Rusko má méně nakažených koronavirem než Lucembursko. Pomohl včasný zásah a brzké uzavření hranice s Čínou

Svět se podivuje nad nízkým počtem potvrzených případů lidí nakažených koronavirem v Rusku, přestože sdílí s Čínou velmi dlouhou hranici. Svůj první případ navíc Rusko zaznamenalo již v lednu. Jak je možné, že tak velká země zatím zaznamenala tak málo případů?
Moskevský starosta vyzývá stavbaře z plakátu k urychlenému postavení nemocnice
Moskevský starosta vyzývá stavbaře z plakátu k urychlenému postavení nemocnice
foto AP

reklama

„Počty se zvyšují, ale Rusko – země se 146 miliony obyvatel – má méně potvrzených případů než Lucembursko. Nakaženo je pouze 253 lidí. Naproti tomu Lucembursko, které má pouze 628 tisíc obyvatel, uvádělo v sobotu 670 případů koronaviru,“ píše server CNN a dodává, že v Rusku napomohla včasná reakce, uzavření 2600 kilometrů dlouhé hranice s Čínou již 30. ledna a zřízení karanténních zón.

Zástupce Mezinárodní zdravotnické organizace v Rusku Melita Vujnovičová uvedla, že „ruský zdravotnický systém se dobře připravil. Počet lůžek a vše potřebné je dobře spočítáno. Vše je připraveno pro ty, kteří by mohli potřebovat špičkovou technologickou pomoc, jako je plicní ventilace.“ Podle zdravotní expertky Rusko dodržuje všechna doporučení a dobře provádí testování, identifikaci případů, trasování kontaktů a izolaci. „Sociální distancování je druhá složka, která začala v Rusku také poměrně brzy,“ doplňuje svůj názor na způsob postupu proti koronaviru v Rusku Melita Vujnovičová.

Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.

KORONAVIRUS ONLINE: Mimořádná opatření jsou prodloužena prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdříve v polovině května

CNN oslovila také opozici, která ovšem tvrdí, že situace není až tak ideální, jak ji oficiální státní aparát popisuje. Americký server oslovil lékařku Anastazii Vasiljevovou, která patří k opozici Navalného a která tvrdí, že úřady zakrývají skutečná čísla o koronaviru. „Tvrdili, že u prvního pacienta s koronavirem, který zemřel, byla příčinou smrti trombóza,“ řekla Vasiljevová. „Je jasné, že nikdo neumírá na samotný koronavirus, ale umírá na komplikace, takže je velmi snadné s tímto manipulovat,“ řekla lékařka představující ruskou opozici.

Melita Vujnovičová řekla CNN, že tvrzení opozice moc nevěří. „Není možné, abyste nezaznamenali nárůst počtu případů do budoucna a o tom jsme se přesvědčili i v jiných zemích,“ říká expertka z Mezinárodní zdravotnické organizace. Věří, že takovou záležitost nelze utajit.

V pondělí tisková agentura TASS cituje slova předsedy ruské vlády Michaila Mišustina, který uvedl, že „v Rusku se situace nevyvíjí tak ostře jako v jiných, zejména evropských zemích. Během dne bylo zaznamenáno 71 případů a 17 osob bylo uzdraveno, celkem je evidováno 438 případů.“

V Moskvě se nyní velkým tempem staví na okraji města nová velká nemocnice, která by měla pojmout až 500 pacientů s koronavirem. Ve městě se objevily, jak za dob SSSR, budovatelské plakáty, ze kterých starosta Sergej Sobjanin vyzývá stavitele k budovatelskému úsilí. „Jedná se nám o minuty,“ píše se na plakátu.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!