KORONAVIRUS SVĚT: Asie hlásí ústup, Evropa i Amerika bojují

Úřady v pevninské Číně za sobotu zaznamenaly 20 nových případů nákazy novým typem koronaviru, dalších deset lidí infekci podlehlo. Jižní Korea dnes oznámila 76 nových případů, zatímco v sobotu informovala o 107 lidech s pozitivním testem na koronavirus.
14. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: EVROPSKÉ STÁTY PŘIJÍMAJÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU
14. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: EVROPSKÉ STÁTY PŘIJÍMAJÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

reklama

Počet nově nakažených se oproti pátku o devět zvýšil, smrtelných obětí je naopak o tři méně. V pevninské Číně se od začátku nynější pandemie nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80 844 lidí, z nich 3 199 zemřelo.

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V sobotu tam testy potvrdily nákazu u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za sobotu nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie.

V Jižní Koreji k dnešními dni onemocnělo 8 162 lidí a 75 nákaze koronavirem podlehlo.

Koronavirus

KORONAVIRUS: V Česku je 214 potvrzených případů nákazy novým koronavirem

Estonsko od úterka zakáže cizincům vstupovat na své území

Estonsko ve snaze zabránit šíření nového typu koronaviru od úterka 17. března zakáže cizincům vstup na své území. Dnes o tom podle agentury Reuters informovala vláda této baltské země.

Estonští občané a cizinci, jejichž rodinní příslušníci žijí v Estonsku, do země budou moci vjíždět. Bude rovněž povoleno z Estonska odjíždět.

V Estonsku doposud testy potvrdily nákazu koronavirem u 115 lidí.

Polsko: I přes zákaz vstupu se do Tater vydalo dost lidí

Ačkoliv úřady kvůli šíření nového typu koronaviru v pátek pro turisty uzavřely polskou stranu Tater, strážci tamního národního parku v sobotu na stezkách přistihli dost výletníků. Portálu onet.pl to řekl velitel stráže Tatranského národního parku Edward Wlazlo. Jen u jezera Morskie Oko, jednoho z nejoblíbenějších turistických cílů, to bylo podle něho více než pět desítek osob.

"Lidé přijeli do Tater, protože dobu ohrožení považují za prázdniny navíc, což je trestuhodné," řekl Wlazlo. Dodal, že turisté, které strážci v parku potkali, tvrdili, že v oblasti bydlí, občanským průkazem to ale doložit nedokázali. Zákaz vstupu do Tater se nevztahuje na lidi, kteří tam trvale žijí. Jistá žena z Varšavy podle Wlazla vysvětlovala, že se v horách cítí bezpečněji než v hlavním městě.

Lidem, kteří zákaz vstupu do polského Tatranského národního parku poruší, hrozí pokuta ve výši 500 zlotých (asi 3 000 korun). Uzavřená jsou vstupní místa do národního parku i parkoviště u nich, horské chaty přerušily provoz.

V Polsku se koronavirem doposud nakazilo 104 lidí. Tři pacienti zemřeli.

Statistiky o testování na koronavirus

Testuje Česko dostatečně koronavirus? Prohlédněte si nové srovnání s ostatními zeměmi

Manželka španělského premiéra Sáncheze se nakazila 

Kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřou Francie a Španělsko restaurace, bary, kavárny, kina a obchody, s výjimkou těch se zbožím běžné potřeby. Kromě toho omezí pohyb obyvatel. Podobná opatření už dříve přijala Itálie, která je s 21 000 nakaženými a 1 441 mrtvými nejvíce zasaženou zemí v Evropě. Vietnam dnes oznámil pět nových nakažených koronavirem, jedním z nich je i český občan. Zatímco v Evropě nebo Íránu počet infikovaných roste, v Číně a Koreji epidemie polevuje. Česko, které má podle posledních údajů 214 nakažených, už včera ráno přijalo obdobné opatření jako Francie.

Ve Francii se budou muset od půlnoci zavřít restaurace, zábavní podniky a obchody, s výjimkou těch s potravinami, lékáren, bank, trafik nebo čerpacích stanic. Premiér Édouard Philippe občany vyzval, aby omezili pohyb na veřejnosti. Nedělní komunální volby se ale uskuteční. Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřelo už 91 lidí. Celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4 500 lidí.

Ve Španělsku podlehl nemoci COVID-19 už více než dvojnásobek lidí, a sice 189. Nakažených je 6 200. Premiér Pedro Sánchez večer vyhlásil nouzový stav, který potrvá nejméně 15 dní. Jeho manželka Begoňa Gómezová se nakazila koronavirem. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na kancelář šéfa španělské vlády. Oběma se daří dobře, uvedl rovněž úřad.

Kromě uzavření obchodů Španělsko stejně jako Francie od pondělního rána omezí pohyb obyvatel na nejnutnější minimum. Na dodržování bude dohlížet armáda.

Nejvíce zasaženou zemí v Evropě zůstává Itálie. Zemřelo tam už 1 441 lidí a zhruba 21 000 se nakazilo. Z nich se zatím uzdravilo necelých 2 000 lidí.

Británie, na rozdíl od mnoha evropských zemí, žádná drastická opatření zatím nepřijala. Podle ITV ale zřejmě brzy nařídí lidem nad 70 let úplnou čtyřměsíční izolaci. Média také uvádějí, že kabinet připravuje zákaz akcí s účastí velkého počtu lidí. Británie má více než 1 000 nakažených a bilanci obětí na životech zvýšila na 21.

Dalších pět nakažených koronavirem oznámil Vietnam, celkem jich má 53. Mezi novými případy je i jeden Čech. Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že muž je v lékařské péči v Ho Či Minově Městě a české velvyslanectví jej už kontaktovalo.

Kromě Itálie a Španělska se koronavirus šíří i jinde v Evropě. První dva případy oznámilo Kosovo. Poslední evropskou zemí bez potvrzeného výskytu viru tak je Černá Hora. Slovinsko a Dánsko ohlásily prvního mrtvého, Polsko a Norsko druhého. Rusko, Lotyšsko a Litva se chystají zavírat hranice. Norsko uzavře od pondělí všechny přístavy a letiště.

Počet nakažených výrazně vzrostl v Íránu, kde se koronavirem nakazilo už 12 700 lidí. Na onemocnění COVID-19 tam zemřelo 611 lidí. Sýrie, která oficiálně nemá žádný případ, zrušila kvůli koronaviru volby a uzavřela školy. Jordánsko uzavřelo hranice a Izrael dnes přijal obdobná opatření jako Francie a Španělsko.

Spojené státy, které v pátek vyhlásily stav nouze, mají přes 2 000 potvrzených případů a více než 40 mrtvých. První oběť oznámil stát New York. Otestovat se v pátek nechal i prezident Donald Trump. Výsledky podle něj budou za den či dva. Sněmovna reprezentantů schválila mimořádný legislativní balíček na pomoc rodinám a pracovníkům zasaženým epidemií.

S rostoucím počtem nakažených se rozšiřují omezení v letecké dopravě. Itálie zrušila většinu civilních letů na největší letiště v zemi, včetně římského. Největší ruské letecké společnosti Aeroflot a S7 Airlines se rozhodly omezit či zastavit v obou směrech lety do řady evropských zemí, včetně Česka. Britské nízkonákladové aerolinky Jet2 zrušily všechny lety do Španělska. Ode dneška platí zákaz letů z 26 evropských zemí včetně ČR do USA. Od úterý 5:00 SEČ bude zákaz platit i pro letecké spojení s Británií a Irskem, které měly dosud výjimku.

 

iPrima/čtk

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!