ROZHOVOR: Jonáš byl mezi první stovkou nakažených koronavirem v Česku. Co ho nejvíc překvapilo?

Jonáš Jirout patří do první stovky pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 v Česku. Jeho příběh sleduje naše televize už od počátku. Během nemoci se setkal jak s podporou okolí, tak i s vlnou nenávistných komentářů na sociálních sítích. Teď už je zdravý a vrátil se do kavárny, ve které pracuje jako barista.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jonáš byl mezi první stovkou nakažených koronavirem v Česku

reklama

Třiadvacetiletý Jonáš Jirout chtěl dělat dobrovolníka v Peru. Koronavirem se nakazil pravděpodobně v zahraničí, anebo cestou do České republiky. „První to začalo bolestí hlavy, horečkou, zimnicí, pak přišly bolesti svalů – hlavně na rukách a na zádech, to trvalo asi 5 dnů,“ uvedl pro zpravodajství TV Prima.

Během své nemoci se Jonáš setkal i s nepochopením svého okolí. Překvapila ho například lživá zpráva o tom, že nedodržoval karanténu potom, co se vrátil ze zahraničí. „Místní obyvatelé si mysleli, že by se to jinak té oblasti vyhlo. Takže mě začali lynčovat, začli mi psát nenávistný zprávy,“ upřesnil Jonáš.

Sestra byla společně s Jonášem v karanténě

Až potom, co na internet vyvěsil video, ve kterém svoji situaci vysvětlil, reakce okolí se začaly měnit. Brzy se mu také udělalo lépe. V karanténě s Jonášem byla celou dobu i jeho sestra, která ho po příletu ze zahraničí vyzvedla na letišti. I když prý pociťovala příznaky, zdravotníci ji neotestovali.

„Ji vlastně odmítli testovat ze začátku, že testů nebylo dost. Řekli, že pokud nemá horečky nad 38 stupňů, a později jí testy udělali, výsledek měla negativní, ale neví se, jestli to prodělala, nebo ne, takže jí ještě budou dělat testy na protilátky,“ vysvětlil Jonáš.

Mladík chce teď pomoci ostatním nemocným a uvažuje o darování krevní plazmy, která by mohla vyléčit další pacienty.

 

Tomáš Polák

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama