Řecko v době koronaviru přichází s myšlenkou zdravotních pasů pro turisty

Jihoevropské země od Chorvatska po Kypr mají obavy, že jejich ekonomika přijde vinou koronavirové pandemie o velké příjmy z turistického ruchu a proto hledají řešení.
Řecko_moře_ilustrace
Řecko_moře_ilustrace
foto pixels

reklama

Země takzvaného Mediteranu jsou životně závislé na turistickém ruchu a pandemie koronaviru pro ně může znamenat ekonomickou katastrofu. V zoufalé situaci se i stébla chytají. Před několika dny jsme informovali o nadšení chorvatského ministra turistiky Gari Cappelliho z prohlášení českého místopředsedy pro vnější vztahy Jana Papeže o možnosti takzvaného turistického mostu k Jadranu. Nyní přichází řecký ministr turistiky Harry Theoharis s návrhem, jak zachránit letošní letní sezónu, a to prostřednictvím zdravotních pasů.

Ostrov Rab, Chorvatsko

V létě na Jadran? Dovolená je nereálná, chladí nadšení Čechů chorvatský expert

Jak informují řecké weby, Theoharis podal návrh, aby EU pro záchranu letošní turistické sezóny zavedla zvláštní zdravotní protokoly a společná pravidla pro turisty, aby měly přijímající země přehled o jejich zdravotním stavu. „Jednotlivé státy by se měly dohodnout na postupu ‚bezpečného vstupu‘ a já tak vyzývám Evropskou komisi, aby zavedla zdravotní protokoly,“ uvedl v řecké televizi SKAI. Dodal, že nyní čeká na odpověď řecké Národní organizace veřejného zdraví (EODY), jak tuto myšlenku z pohledu Řecka realizovat v konkrétních opatřeních. Zatím je představa taková, že turista by ve své zemi podstoupil test a jeho výsledek by mu byl zapsán do cestovního dokladu. S tímto potvrzením by se na hranici musel prokázat.

Mimo to ministr Theoharis upřesnil, že zatím by letní sezónu představovaly pouze tři měsíce – červenec až září – s tím, že kdyby byl zájem ze strany turistů, sezóna by se prodloužila na říjen a možná i listopad. Dodal, že neočekává turisty ze vzdálených zemí Asie nebo Spojených států, ale věří, že zájem naopak projeví evropští turisté. Pokud jde o prognózy, Theoharis řekl, že očekává pokles letošních příjmů z turistické ruchu v Řecku o padesát procent a v tom nejčernějším scénáři o sedmdesát pět.

Rovněž překvapující zpráva přichází ze srbských médií, která publikovala prohlášení ředitele srbské Národní asociace cestovních kanceláří Aleksandra Seničiče. Podle něj má Řecko povolit vstup do země pouze pěti až šesti zemím. V prohlášení pak uvádí jen Srbsko, Bulharsko, Rumunsko a Izrael. Řecko prý nechce turistům z ostatních západních zemí vstup povolit. Srbský představitel se takto vyjádřil pro srbskou tiskovou agenturu Tanjug.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama