KORONAVIRUS SVĚT: Čína hlásí jen osm nových případů nákazy virem a sedm mrtvých. Manželka kanadského premiéra je nakažená

Pevninská Čína hlásí za čtvrtek osm nových případů nákazy koronavirem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters čínská zdravotní komise. Nových případů je méně než ve středu, kdy jich přibylo 15. Žena kanadského premiéra Trudeaua se nakazila koronavirem.
12. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: SOUSEDNÍ STÁTY PŘIJÍMAJÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU
12. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: SOUSEDNÍ STÁTY PŘIJÍMAJÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

reklama

Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80 813 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo sedm obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3176 mrtvých.

Středočínská provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, hlásí šest ze sedmi nových úmrtí. Všechna byla evidována v provinčním hlavním městě Wu-chan. Zároveň však ve Wu-chanu bylo evidováno jen pět nových nakažených. Dvě byly zaznamenány v Šanghaji a jedna v Pekingu, v obou případech byli podle čínských úřadů nakaženými lidé, kteří do Číny přijeli za zahraničí.

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

Čínská vláda dnes také oznámila, že začne uvolňovat omezení pohybu ve městě I-čchang v provincii Chu-pej a umožní lidem z okolních provincií návrat do města. Zároveň ale hodlá dohlížet na dodržování zdravotnických opatření s pomocí monitorovacího systému, který využívá mobilní telefony.

Jižní Korea, která je považována za druhou nejpostiženější zemi v Asii, dnes poprvé oznámila, že za čtvrtek evidovala více uzdravených než nově nakažených. Nových případů země hlásila 110, zatímco 177 pacientů bylo propuštěno z nemocnicí.

Koronavirus v Česku

KORONAVIRUS ONLINE: Vláda rozšířila karanténu pro příchozí z 15 rizikových zemí

Thajsko mezitím dnes oznámilo, že má pět nových případů nákazy a počet infikovaných stoupl na 75.

Singapur oznámil, že zakáže vstup do země cestujícím, kteří v uplynulých dvou týdnech navštívili Itálii, Francii, Španělsko a Německo a že neumožní výletním lodím kotvit v singapurských přístavech. Restriktivní opatření Singapur již dříve zavedl vůči cestujícím z Íránu, Jižné Koreje a Číny.

Jižní Korea poprvé hlásí více uzdravených než nově nakažených

Jižní Korea oznámila, že vůbec poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenala více uzdravených než nově nakažených. Jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dnes uvedlo, že zaznamenalo 110 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně než hlásilo ve čtvrtek. Celkový počet nakažených tak v zemi stoupl na 7979. Zároveň však bylo podle pátečního sdělení jihokorejských úřadů dalších 177 uzdravených pacientů propuštěno z nemocnice.

Jižní Korea je považována za druhou koronavirem nejpostiženější zemi v Asii. Je to však vůbec poprvé od prvního potvrzeného případů nákazy v zemi (20. ledna), co počet uzdravených za den přesáhl počet nově nakažených.

Jihokorejské úřady nicméně vyzvaly k opatrnosti, jelikož se nové shluky nákazy objevily u zaměstnanců call centra v Soulu a na úřadě ve městě Sedžong.

Žena kanadského premiéra Trudeaua se nakazila koronavirem

Žena kanadského premiéra Justina Trudeaua Sophie se nakazila novým koronavirem. O výsledku testu informoval na Twitteru mluvčí premiéra. Ten zároveň zdůraznil, že premiérův zdravotní stav je dobrý a že premiér nemá příznaky, zůstane však 14 dnů v izolaci. Zvlášť bude v izolaci také jeho choť. 

Sophie Trudeauová se nedávno vrátila z Londýna a po příletu do Kanady měla zvýšenou teplotu a další příznaky onemocnění. Lékaři u ní proto provedli testy na koronavirus. Kanadská vláda ve čtvrtek informovala, že se Trudeau a jeho žena uchýlili do izolace.

Trudeauova kancelář uvedla, premiér bude i nadále na dálku vykonávat svou práci. Čtrnáctidenní karanténu mu prý doporučili lékaři, jelikož ale nemá příznaky nemoci COVID-19, nebude testován. Dnes podle kanceláře Trudeau také promluví ke Kanaďanům.

Kanada zatím zaznamenala přes 140 nakažených. Místní ministr zdravotnictví ve středu prohlásil, že virem by se mohlo infikovat 40 až 70 procent Kanaďanů, vláda je však připravena přijmout nouzová opatření.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama