KORONAVIRUS SVĚT: Čína hlásí 16 nových případů nákazy. Evropské státy zpřísňují opatření

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V neděli tam testy potvrdily koronavirus u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za neděli nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie. Země nejen v Evropě zavádí stále tvrdší opatření proti koronaviru!
15.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIRU NA SVĚTĚ PODLEHO 6 TISÍC LIDÍ, 76 TISÍC SE UZDRAVILO
15.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIRU NA SVĚTĚ PODLEHO 6 TISÍC LIDÍ, 76 TISÍC SE UZDRAVILO

reklama

Úřady v pevninské Číně za neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Dnes o tom s odvoláním na zdravotnické úřady informovala agentura Reuters. Jižní Korea dnes oznámila 74 nových případů, zatímco v neděli informovala o 76 lidech s pozitivním testem na koronavirus.

Počet nově nakažených v Číně se oproti sobotě o čtyři snížil, počet zemřelých je naopak o čtyři vyšší. V pevninské Číně, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80 860 lidí, z nichž 3213 zemřelo.

Celkový počet nakažených v Jižní Koreji se dnešním dnem vyšplhal na 8236, z nich 75 zemřelo a 1137 se uzdravilo. Stejně jako v Číně dnes v Jižní Koreji pokračoval sestupný trend v počtu nově nakažených. Poslední údaje jsou také výrazně nižší než v době, kdy byla pandemie v zemi na vrcholu. Dne 29. února zaznamenaly jihokorejské úřady 909 případů.

Argentina kvůli koronaviru dočasně uzavře hranice

Argentina v rámci opatření proti šíření nového koronaviru na 15 dní uzavře své hranice. Podle agentury Reuters to v neděli večer místního času (dnes po půlnoci SEČ) oznámil argentinský prezident Alberto Fernández. V Guatemale na nemoc způsobenou koronavirem zemřel první člověk. 

Do konce března budou podle Fernándeze uzavřeny také veřejné i soukromé školy. Vstup nebude možný ani do argentinských národních parků. Argentina již v sobotu přistoupila ke 30dennímu zákazu vstupu do země pro cizí státní příslušníky, kteří cestovali do nejvíce postižených zemí. Pozastavila také vydávání víz pro občany Spojených států, Číny, Jižní Koreje, Japonska, Íránu a mnoha evropských zemí. Počet nakažených v Argentině v neděli vzrostl na 56 ze sobotních 45.

K rušení výuky dnes přistoupila také Kolumbie, kde od pondělka neotevřou veřejné školy a univerzity. V jihoamerické zemi bylo dosud potvrzeno 34 případů nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Bogotá již v sobotu uzavřela hranice se sousední Venezuelou a omezila vstup pro lidi přijíždějící z Evropy a Asie.

Guatemala v neděli oznámila první oběť nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Huga Monroye jí je starší muž, který v nedávné době přicestoval z Madridu. Španělsko je v Evropě jednou z nejvíce zasažených zemí; v neděli oznámilo 2000 nových případů a sto úmrtí za posledních 24 hodin.

Státy zavádí stále tvrdší opatření proti koronaviru

Země v Evropě i v jinde ve světě zavádějí stále přísnější opatření proti šíření nového typu koronaviru. Nová omezení dnes oznámilo Rakousko a Slovensko; Německo zavede kontroly na hranicích s pěti sousedy. Dramaticky rostou počty obětí nemoci COVID-19 i nakažených v Itálii, Španělsku či ve Francii. Další kroky k ochraně před koronavirem přijímá také Čína, odkud se začátkem roku začal virus šířit. Česko má již 253 případů a vláda dnes na osm dnů omezila volný pohyb lidí po celé České republice.

Nejpostiženější zemí v Evropě zůstává Itálie, kde za 24 hodin přibylo 368 mrtvých, a celková bilance se tak vyšplhala na 1809 obětí. Potvrzených případů má Itálie 24 747. Dramaticky vzrostl počet infikovaných také ve Španělsku, které dnes ohlásilo 2000 nových případů a sto úmrtí za posledních 24 hodin. Francie má už 120 obětí a 5400 infikovaných.

Rakousko zavádí nová přísná opatření s cílem zamezit dalšímu šíření koronaviru. Patří mezi ně zákaz shromažďování nad pět lidí a „masivní omezení“ pohybu na veřejných místech. V zemi je 800 případů a jeden mrtvý.

S novými opatřeními přišla i francouzská vláda, která začala omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Nizozemsko, které má 20 mrtvých, uzavřelo restaurace či sportoviště a od pondělí i školy. Británie, která ohlásila 35 obětí nemoci COVID-19, na rozdíl od ostatních evropských zemí zatím žádná drastická omezení neohlásila.

Německo kvůli šíření koronaviru zavede v pondělí v 08:00 SEČ kontroly na svých hranicích s pěti sousedními zeměmi: Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Lidi bez pádného důvodu ke vstupu do země hodlá odmítat. Kontroly na hranicích s Nizozemskem, Polskem a Českem se podle ministra vnitra Horsta Seehofera zatím nechystají.

Slovensko vyhlásilo nouzový stav ve státních zdravotnických zařízeních a od pondělí na dva týdny uzavře maloobchodní prodejny s výjimkou prodeje potravin, lékáren či drogerií. Na Slovensku se zatím nakazilo koronavirem 61 lidí. V Polsku je nakažených přes sto a tři osoby zemřely. Maďarsko potvrdilo první úmrtí v souvislosti s koronavirem a 32 případů nákazy.

Nová opatření kvůli šíření koronaviru dnes přijaly například i Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Moldavsko, Srbsko a pobaltské státy. První potvrzený případ nákazy oznámil Uzbekistán.

Pandemie má dopady i na náboženský život. Vatikán oznámil, že liturgické obřady velikonočního týdne se budou letos na Svatopetrském náměstí konat bez věřících.

Na Blízkém východě je nejpostiženější zemí Írán, kde od soboty přibylo více než 1200 nakažených a celkem jich je už téměř 1400. Virus v zemi zabil 724 lidí. Počet nakažených roste také v Izraeli, kde kvůli šíření koronaviru začala mimo jiné platit mimořádná opatření pro soudy. Na 24. května byl odložen začátek procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Ve Spojených státech pomáhá i centrální banka

V USA, kde od soboty platí zákaz příletů z 26 evropských zemí, zavládl na letištích chaos kvůli zdlouhavé zdravotní kontrole cestujících. V zemi je 2816 nakažených a 58 obětí koronaviru. Prezident Donald Trump mezi nakaženými není: jeho test byl podle lékaře negativní. Kvůli šíření viru se přesunuly z března na květen prezidentské primárky ve státě Georgia.

Trump v dnešním projevu vyzval občany, aby nepanikařili a neskupovali ve velkém zásoby potravin. „Nemusejí tolik nakupovat. Jen žádný spěch, prostě se uklidněte,“ řekl na tiskové konferenci v Bílém domě s tím, že Američané v současnosti kupují třikrát až pětkrát více jídla než běžně.

Americká centrální banka (Fed) snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu Kč). Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie nového koronaviru.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!