První oběť koronaviru v Rusku. Vláda uvažuje o restriktivních opatřeních, sociální sítě zaplavují fake news

Na infekční klinice v Moskvě zemřela 79letá žena, která byla nakažena koronavirem. Zpráva konstatuje, že měla řadu chronických onemocnění od diabetes až po chronickou plicní hypertenzi. K úmrtí došlo v důsledku pneumonie. A v Rusku se okamžitě začaly šířit informace o chystaném zpřísnění preventivních opatření.
V moskevském metru měří teplotu kolemjdoucím
V moskevském metru měří teplotu kolemjdoucím
foto AP

reklama

V Moskvě se začaly šířit informace, zejména na sociálních sítích, že dojde k zákazu vycházení, což Operační štáb pro monitorování situace popřel a vydal zprávu, která mimo jiné uvádí: „Žádáme vás, abyste důvěřovali pouze oficiálním zdrojům informací.“

Podle tiskové agentury RIA Novosti byli zmíněným Operačním štábem vyzvání pouze moskevští starší občané nad šedesát let, aby v souvislosti s šířením koronaviru nevycházeli ven. Pomocí SMS zprávy a e-mailu byli požádáni, aby nechodili na místa, kde se nachází více lidí, zejména do obchodů, divadel, nákupních center, kaváren a na stadiony. Operační štáb uvedl, že lidé nad 60 let jsou onemocněním ohroženi nejvíce, a proto je pro ně nejdůležitější omezit pobyt mimo domov.

Facebook se zaměřuje na dezinformace v souvislosti s koronavirem

KORONAVIRUS ONLINE: V Česku je 694 nakažených! Doba vyhrazená jen seniorům od 65 let na nákupy se od pátku posouvá na 7:00 – 9:00. Týká se prodejen potravin, drogerií, nikoli už lékáren

Stejná agentura zveřejnila zprávu, že v Rusku může dojít ke zpřísnění různých opatření kvůli šíření koronaviru. A tato nová opatření by se měla týkat celé země. Agentuře to sdělil nejmenovaný vládní úředník. Podle něj jsou diskutovány různé možnosti a pečlivě analyzována situace v zemích jako Čína, Itálie, Francie nebo Španělsko.

Jednalo by se o zmenšení počtu účastníků na hromadných kulturních a sportovních akcích nebo o jejich úplné zrušení, dezinfekci firemních prostorů i změnu pracovní doby. Agenturní zdroj rovněž mluvil o doporučení pro zaměstnavatele ohledně zavedení práce z domova. Upozornil na skutečnost, že se zatím mají opatření týkat Moskvy, „ale musíme se rozhodnout, co a jak udělat v celé zemi.“ RIA Novosti cituje svůj vládní zdroj: „Uvažuje se o opatření, aby při příznacích onemocnění koronavirem zůstal pacient doma a přivolal lékaře.“

Ke koronaviru ruská vláda založila speciální web, kde jsou uvedena všechna nařízení a doporučení včetně slov Putina, aby lidé rozpoznávali správné informace od fake news. Vyplývá z toho, že v Rusku zřejmě už do určité míry vznikla informační chaotická situace, a to zejména na sociálních sítích.

Vládní web věnovaný koronaviru zároveň aktualizuje počty nakažených, počty uzdravených a počet sledovaných osob. Nyní se uvádí, že v Rusku je 147 zaregistrovaných případů koronaviru a pět lidí se již vyléčilo.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!