Koronavirus: Předměstí Paříže je na pokraji sociální a ekonomické krize, varují pozorovatelé

Celá Francie s napětím sleduje vývoj na předměstí hlavního města, kde opakovaně v posledních dnech došlo ke srážkám policie se obyvateli. Panují obavy z obdobných nepokojů, jaké se odehrály v roce 2005 v Clichy-sous-Bois u Paříže a přenesly se do celé země.
Předměstí Paříže se opět bouří
Předměstí Paříže se opět bouří
foto CNN

reklama

Jeden z tamních obyvatel umístil nahrávku posledního incidentu na Facebook. Z videa jsou slyšet rasistické urážky policistů.

 

 

Před týdnem mělo neoznačené policejní auto srazit a vážně zranit třicetiletého motorkáře arabského původu. Následovaly dvoudenní potyčky policie s etnickými menšinami na pařížském předměstí, které zastavila až věřejná žádost zraněného muže o ukončení konfliktů. Další o incidentu popsal web Le Parisien. Policie pronásledovala podezřelého z krádeže, který při útěku skočil do řeky Seiny. Při zásahu strážníci muže, pocházejícího z Egypta, uráželi rasistickými poznámkami. Svědkem náhodně natočené video mělo velký ohlas, šířilo se sociálními sítěmi a francouzský ministr vnitra Christophe Castaner musel reagovat: „Policejní zásah v Ile-Saint-Denis vzbuzuje legitimní rozhořčení. Případ bude vyšetřovat policejní inspekce. Rasismus ve státní policii nemá co dělat,“ uvedl.

 

 

Bouřící se předměstí v době koronaviru

Pařížská předměstí jsou známá tím, že zde žijí i etnické menšiny přistěhovalců především ze severní Afriky a Blízkého východu. Jde většinou o lidi, jejichž ekonomická situace je špatná a nemají na dražší nájmy v centru města. Problém popisuje Sdružení pro finanční půjčky a pomoc občanům (ATTAC) a dodává, že tito lidé pomocných profesí jsou nyní v době koronaviru často v první linii. „Je do očí bijící, jak jsou nyní při pandemii koronaviru ještě více posíleny sociální nerovnosti a to může explodovat v hospodářskou a sociální krizi,“ uvádí sdružení ve svém prohlášení, které přenáší web Fr24news.

Situace si všímá také CNN, která na svém webu píše: „Zatímco miliardáři se během pandemie izolovali ve svých luxusních úkrytech ve Středomoří, obyvatelé chudých a přeplněných lokalit ve Francii musí čelit prudkému nárůstu úmrtí a nepokojům na ulicích.“ CNN doplňuje, že se nyní ve Francii diskutuje i o tom, jak si zbohatlíci dovedli zařídit úzkoprofilové testy na COVID-19, které se naopak nedostávají nemocnicím a zdravotnímu personálu.

Známý francouzský novinář a aktivista Taha Bouhafs to pro CNN konstatuje: „Nyní můžeme vidět dvojí metr, který platí při současných omezeních. Jedni chodí volně po Paříži a druzí zažívají policejní brutalitu.“

Emmanuel Macron oznámil během projevu razantní opatření v boji proti šíření koronaviru

Přísná opatření zavádí také Francie. Jsme ve válce, prohlásil Macron


 


 

 


 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!