Ruský farmaceut a lékař: Koronavirus zvládneme, až bude 70 procent populace imunní

Nova Medika je ruská farmaceutická společnost s americkým kapitálem, která se snaží vyvinout lék na nemoc COVID-19 a vakcínu proti koronaviru. Její ředitel Zachar Lejkin vysvětloval pro ruská média vlastnosti koronaviru a proč je obtížné zvládnout současnou epidemii. Nová zpráva: Nečekaný obrat - v Rusku nárůst nemoci ze včerejška na dnešek o 500 nových případů.
Vše začalo v čínském Wu-chanu
Vše začalo v čínském Wu-chanu
AP

reklama

Koronavirus podle doktora Lejkina má jedinečnou vlastnost. Patří mezi RNK viry, které velmi rychle mutují. „Neexistuje jediný cyklus replikace viru, který by reprodukoval stejný virus. Každý cyklus je mutací,“ vysvětluje ředitel farmaceutické firmy, který je zároveň praktickým lékařem. Dodal k tomu, že čínští lékaři již objevili celkem 149 mutací viru. Podle Lejkina v přírodě mezi volně žijícími zvířaty koluje několik stovek kmenů koronaviru a přibližně čtyřicet jich je v lidské populaci.

„Dále má koronavirus schopnost vyměňovat si genetický materiál mezi částicemi. Toto je tzv. rekombinace. Může si vyměnit nejen kmeny u lidí, ale také u volně žijících druhů zvířat, k čemuž došlo v Číně,“ vysvětlil Lejkin.

Když se jedná o sezónní epidemii, tak patnáct procent z toho způsobuje koronavirus a skupina virů vyvolává také těžký zápal plic.

Svět zasáhla pandemie

KORONAVIRUS ONLINE: Nakažených v Česku je přes 3000, máme již 31 obětí

Jak zvládnout epidemii

Další scénář pokračování epidemie není právě nejoptimističtější. Zachar Lejkin předpokládá, že režim izolace pro Rusko může trvat přinejhorším až rok a půl. Nemyslí, že by bylo pravděpodobné, že se aktivita viru s příchodem oteplování sníží. V březnu se v mnoha zemích teplota vzduchu zvýšila, ale šíření infekce pokračuje dál. Podle ruského lékaře epidemie infekce koronaviru může skončit, až bude přibližně 70 procent populace vůči tomuto viru imunní. Toho lze částečně dosáhnout díky nemocným a částečně díky vakcíně.

Další ruský vědec, který mluvil o možnostech zvládnutí epidemie, Alexandr Lukašev médiím sdělil, že přestože se za několik let situace stabilizuje, tak „koronavirus zde zůstane s námi navždy, ale přestane být tak nebezpečný.“

V Rusku bylo včera 30. března oficiálně uvedeno 1836 nakažených, z toho 1226 v Moskvě. 66 lidí se uzdravilo a 9 zemřelo. Denní nárůst byl včera 302 pacientů. Očekává se, že v Rusku pandemie dosáhne svého vrcholu v polovině dubna.

NOVÁ ZPRÁVA

Agentura Interfax publikovala informaci, že v Rusku došlo ze včerejška na dnešek k náhlému a vysokému nárůstu nemoci COVID-19, a to o 500 nových případů. Nyní je celkem za 73 regionů Ruska hlášeno 2337 případů nákazy koronavirem. Z uvedeného počtu regionů je nákaza evidována ve 24 regionech. Největší nárůst zaznamenala Moskva - 387 a celkově je nyní v hlavním městě registrováno 1613 případů.

Primář nemocnice v Kommunarce (Moskva) Denis Procenko byl nakažen koronavirem. Zpráva nabyla na důležitosti, neboť tentýž lékař prováděl 24. března ruského prezidenta Vladimira Putina v této nemocnici, kde se léčí pacienti s nemocí COVID-19. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že nejsou obavy ohledně zdravotního stavu Vladimira Putina. „Je pravidelně testován. Všechno je v pořádku,“ řekl Peskov.

 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama