Slovensko vyhlásilo omezení volného pohybu osob, vyvolalo to třenice v koalici

Na hranicích jednotlivých slovenských okresů probíhají kontroly a vznikají kolony, ve kterých lze stát až několik hodin. Ode dneška je zakázán volný pohyb mezi okresy až na výjimky do 13. dubna. Omezením chce slovenská vláda zabránit šíření koronaviru.
Slovenská policie kontroluje řidiče
Slovenská policie kontroluje řidiče
foto Policie SR

reklama

Podle nařízení vlády se smí mezi okresy cestovat jen za prací či podnikatelskou činností, což je nutné doložit. Mimo to existuje celá řada výjimek jako cesta za lékařským vyšetřením nebo cesta v zájmu péče o blízkou osobu.

Slovenská tisková agentura TASR informuje, že policie vše kontroluje a nerespektování nařízení omezeného pohybu osob znamená, že policie dotyčného pošle zpět nebo mu uloží pokutu až do výše 1659 euro. Za nenošení roušky je pokuta 1000 euro. Policie se nachází nejen na hranicích okresů, ale zároveň hlídky s armádou projíždí po dálnicích a silnicích I. a II. třídy jednotlivými okresy, kde kontrolují vozidla, aby lidé zbytečně necestovali. Mezistátní hranice lze přejet jen na určených hraničních přechodech, a to mezi 8. až 17. dubnem.

Když díky zmíněným opatřením došlo na Slovensku ke kolapsu dopravy, ministerstvo vnitra reagovalo vysvětlením, že policisté s armádou kontrolují hranice každého okresu, aby zjistili účel cestování. „Od 8. do 13. dubna kontroluje policie dodržování usnesení vlády o zákazu vycházení,“ uvádí ve vysvětlení rezort slovenského ministerstva vnitra.

romská osada na Slovensku

Slovensko za pomoci armády testuje Romy na koronavirus v jejich osadách

Na dění na silnicích zareagoval dnes odpoledne na sociálních sítích premiér Igor Matovič, který to považuje za sabotáž: „Dopadlo to tak, že policie dostala v terénu instrukce zastavovat každého. To je blázinec ... a policejní prezident Lučanský bude mít co vysvětlovat.“ Podle vyjádření v médiích Matovič dále tvrdí, že policie měla zastavovat řidiče jen náhodně.

Prezident policejního sboru generál Milan Lučanský se ohradil: „Politizace policie je nechutná. Řídím se oficiálními dokumenty a nikoli tím, co vidím v televizi.“

Sulík: Z boje proti koronaviru děláme fetiš

Na omezený pohyb osob na Slovensku během Velikonoc zareagoval místopředseda vlády a ministr hospodářství Richard Sulík, který uvedl, že z boje proti koronaviru se stal fetiš.

„Kvůli 800 mrtvým ročně na chřipku ekonomiku nelikvidujeme a kvůli pětistovce mrtvých na koronavirus ano. Po celém Slovensku se vytvořily kilometrové fronty na jinak poloprázdných dálnicích. Zavřeli jsme desetitisíce malých obchodů a vláda jim nepřispěje ani na nájemné. Hodiny hádek při jednání vlády a koaliční rady nepomohly. Je to šílené, musí to skončit,“ píše na svém Facebooku Sulík.

Na to reagoval slovenský premiér: „Neschopnost podpořit nepopulární nařízení, které je ve veřejném zájmu, a místo toho posílat po sociální síti výplody svého mozku, je v tento okamžik mimořádně nezodpovědné.“

Na Slovensku bylo dodnes testováno 19 681 lidí, z toho je registrováno 682 nakažených, 13 vyléčených a 2 osoby zemřely. V rámci kontroly bylo zatím zaregistrováno pět pozitivních osad a v nich minimálně 31 pozitivně testovaných osob.

Dnes večer má premiér Igor Matovič vydat další nařízení v rámci boje proti koronaviru.


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!