SOUHRN: Vláda vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav na celém území ČR a zpřísnila opatření

Vláda dnes vyhlásila na 30 dnů kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území České republiky. Je to poprvé v historii naší země, kdy se nařízení dotýká celého území! Banky umožní odložit splátky úvěrů klientům dotčených koronavirem.
Koronavirus: 12 mýtů, které o něm kolují a zbytečně vyvolávají paniku
iStock

reklama

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku překročil stovku, vláda vyhlásila nouzový stav. V Itálii je už přes tisíc obětí

V Česku je aktuálně 109 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Dalších 143 vzorků se analyzuje, oznámil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Onemocnění se už objevilo ve všech 14 krajích, nejvíc nakažených je v Praze.

Kabinet kvůli výskytu koronaviru vyhlásil na 30 dnů nouzový stav na celém území České republiky. Nouzový stav dává vládě nové pravomoci. Vláda může například nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezených místech nebo území nebo ukládání pracovní povinnosti, pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky.

Nouzový stav
Autor: TV Prima Nouzový stav
Nouzový stav
Autor: TV Prima Nouzový stav
Nouzový stav
Autor: TV Prima Nouzový stav

Vyhlásil také zákaz vstupu do ČR cizincům z rizikových zemí, českým občanům se zakazuje cestovat do těchto zemí: Čína, Jižní Korea a Írán. Z evropských států to jsou Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie.

Státy s vysokým rizikem přenosu nákazy COVID-19
Autor: TV Prima Státy s vysokým rizikem přenosu nákazy COVID-19

Na hranicích s Německem a Rakouskem budou od půlnoci z pátku na sobotu kvůli koronaviru znovu zavedeny kontroly. Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem, a to na hranici s Rakouskem v Dolním Dvořišti, Českých Velenicích, Mikulově a na Hatích. V případě Německa pak jsou vybrány přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les a Hora Svatého Šebestiána. Překročit hranice bude možné také na pražských letištích Ruzyně a Kbely. Tyto přechody budou otevřeny bez časového omezení.

Otevřené hraniční přechody s Rakouskem a Německem
Autor: TV Prima Otevřené hraniční přechody s Rakouskem a Německem

Na pomoc policii při kontrole hranic bude povolána armáda. Uzavření hranic dnes vláda nařídila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), řekl Hamáček po mimořádném jednání vlády. 

Na hranicích už byly od pondělního rána zavedeny namátkové kontroly, při kterých hasiči cestujícím měří teplotu. Hasičům, policistům a celníkům pomáhá i armáda. Zkontrolovali desítky tisíc vozidel, několik lidí poslali do karantény.

Od pátku 06:00 zakázal vstup na sportoviště, do wellness zařízení a do knihoven. Od pátku budou muset být mezi 20:00 a 06:00 uzavřeny restaurace.

Usnesení vlády z 12. 3. 2020
Autor: TV Prima Usnesení vlády z 12. 3. 2020

Vláda zakázala s účinností od pátku přítomnost žáků v základních uměleckých školách. Už od středy byla zrušena výuka na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Uměleckých škol se původní opatření Ministerstva zdravotnictví netýkalo.

„Přijali jsme rozhodnutí, usnesení vlády, které zakazuje s účinností od pátku 13. března hlavně osobní přítomnost žáků na základním uměleckém vzdělávání,“ řekl Babiš.

Mateřské školy naopak stále uzavřeny nebudou. „Myslíme si, že bychom způsobili ještě větší problémy matkám, protože hlídání u menších dětí je více problematické. Dopadá to už na zdravotní sestry. Samozřejmě někteří zřizovatelé a provozovatelé se rozhodli to takhle řešit,“ poznamenal premiér.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor k uzavření mateřských škol

Zeman vládní opatření schvaluje

Vládní opatření proti koronaviru považuje prezident Miloš Zeman za nezbytná. Vyzval lidi, aby dodržovali stanovená pravidla a nepodléhali strachu a panice. Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

„Opatření přijatá vládou České republiky jsou nezbytná pro ochranu zdraví nás všech,“ uvedl Zeman. Kabinet má plnou podporu prezidenta. „Prosím, dodržujte stanovená pravidla. Zároveň vás všechny prosím, nepodléhejte strachu a panice. Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní,“ uvedl Zeman. Dodal, že všichni mají táhnout za jeden provaz a být k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví.

Banky umožní odložit splátky úvěrů klientům dotčených koronavirem

Banky poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se dnes shodlo prezidium České bankovní asociace. Podrobnosti se klienti podle ní dozví od své banky.

„Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji,“ uvedla asociace.

Současně asociace zahájila konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí.

Výběr nejvýznamnějších sportovních akcí, které byly kvůli obavám z šíření koronaviru zrušeny, odloženy či omezeny (podle sportů, řazeno abecedně):

ATLETIKA

Halové mistrovství světa v Nan-ťingu (13.–15. března) – přeloženo na příští rok

Pražský půlmaraton (28. března) – odloženo na neurčito

BASKETBAL

NBA – přerušeno

Všechny soutěže FIBA včetně Evropské ligy a Ligy mistrů – přerušeno

BIATLON

Světový pohár v Novém Městě na Moravě (5.–8. března) – bez účasti diváků

Finále Světového poháru v Oslu (20.–22. března) – zrušeno

CYKLISTIKA

Závod Kolem SAE (23.–27. února) – zrušeny poslední dvě etapy

Závody Tirreno-Adriatico (11.–17. března) a Milán-San Remo (21. března) – odloženo na neurčito

MOTORISMUS

Velká cena Kataru silničních motocyklů (8. března) – neuskutečnila se kategorie MotoGP

Velká cena Thajska silničních motocyklů (22. března) – odložena na 4. října

Velká cena Bahrajnu formule 1 (22. března) – pojede se bez diváků

Velká cena Ameriky silničních motocyklů (5. dubna) – odložena na 15. listopadu

Velká cena Argentiny silničních motocyklů (19. dubna) – odložena na 22. listopadu

Velká cena Číny formule 1 (19. dubna) – odloženo

FOTBAL

Některé soutěže (Itálie, Španělsko, Švýcarsko, ČR) přerušeny na neurčito, jiné (Francie, Německo) se stejně jako některé zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy hrají bez diváků 

GOLF

Turnaj Czech Masters série European Tour (od 20. srpna) – zrušeno

HOKEJ

Mistrovství světa žen v Kanadě (31. března – 9. dubna) – zrušeno

Některé soutěže (Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko, Norsko, Švýcarsko) zrušeny, jiné (ČR, Dánsko, Francie) přerušeny

Mistrovství světa mužů ve Švýcarsku (8.–24. května) – zrušeno (podle webu The Hockey News)

JUDO

Turnaje Grand Slam v Jekatěrinburgu (13.–15. března), Grand Prix v Tbilisi (27.–29. března) a Grand Prix v Antalyi (3.–5. dubna) – zrušeno

KRASOBRUSLENÍ

Mistrovství světa v Montrealu (16.–22. března) – zrušeno

LYŽOVÁNÍ

Závody SP ve sjezdovém lyžování v Jen-čchingu (15.–16. února), Aare (12.–14. března) a Kranjské Goře (14.–15. března) – zrušeno

Závody SP v běhu na lyžích v Minneapolis (17. března) – zrušeno

Závody SP ve skoku na lyžích v Trondheimu (12. března) a Vikersundu (14.–15. března) – zrušeno

Finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (18.–22. března) – zrušeno

Mistrovství světa v letech na lyžích v Planici (19.–22. března) – odloženo na příští rok

MODERNÍ PĚTIBOJ

Mistrovství světa v Sia-menu (25.–31. května) – přeloženo do Cancúnu

RYCHLOBRUSLENÍ

Mistrovství světa v rychlobruslení na krátké dráze v Soulu (13.–15. března) – zrušeno

SNOWBOARDING

Finále Světového poháru snowboardistů ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně (17.–21. března) – zrušeno

STOLNÍ TENIS

Mistrovství světa družstev v Pusanu (22.–29. března) – odloženo na červen

TENIS

Turnaj mužů a žen v Indian Wells (7.–22. března) – odloženo na neurčito

Turnaj mužů a žen v Miami (25. března – 5. dubna) – odloženo na neurčito

Finálový turnaj Fed Cupu v Budapešti (14.–19. března) – odloženo na neurčito

Turnaj žen v Si-anu (13.–19. dubna) – zrušeno

VZPÍRÁNÍ

Mistrovství Evropy v Moskvě (13.–21. dubna) – odloženo na červen

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama