Itálii zpomaluje, za poslední den je evidováno 3 039 nových případů nákazy oproti předchozím 3 599 případům.

18:52 Ve Zlínském kraji se z onemocnění COVID-19 vyléčilo dalších deset pacientů. V regionu bylo dosud potvrzeno 202 případů nákazy, od rána přibyl jeden.

18:51 V Jihomoravském kraji bylo k dnešnímu večeru 298 lidí nakažených nemocí COVID-19. Od rána přibylo devět případů, hygienici otestovali 3 350 lidí.

18:49 Ministr zdravotnictví informuje na svém Twitteru o objednávkách ochranných pomůcek u českých výrobců.

 

17:50 Lotyšská vláda dnes oznámila, že se rozhodla prodloužit až do 12. května stav nouze, který jí umožnil zavést řadu opatření proti šíření koronaviru v této pobaltské zemi. ‚‚Znamená to, že nezpřísňujeme omezení, ale ani je nezmírňujeme,“ prohlásil premiér Krišjánis Kariňš podle agentury Reuters.

17:37 Česko již hlásí 87 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k úterý 4 944 lidí. Vyléčených je 147. 

17:35 Nouzový stav v České republice bude platit minimálně do 30. dubna. Na úterní schůzi o tom rozhodla Sněmovna, pro bylo 90 zákonodárců. Poslanci nakonec rokovali o nouzovém stavu přes šest hodin.

Poslanecká sněmovna

Sněmovna prodloužila nouzový stav do 30. dubna

17:32 V Británii za poslední den zemřelo 786 lidí nakažených koronavirem, je to nejvíce od začátku epidemie. Celkový počet obětí tak překročil 6 000. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 stoupl oproti předchozí bilanci o 3 634, infikovaných úřady registrují celkem 55 242.

17:22 Lidé bez domova, kteří vykazují příznaky koronaviru, najdou útočiště v zámečku v Hliňanech na Ústecku. Dnes to potvrdil Ústecký kraj, kterému objekt patří. Kapacita je až 50 lidí a celý areál bude hlídat policie.

17:19 Ve státě New York bylo za 24 hodin ohlášeno dalších 731 úmrtí na COVID-19, uvedl guvernér Cuomo s tím, že dnešní nárůst bilance je rekordní.

16:55 Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím dnes souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

16:52 Město Zlín přichází s další pomocí v době krize. Rodičům samoživitelům, kteří se dostali do existenční tísně, bude rozvážet hotová jídla. Jednu porci pro každého člena domácnosti. Magistrát tak reaguje na žádosti občanů, kteří se na ně v posledních dnech obrací. Na pomoc budou mít nárok pouze rodiče samoživitelé, kteří nejsou příjemci hmotných dávek od Úřadu práce. Podle náměstka zlínského primátora Aleše Dufka magistrát plánuje, že s rozvážkou jídel začne už tento týden.

16:39 ‚‚ČR se potýká s výjimečnou situací, která si žádá výjimečná řešení. Prodloužení nouzového stavu je namístě. Ochrana zdraví a zamezení šíření je prioritou. Nemůžeme si být jisti, že jsme epidemii zcela zvládli, i přes pozitivní signály musíme pokračovat v započatých opatřeních,“ uvedl mimo jiné na svém Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:33 Kvůli koronavirové pandemii se odkládá rekonstrukce pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava. Rada města už veřejnou zakázku za 313 milionů korun, která měla začít v nejbližších týdnech, zrušila. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

16:27 V průběhu minulého týdne pražští policisté provedli bezmála čtrnáct tisíc kontrol a zjistili více než sto sedmdesát případů porušení platných nařízení. Od začátku platnosti nouzového stavu bylo na území hl. m. Prahy provedeno téměř čtyřicet tisíc kontrol. V drtivé většině jsou občany veškerá platná nařízení dodržována, ale policisté se setkávají i s případy, kdy lidé opatření ignorují, či si výklad přizpůsobují svým potřebám. Ve většině případů, se jedná o porušení, související s pohybem osob na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest (úst, nosu), jako je např. respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné obdobné prostředky.  

16:24 V Hradci Králové bylo dnes odpoledne hospitalizováno 12 pacientů s COVID-19, tedy o jednoho více než v pondělí. Sedm pacientů bylo ve vážném stavu, z toho dva napojeni na plicní ventilaci. 

16:20 Oficiální profil Policie České republiky na Instagramu informuje o pilotech, kteří také pracují na plné obrátky.

16:12 Hlavní město Praha na svém Twitteru informuje o dobrovolnících Českého červeného kříže: „Dobrovolníci nosí nejen nákupy a léky, ale také třeba online doučují, pomáhají v prádelně domova pro lidi s postižením nebo rozváží ochranné pomůcky. Ode dneška můžeme díky jejich stále rostoucímu počtu rozšířit nabídku pomoci také mezi rodiny s dětmi s postižením,“ prohlásila radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová na stránkách hlavního města Prahy. 

 

16:07 Město Zlín rozešle 12 000 seniorům starším 70 let látkovou roušku. Město nejdříve zajistilo ochranné pomůcky nejohroženější skupině tzv. z první linie, a také zaměstnancům nezbytným pro zajištění fungujícího chodu města a služeb, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

16:00 Stránky světových médií začínají plnit příběhy lidí, kteří měli všechny předpoklady překonat nákazu koronavirem, ale náhle se jejich stav prudce zhoršil a oni zemřeli. I čeští lékaři už se tímto fenoménem zabývají, ve světě běží odborná studie cíleně vyhledávající tyto pacienty. Některé těžké průběhy či nečekaná úmrtí u mladých lidí by mohla mít na svědomí specifická porucha obranyschopnosti přímo proti tomuto typu virů.

Jednou z původně mladých a zdravých obětí je jeden z manželského páru Ludererových - Ben Luderer

COVID-19: Zabíjí mladé a zdravé zvláštní chyba imunity?

15:57 Ministerstvo průmyslu a obchodu informuje o tom, jak se chovat při nákupech. 

 

15:51 Bangladéšská vláda dnes slíbila, že bude poskytovat nouzové dávky potravin tisícovkám sexuálních pracovnic, které zaskočilo náhlé uzavření nevěstinců kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

V Bangladéši proběhlo uzavření nevěstinců

Bangladéš bude pomáhat prostitutkám po uzavření nevěstinců

15:49 Ministerstvo vnitra ČR upravuje režim na hranicích. Po Velikonocích se mj. rozšíří možnosti vycestovat do zahraničí. 

 

15:45 V Plzeňském kraji mělo pozitivní testy na koronavirus 331 lidí. Aktuální informace zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni. V pondělí hygienici nepřipsali do statistiky žádný nový zjištěný případ, oproti nedělnímu večeru tak dnes narostl počet nově zjištěných případů o 23. 

15:36 Počet obětí koronaviru v Nizozemsku a v Belgii překročil 2000. V Belgii za poslední den zemřelo 162 pacientů, v Nizozemsku se bilance zvýšila o 234.

15:34 Kvůli šíření koronaviru dnes Berlín zrušil všechny akce, které byly plánované k 75. výročí konce druhé světové války. Vzpomínky, na které německá metropole vyčlenila 700.000 eur (19 milionů Kč), se přesunou do virtuálního prostředí. 

15:30 Finsko kvůli nebezpečí nákazy prodloužilo a zpřísnilo opatření na hranicích. Opatření omezující přeshraniční cesty budou platit až do 13. května. Ve Finsku vzbuzuje obavy především politika sousedního Švédska, které - na rozdíl od většiny států světa - odmítá jít cestou přísných restrikcí. Podle agentury Reuters má Finsko s 5,5 milionu obyvatel zatím 2176 potvrzených případů nákazy koronavirem a 27 obětí nemoci COVID-19. Zhruba desetimilionové Švédsko zaznamenalo 7693 případů a 591 úmrtí.

15:25 V anglických nemocnicích zemřelo už 5655 lidí s koronavirem, od pondělka bilance narostla o 758 úmrtí. Dalších 19 lidí podlehlo COVID-19 ve Walesu.

14:58 Izrael od neděle zavede povinné nošení roušek. S odkazem na nový pokyn ministerstva zdravotnictví o tom informuje ČTK. Vláda dnes také kvůli svátku Pesach, který začne ve středu večer, schválila zákaz cestování a vycházení. Vycestovat z vlastní obce nesmějí občané Izraele od dnešních 18 hodin SELČ do pátečních pěti hodin ráno SELČ. Zákaz vycházení do vzdálenosti větší než 100 metrů od bydliště pak bude platit mezi středeční 14. hodinou SELČ do čtvrtečních šesti hodin SELČ. Doprava se zastaví dnes v sedm večer SELČ do pátečního rána.

14:47 Celosvětově se onemocněním COVID-19 doposud nakazilo přes 1,36 milionu lidí, epidemie si vyžádala přes 76 tisíc obětí a více než 293 tisíc lidí se z nemoci vyléčilo. Nejvyšší počet nakažených evidují v USA (367 719), ve Španělsku (140 510), Itálii (132 547), Německu (103 717) a ve Francii (98 010). Nejvíce obětí hlásí Itálie (16 523), Španělsko (13 798), USA (10 943), Francie (8911) a Velká Británie (5373). Vyplývá to z dat statistického serveru Worldometers.

14:37 V Nizozemsku vzrostl podle tamních zdravotnických úřadů počet potvrzených nakažených o 777 na 19 580. Pokračoval přitom zpomalující trend růstu. Počet obětí v zemi se zvýšil o 234 na 2101.

14:30 „Roušky, procházky, výjimky a koronavirus. Vzhledem k tomu, že nařízení vlády jsou tak plná výjimek, že jejich vymáhání dnešním dnem ztrácí význam, prosíme vás jako Městská policie Pardubice o jedno: Buďte maximálně odpovědní. Je to hlavně na vás. Děkujeme,“ uvedla pardubická policie na Twitteru.

14:17 Japonská automobilka Nissan Motor plánuje v USA a Evropě dočasně zrušit více než 10 tisíc pracovních míst. S odkazem na informovaný zdroj to dle ČTK uvedla agentura Kjódó. Výroba v těchto regionech je kvůli epidemii COVID-19 přerušena.

14:07 Jak zeleninu a ovoce zbavit případných virů? SZÚ radí blanšírování, odstraníte tak i pesticidy. Jedná se o tradiční metodu, která se používá pro přípravu chutné zeleniny v řadě receptů. Smířit se je ale třeba s tím, že se trochu sníží množství například vitamínu C...

Ovoce a zelenina z obchodu

Jak zeleninu a ovoce zbavit případných virů? SZÚ radí blanšírování, odstraníte tak i pesticidy

14:04 V rámci benefičního koncertu České filharmonie, konaného kvůli zákazu pořádání společenských akcí před prázdným hledištěm Dvořákovy síně Rudolfina, přispělo přibližně 25 tisíc lidí celkovou částkou 7,5 milionu korun. Vybraná finanční částka se rozdělí mezi pražské a brněnské nemocnice, jejichž zaměstnanci pečují o pacienty s vážným průběhem koronavirové infekce. ČTK o tom dnes informoval mluvčí filharmonie.

13:59 Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Přejít na výuku online jim doporučil ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj by se mohly znovu otevřít v druhé polovině května. Tak třeba takhle vypadá online výuka na Gymnáziu Evolution v Praze.

13:51 Ministr kultury Lubomír Zaorálek na Twitteru informoval, že dává na vládu balíček pro záchranu kultury. „Jeho součástí je podpora MALÝCH nakladetelů. Vlád. prioritou je pomoci hlavně těm bez silných vlastníků. Usiluji o to, aby knihkupectví byla otevřena už po Velikonocích,“ uvedl ministr.

13:46 Vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Výjimku z pravidla rozšířila na pracovníky kritické infrastruktury, informovala ČTK.

13:36 Premiér Andrej Babiš popřál na Twitteru rychlé uzdravení hospitalizovanému britskému premiérovi Borisi Johnsonovi. „Držím vám palce (zkřížené prsty) a doufám, že budete brzy v pořádku. Stále pamatuji na naše setkání v New Yorku a doufám, že vás budeme co nejdříve moci přivítat v Praze,“ uvedl český ministerský předseda. Brzké uzdravení včera popřál britskému premiérovi i prezident Miloš Zeman. „Vážený pane premiére, myslím na Vás, přeji Vám mnoho sil v boji s nemocí, přeji Vám, abyste ji překonal a zvítězil nad ní,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Britský premiér byl hospitalizován kvůli onemocnění COVID-19 tuto neděli. Mluvčí vlády to tehdy označil jako „preventivní“ opatření. Podle agentury Reuters se jeho zdravotní stav od pondělního přeložení na jednotku intenzivní péče nijak nezměnil.

13:28 Česká maska ochrany FFP3 vyrobená tuzemským výzkumným týmem vedeným startupem Trix Connections při CIIRC ČVUT se připravuje pro sériovou výrobu, informovala agentura CzechInvest. Nyní chce tým dodávat na český i zahraniční trh až 10 tisíc kusů denně.

13:22 Ministerstvo zdravotnictví podle ČTK dočasně povolilo používání neregistrovaného léku hydroxychloroquine-sulfaat z Německa. Bude se podávat v nemocnicích.

13:19 V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo již 12 332 případů nákazy koronavirem. Nemoci COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo 243 lidí, informovalo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Více než 4000 osob se z nemoci COVID-19 uzdravilo. V nejpostiženější spolkové zemi Tyrolsku dnes skončila celoplošná karanténa a ve většině místních obcí tak nyní platí stejná opatření jako ve zbytku Rakouska.

Rakousko

V Tyrolsku skončila karanténa, Rakousko hlásí téměř 250 obětí

13:15 „Hackni krizi! MPO a CzechInvest propojují přes virtuální hackathon ‚Hack the Crisis‘ stát, kraje, univerzity a firmy,“ informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Urychlujeme tím přípravu firemních nebo veřejných projektů, které slouží v boji proti koronaviru.“

13:07 ČR po Velikonocích zruší plošný zákaz vycestování občanů ze země, uvedl na tiskové konferenci ke změnám v cestování a v režimu na hranicích ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. „Tento plošný zákaz vycestování z ČR byl zrušen,“ sdělil Hamáček s tím, že to neznamená, že ČR otvírá hranice. Ty jsou nadále uzavřené a podle nařízení Ministerstva zdravotnictví je dále omezen volný pohyb občanů ČR. Kdokoliv splní relativně přísná kritéria a vycestuje z ČR, bude po návratu povinně nucen jít do čtrnáctidenní karantény. Policie už nějakou dobu přísně sleduje pohyb občanů na vstupu do země a na výstupu z ní.

13:00 Itálie v letošním roce počítá kvůli pandemii s poklesem tržeb v turistickém sektoru o 70 až 80 procent. Možné ztráty odvětví odhaduje na 120 miliard eur (3,3 bilionu korun). V dnes zveřejněném rozhovoru s milánským listem Sole 24 Ore to dle ČTK uvedl prezident italského turistického svazu Confcommercio Confturismo Luca Patane. Cestovní ruch se podle Světové rady pro cestování a turistiku na hrubém domácím produktu země Apeninského poloostrova podílí asi 13 procenty.

12:45 Armádní chemici se připravují na zapojení do projektu chytrá karanténa.

12:39 Ministerstvo dopravy zveřejnilo návodný leták s bezpečnostními a hygienickými doporučeními „Chraňte sebe i své kolegy na stavbě“.

12:32 „Naše země a společnost se nemůže zavřít na dlouhé měsíce či snad roky do izolace. To je neudržitelné. Viry včetně koronaviru jsou součástí přírody, objevily se a nezmizí. Je velmi nezodpovědné kvůli tomu zcela rozložit sociální a ekonomické vazby v naší zemi,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v dnešním proslovu k 672. výročí založení univerzity. Dlouhotrvající omezení by podle něj mohla rozložit fungování společnosti. Vláda by proto měla představit strategii uvolňování opatření proti viru. Podle ČTK také zdůraznil, že v boji s koronavirem hraje důležitou roli věda.

12:24 Britská královna Alžběta II. poslala zprávu „trvalého uznání a blahopřání“ zdravotnickým pracovníkům po celém světě k dnešnímu Světovému dni zdraví: „Chci poděkovat všem, kteří pracují ve zdravotnickém povolání za váš nezištný závazek a pracovitost, které podstupujete v rámci životně důležitých rolí k ochraně a zlepšování zdraví a blahobytu lidí,“ uvedla královna prostřednictvím videa sdíleného na twitterovém účtu britské královské rodiny.

12:01 Detailní plán dalšího postupu proti koronaviru, který žádají představitelé opozičních stran, nemá podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového výboru Jana Hamáčka za současné situace nikdo. Jde teprve o konec začátku, uvedl podle ČTK.

11:58 Když jdete s dítětem k lékaři, očekáváte, že v ordinaci bude dodržena ochrana proti COVID-19 na té nejvyšší možné úrovni. Jenže dětští lékaři ani po měsíci nemají sami dost ochranných pomůcek. Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice, které zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu – taková je realita ve velké většině ambulancí dětských praktických lékařů.

Ordinace dětských lékařů stále nemají dost respirátorů ani dalších ochranných pomůcek

Rodiče šijí dětským lékařům roušky, ordinace šachují s prohlídkami dětí

11:54 Ve Španělsku zemřelo kvůli nemoci COVID-19 za posledních 24 hodin 743 lidí, tedy přibližně o sto více než předchozí den. Celkem země eviduje od začátku nákazy 13 798 mrtvých, což ji po Itálii (16 523) řadí na druhé místo. Potvrzených nakažených je ve španělsku 140 510, o 5478 více než v pondělí, informovala Reuters. Více nakažených evidují už jenom USA (367 650).

11:47 Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl kvůli současné epidemické situaci o ukončení amatérských soutěží od třetí ligy níže včetně mládežnických soutěží, informovala agentura ČTK.

11:43 Opoziční politici na jednání Poslanecké sněmovny potvrdili, že podpoří prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii zatím do konce dubna. K delšímu trvání nouzového stavu chtějí znát jasný plán vlády k dalšímu postupu a přijímání potenciálních opatření.

11:34 Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah poděkoval svým zaměstnancům za nasazení při zajišťování dopravní obslužnosti státu. „I v této situaci stále vypravujeme přes 4000 vlaků každý den,“ uvedl Václav Nebeský.

11:29 Podle dnes zveřejněné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) ve světě, který se nyní potýká s epidemií COVID-19, chybí asi 5,9 milionu profesionálních zdravotních sester a ošetřovatelů. Tyto profese podle WHO v současnosti po celém světě vykonává přibližně 27,9 milionu lidí, z toho asi pouze 19,3 milionu z nich má odpovídající vzdělání. Devět z deseti zaměstnanců v pečovatelských profesích představují ženy.

11:14 Japonský premiér Šinzó Abe v úterý vyhlásil kvůli koronaviru v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách nouzový stav. Japonsko také odhalilo jeden ze zatím zřejmě největších stimulujících balíčků na světě pro zmírnění ekonomických dopadů své země. Vládní kabinet finalizuje podpůrná opatření v hodnotě zhruba 990 miliard dolarů (přes 25 bilionů korun), což představuje zhruba 20 procent japonské ekonomické produkce. Japonská ekonomika se podle řady měřítek umisťuje mezi pěti největšími na světě.

11:02 Muži si v hospodě uspořádali mejdan a porušili tak opatření nouzového stavu. Právě porušení restrikcí a přestupky osob budou postoupeny správnímu orgánu k dalšímu opatření.

Penzion U Michala

Večírek U Michala ukončila policie

10:56 V České republice je v souvislostí s COVID-19 hospitalizováno nadále přibližně čtyři sta lidí, počet vážných stavů se nezměnil a zůstává zhruba na 85, uvedlo na Twitteru Ministerstvo zdravotnictví.

10:54 Podnikání muselo kvůli restriktivním opatřením zavřít 204 tisíc podnikatelských fyzických osob. Zprostředkovaně se opatření dotkla dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem. Nejvíce se to týká podnikatelů ve stravování, kadeřnických a kosmetických služeb či maloobchodu, vyplývá z analýzy poradenské firmy Bisnode, o které informovala ČTK.

10:44 Pandemie kononaviru nebude podle Andreje Babiše znamenat návrat k silnému a všemocnému státu. Omezení podle něho nepotrvají déle, než bude nutné, stát nechce podle premiéra kontrolovat a řídit životy ostatních a po skončení pandemie se občané dle jeho přesvědčení vrátí k normálnímu životu.

10:40 Český premiér Andrej Babiš požádal Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do 11. května. Podmínky pro jeho pokračování podle předsedy vlády trvají a je v zájmu zdraví každého z nás, sdělil poslancům.

10:38 Armáda ČR zveřejnila další instruktážní video, ve kterém mohou zájemci najít inspiraci pro domácí cvičení. Pohyb je i v této době velmi důležitý. „Koronavirus nás nedostane. Tento týden cvičíme s letovody ze Staré Boleslavi,“ píše armáda. Podle nejnovějšího videa můžete zkusit kliky do strany nebo posílit triceps na židli.

10:31 Slovenští vědci chystají výrobu 100 tisíc přesných testů na koronavirus, které věnují své zemi. Informoval o tom podle ČTK chemik, podnikatel, politik a člen stálého krizového štábu Robert Mistrík.

10:28 Město Olomouc spustilo nový web o epidemii COVID-19. Lidé na něm najdou například informace o důležitých opatřeních přijatých úřady kvůli nákaze nebo o důležitých kontaktech či zprávách z města spojených s koronavirem.

10:22 Ode dneška vláda uvolnila nekolektivní rekreační sport, sběr a výkup surovin. Od zítřka mají otevřít prodejny kol, hobbymarkety, stavebniny nebo železářství – pod podmínkou přísných hygienických opatření.

10:17 Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates uvedl, že je ochoten „plýtvat“ mliardami dolarů na vybudování továren na výrobu a testování sedmi možných vakcín proti koronaviru, uvedl deník The Times. Ověřenou vakcínu chce vyrábět do osmnácti měsíců. „Přestože nakonec skončíme s výběrem nejvýše dvou z nich, budeme financovat továrny pro všech sedm, abychom neplýtvali časem,“ uvedl mimo jiné Bill Gates.

10:08 „Na Světový den zdraví oceňujeme hrdinství zdravotnických pracovníků,“ informovala na Twitteru Evropská komise a dodala, že spojuje síly s Evropským parlamentem a Evropskou radou, aby poděkovala všem, kteří tvrdě pracují na ochraně našich životů před koronavirem.

09:51 Češi v únoru masivně vykupovali nejen droždí, ale i roušky, takže maloobchodní tržby dopady mnohem lépe, než se čekalo. Při vyloučení motoristického segmentu rostly meziročně o 7,4 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů očekával dle agentury Bloomberg vzestup pouze ve výši 4,5 procenta. Nečekaně dobře se vedlo také maloobchodu se zahrnutím motoristického segmentu. Trh předpokládal meziroční růst 2,4 procenta, ve skutečnosti však vzestup dosáhl 3,6 procenta. V obou případech – jak se zahrnutím, tak bez zahrnutí motoristického segmentu – maloobchod překonal nejsmělejší analytické odhady. Lze tedy říci, že maloobchod jako celek v únoru ještě šíření koronavirové nákazy nijak negativně neovlivnilo. 

Ilustrační obrázek

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Češi vzali v únoru obchody útokem, báli se karantény

09:41 V Rusku dál rekordně roste počet nakažených, oproti pondělku je vyšší o víc než 1100 a dosahuje 7500. Zemřelo 58 lidí, o 11 více než v pondělí.

09:33 Sněmovní školský výbor doporučil poslancům schválit zákon, podle něhož by se přijímací zkoušky na VŠ mohly konat prezenčně 15 dnů po znovuotevření škol.

09:27 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Ústeckém kraji vzrostl od pondělního rána o 21 na 327. Vyplývá to z aktuálních údajů Ministerstva zdravotnictví. V regionu je podle hygienické stanice 17 lidí, kteří se uzdravili. Tři lidé v kraji s onemocněním COVID-19 zemřeli, všichni měli i jiné nemoci.

08:58 Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék, který je účinný při léčbě nemoci COVID-19. Antivirotikum Avigan je ve fázi klinických testů.

08:47

08:30 Americká společnost Gilead chce mít na konci května experimentální lék na COVID-19 Remdesivir přibližně pro 140 000 pacientů po celém světě. Počet dávek pro Česko bude teprve určen na základě výskytu, závažnosti a dopadů onemocnění, řekl Právu zástupce firmy Gilead Pavel Březina. Léčbu Remdesivirem mají poskytovat dvě pražské a jedná brněnská nemocnice. V Česku zatím léčbu absolvoval jeden pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici.

08:16 V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady v neděli, kdy byl tento údaj nejnižší za více než dva týdny. Nakažených ale za poslední den přibylo méně než v neděli. Italská civilní ochrana dnes oznámila 3599 nových případů, zatímco v neděli hlásila nárůst o 4316. Od prvního potvrzeného případu nákazy v Itálii na konci ledna se v zemi dosud potvrdilo 132 547 nakažených koronavirem, z toho 16 523 lidí zemřelo a 22 837 osob se už vyléčilo. 

08:00 Velikonoce letos budou jiné. Bez koledovačky. 

Velký pátek a Bílá sobota. Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem

Velký pátek a Bílá sobota. Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem v roce

07:30 Starostové jsou ochotni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Je to ale naposledy, co podpoří prodloužení o víc než 14 dní.

07:15 Pandemie v Česku spojila vědce i firmy. 

07:00 Obyvatelé čínského města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku poprvé objevil koronavirus způsobující nemoc COVID-19, jenž se rozšířil do světa, budou moci poprvé od konce ledna město opustit. Uzávěra města skončí o půlnoci místního času (dnes 18:00 SELČ).

06:45 Johnson je na jednotce intenzivní péče!Na jednotce intenzivní péče byl premiér podle britských médií přibližně od 19:00 místního času (20:00 SELČ). Lékaři se jej tam rozhodli přemístit pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci. Premiérova kancelář ujišťovala, že Johnson "zůstává v tuto chvíli při vědomí".

Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson byl přesunut na jednotku intenzivní péče

06:30 Americký prezident Donald Trump si telefonoval se svým pravděpodobným vyzyvatelem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Tématem byla koronavirová krize v zemi. Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že měl s uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů „velice pěkný“ rozhovor. V USA bylo dosud zaznamenáno bezmála 365 000 případů nákazy,l. Nemoci COVID-19 způsobené koronavirem podlehlo 10 781 lidí. Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni – 594 úmrtí za sobotu.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama