Na co se připravit v případě vyhlášení karantény?

Vláda nyní jedná o tom, že kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu vyhlásí pro celou Českou republiku. Co by to pro nás mohlo znamenat? Podívali jsme se, jak fungují podobná opatření v zemích, které už pohyb lidí výrazně omezily nebo se k tomu chystají.
Premiér Andrej Babiš
ČTK/Kamaryt Michal

reklama

„Směřujeme k zásadnímu opatření... Pravděpodobně k tomu maximálnímu,“ řekl Premiér Andrej Babiš v dnešním pořadu Partie televize Prima. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko. Je podle něj důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce domů.

Karanténa by znamenala, že obyvatelé celého státu, případně některé jeho části, mají nařízeno zůstat doma a vycházet jen v nejnutnějších případech. Mezi ty se počítá většinou cesta do práce, lékárny, k lékaři a pro nákup potravin či dalších nezbytných potřeb. Lidé mohou vyjít ven pouze sami nebo s osobami, se kterými žijí v jedné domácnosti. Omezeny jsou i návštěvy. Výjimka se vztahuje na osoby sníženou pohyblivostí, kterým může pomáhat další osoba. Podobná pravidla aktuálně platí například ve Španělsku, Itálii nebo Rakousku.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Vláda nejspíše vyhlásí karanténu pro celé Česko, uvedl Babiš v Partii

V karanténě by tedy lidé měli vykonat pouze ty nejnutnější cesty a poté se zase neprodleně vrátit domů. Co se pobytu venku týče, liší se restrikce podle zemí. Zatímco v Itálii podle serevru The Local ministr vnitra povolil při dodržování minimálního odstupu procházky nebo běhání, ve Španělsku tyto aktivity možné nejsou a uzavřena jsou tam také dětská hřiště. Všeobecně mají výjimku pouze majitelé psů, kteří mohou svého mazlíčka vyvenčit v bezprostředním okolí svého bydliště.

Městská hromadná doprava by naopak měla být posílena. Podle Babiše je totiž důležité, aby lidé chodili do práce. Zaměstnavatelé by jim ale měli umožnit práci z domova, pokud je to reálné.

Kvůli koronaviru už vláda vyhlásila ve čtvrtek nouzový stav, zrušeny byly kulturní i sportovní akce, od soboty jsou zavřeny obchody a restaurace. Některé podniky nabízejí možnost rozvážky jídla. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších výjimek se uzavření netýká. Od pondělí bude až na výjimky zakázán vstup do Česka všem cizincům a Čechům cestovat kamkoli do zahraničí.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!