Rusko: Ať je, jak je, „parada budět.“ Moskva se i přes pandemii připravuje na oslavu 75. výročí konce války

Rusové, zejména Moskvané, s napětím čekali na zprávu, zda se 9. května bude v Moskvě konat tradiční vojenská přehlídka. Všem se ulevilo – přehlídka bude a nic nenasvědčuje o opaku.
vojenská přehlídka v Moskvě
vojenská přehlídka v Moskvě
foto structure_mil_ru

reklama

Ruská média ve čtvrtek přišla s potvrzující zprávou ruského ministerstva obrany, že oslavy 75. výročí konce války se v Moskvě konat budou. Rusové byli do té doby zmatení, neboť se dozvídali, že v mnoha zemích se kvůli pandemii koronaviru oslavy ruší. U nás jsou například tradiční oslavy 8. května v Plzni zrušeny a ze západní Evropy se začínají ozývat hlasy o možném zrušení oslav. Británie se rozhodla oslavy umenšit.

V Rusku, jak sdělil médiím mluvčí ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov, vše jde podle plánů. „Nepadlo žádné rozhodnutí o změně termínu a 1. dubna proběhlo další školení k přehlídce. Všichni účastníci přehlídky jsou podrobováni bezprecedentním preventivním opatřením, aby se předešlo onemocnění účastníků. Každý, kdo se má účastnit přehlídky, musí si třikrát denně měřit teplotu. Lidé se chtějí účastnit historické události a nacvičují do úmoru,“ řekl generálmajor Konašenkov.

Jen jednou nedošlo k vojenské přehlídce na Rudém náměstí, a to v roce 1995, kdy se z rozhodnutí Borise Jelcina přehlídka konala u moskevského památníku obětem války – Poklonnaja gora. To způsobilo velké rozhořčení válečných veteránů a další rok se přehlídka vrátila na Rudé náměstí. Letos se má přehlídky účastnit 15 tisíc vojáků a 375 jednotek. Naše politiky na přehlídce bude zastupovat prezident Miloš Zeman.

von der Leyen a jednání EU o koronaviru

EU obvinila Rusko z šíření dezinformací o koronaviru. Moskva tvrdí, že rusofobní reakce mají zakrýt problémy s pandemií

Moskevská karanténa

Pro zabránění šíření koronaviru zavedla Moskva od 30. března pro všechny obyvatele povinnost domácí karantény. Vycházet se smí pouze kvůli urgentnímu zdravotnímu ošetření, cestě do práce a do nejbližšího obchodu. Restaurace jsou zavřené a do května je zákaz sportovních, zábavní, rekreačních a jiných veřejných akcí. Rovněž jsou zavřené školy a stejně jako u nás probíhá výuka pomocí počítačů a internetu. Starosta města Sergej Sobjanin vydal platnost nařízení do 1. května.

V Rusku bylo k dnešnímu dni provedeno více než půl milionu testů. Zjištěných případů koronaviru je 4149, 34 lidí zemřelo a 281 se vyléčilo. Více jak polovina evidovaných případů je v Moskvě (2. března – 2475 případů).

Ruská pomoc a přerozdělení světa

Známá je pomoc Ruska nejen Itálii, ale také USA. K tomu Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, řekla: „Obě země si v minulosti poskytovaly humanitární pomoc a nepochybně si ji v budoucnosti znovu poskytnou. Je čas spolupracovat na poražení společného nepřítele, který ohrožuje život každého z nás.“ Na to reagoval Trump: „Pěkné gesto. Nemám obavy z ruské propagandy. Nabídli spoustu kvalitních věcí, které jsem rád přijal. To může zachránit spoustu životů.“

Když sledujeme umírňující se politiku jednotlivých velmocí, zajímavý je k tomu komentář běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který má obavy z toho, že velmoci chtějí využít současné pandemie ke znovurozdělení světa. „Chtějí prostřednictvím takzvané psychózy koronaviru, včetně infodémie, předělat svět,“ uvádí Lukašenko a svoje obavy doplňuje: „A kde bude naše místo v tomto světě? Obávám se, že dojde k přerozdělení, a to bez války.“ 


 


 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama