Případy nákazy lékařů koronavirem: V ČR je jich už několik desítek

Nákaza koronavirem se prokázala již u několika desítek lékařů a zdravotníků, o minulém víkendu jich podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byly tři desítky, další nakažení přibyli v následujících dnech. Podezření se pak objevilo u desítek dalších členů zdravotnického personálu, například u středočeské záchranné služby, kde musela část zaměstnanců včetně ředitele do karantény, nákaza koronavirem se u nich ale nepotvrdila.
24. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NÁKAZA KORONAVIREM SE NEVYHÝBÁ ANI LÉKAŘŮM A ZDRAVOTNÍKŮM

První známý případ koronaviru u zdravotníka se objevil 5. března, kdy bylo v ČR teprve 12 pozitivních testů. Jednalo se o praktického lékaře z Prahy, který se vrátil z lyžování v severní Itálii. Po návratu z oblasti, která v té době ještě nebyla označena za rizikovou zónu, ještě dva dny ordinoval, než se u něj objevily první příznaky a hygienická stanice u lékaře nařídila testy.

Další případy nakažených lékařů se objevily například 14. března, kdy byla oznámena nákaza u lékaře urgentního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, který se vrátil z Řecka. Do karantény museli jeho pacienti i personál nemocnice. Nákaza koronavirem byla ve stejný den zjištěna také u lékaře z nemocnice v Břeclavi, kde postupně přibyly další tři pozitivně testovaní – lékař a dvě zdravotní sestry, jedna z oddělení ARO a druhá z ORL.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku dál roste! Zemřelo 9 lidí

V polovině minulého týdne bylo oznámeno, že se koronavirus prokázal u lékařky polikliniky ve Strakonicích; zařízení bylo uzavřeno a dezinfikováno. Další lékař s pozitivním testem se krátce poté objevil na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podle starosty města Radima Holiše (ANO) se lékař nakazil od člověka, který měl příznaky nemoci, ale pohyboval se mezi lidmi. Nákaza byla o víkendu potvrzena také u lékařky z gynekologicko-porodnického oddělení kolínské nemocnice.

Jednoho nakaženého zaměstnance zaznamenala koncem minulého týdne i pražská záchranná služba. V Thomayerově nemocnici v Praze se koronavirus potvrdil u čtyř zdravotních sester. Dvě pracují na oddělení následné péče, další dvě na plicní klinice. Ty se nejspíš nakazily od pacienta, který s nemocí COVID-19 leží ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Pro celkové zhoršení zdravotního stavu a podezření na počínající zápal plic byl hospitalizovaný od 10. března.

Nejvážnějším případem mezi nakaženými lékaři a zdravotníky je zubař z Uničova na Olomoucku, který leží v oblasti uzavřené kvůli velkému rozšíření koronaviru. Stomatolog ještě 13. března ordinoval, později měl dechové potíže a záchranka ho v pátek 20. března převezla do prostějovské nemocnice. Odtud zubaře ve vážném stavu transportovali do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kde je připojen na umělou plicní ventilaci.

O uplynulém víkendu se nákaza novým typem koronaviru potvrdila u lékaře na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov. V pondělí se potvrdila na oddělení nákaza u dalších čtyř zdravotníků, co s lékařem přišli do styku. Koronavirem se nakazili lékař a zdravotní setra z pražské Nemocnice na Bulovce. Jedná se o první případy nákazy u personálu v tomto zařízení.

Dnes byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru u primáře neurologie Uherskohradišťské nemocnice. Oddělení se nyní uzavře, do karantény půjde asi deset zdravotníků.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama