Máme zkušenosti s Ebolou, jsme dobře připraveni čelit šíření koronaviru, zní z Afriky

Světová zdravotnická organizace uznala šíření koronaviru za pandemii. Země, kde ještě masivní šíření nákazy nenastalo, se proto připravují na úder viru. V 11 afrických státech je momentálně zaznamenáno přes 100 nemocných. Představitel nigerijského Centra pro kontrolu nemocí NCDC pro CNN uvedl, že zkušenost Nigérie s Ebolou v roce 2014 připravila zemi i na boj s nákazou, jako je koronavirus.

Více než polovinu potvrzených případů koronaviru na africkém území hlásí Egypt – celkem 67. Většina z nich jsou členové posádky a pasažéři turistické výletní lodi Nil. Jeden člověk nemoci podlehl. Jak informoval tamní web Ahram Online, podle egyptského ministerstva zdravotnictví šlo o německého turistu, kvůli kterému musela být speciálně dezinfikována nemocnice, kde zemřel. Jedno úmrtí na COVID -19 hlásí také Maroko.

Aktuální hlášení o stavu nakažených na kontinentu zveřejňuje Světová zdravotnická organizace:

Karanténní centra, soukromé laboratoře na testy i mytí rukou na zastávkách autobusů

V Jižní Africe, kde je dosud 13 nemocných, mohou občané jít dobrovolně na testy do soukromých laboratoří, ovšem zaplatí si je sami. Úřady se snaží opakovat veřejnosti zásady dodržování hygieny a prevence nákazy. Ve Rwanděl umístili na některé zastávky autobusů umyvadla a lidé si musí před nastoupením do autobusu umýt ruce.

Keňa připravila speciální karanténu pro příjem až 120 nemocných. V Lagosu v Nigérii zavádějí povinné screeningy teploty a používání dezinfekčních prostředků na ruce před vstupem do veřejných prostor, jako jsou banky, kanceláře a restaurace. Na mezinárodních letištích v Nigérii zdravotníci prověřují všechny přilétající pasažéry.

Podobná opatření postupně přijímají země na celém kontinentu. Cestující s podezřením na koronavirus končí v karanténě.

Nejlidnatější africká země prý prověřila připravenost stopováním druhého nakaženého

Nigérie má dosud dva nemocné koronavirem. Tamní pracovníci obdobné služby, jako jsou naše hygienické stanice, trasovali kontakty prvního nakaženého cizince a právě na základě této práce odhalili druhého nemocného. Ředitel nigerijského Centra pro kontrolu nemocí NCDC Chikwe Ihekweazu poukázal na rychlost, se kterou Nigérie vsadila do karantény tohoto pacienta. „Systém fungoval. Tento případ jsme identifikovali, diagnostikovali a izolovali do 48 hodin,“ řekl Ihekweazu. „Úspěšně jsme zvládli ebolu, máme silný tým, který je na to zvyklý,“ dodal.

Omezené cestování a rušení mezinárodních setkání

Kvůli prevenci šíření koronaviru platí na kontinentu mnohá omezení v letecké dopravě. Rwanda Air, Kenya Airways a Royal Air Maroc patří jen mezi některé africké letecké společnosti, které pozastavily lety do Číny. Uganda nepouští na své území turisty ze zemí s vysokým počtem případů COVID-19, včetně USA, Číny, Francie, Německa, Íránu, Itálie, Jižní Koreje a Španělska.

„Vláda se rozhodla požádat občany z postižených zemí, aby nejezdili do Ugandy, protože by k nám mohli nákazu snadno importovat,“ uvedla tamní ministryně zdravotnictví Jane Ruth Acengová. Dodala, že kdo neuposlechne této výzvy, musí počítat s karanténou na vlastní náklady.

Uganda také odložila mezinárodní summit naplánovaný na polovinu dubna v ugandském hlavním městě Kampale. Očekávala se účast více než 6000 delegátů ze 136 členských států.

Tagy: