Švédsko věří svým občanům a zavádí méně restrikcí, než je jinde obvyklé. Stačí to?

Občané Švédska stále mohou chodit do kaváren a restaurací, jezdí na výlety a vláda nezavedla žádná přísnější opatření nebo zákazy, jako je tomu jinde ve světě. Stát lidem věří, že se chovají zodpovědně, disciplinovaně a v případě, že se necítí dobře, zůstanou doma.
Fotografie je z nedělního Stockholmu. Švédsko má v Evropě nejvolnější přístup k pandemii
Fotografie je z nedělního Stockholmu. Švédsko má v Evropě nejvolnější přístup k pandemii
foto AP

reklama

Web The Local se tomuto tématu věnuje a tvrdí, že svět si již všiml neobvyklého přístupu k pandemii ve Švédsku. Web vyjmenovává odlišnosti od jiných zemích a ty největší začínají tím, že pandemii se věnují spíše experti než politici a končí to skutečností, že je zde kladen více důraz na individuální odpovědnost.

Přísnější pravidla byla stanovená pro kavárny, restaurace a veřejná shromáždění, kde není povoleno více než 50 lidí. Ale nic jiného se nezměnilo. Například děti nadále chodí do základních a středních škol.

Minulý týden švédská vláda vydala doporučení: „Zrušte velikonoční oběd. Odložte návštěvy rodin. Nejezděte na výlety.“ K tomu se připojila švédská agentura pro veřejné zdraví: „Před svátky a Velikonocemi je důležité zvážit, zda je nutné cestovat po Švédsku.“ Web to interpretuje jako „oficiální doporučení ponechávající prostor k osobní interpretaci“ a k tomu dodává, že „se od vás očekává, že se přizpůsobíte a učiníte rozumné rozhodnutí.“

Ostatně švédský premiér Stefan Löfven se také v tom smyslu vyjádřil: „Vše se nedá uzákonit a všechno zakázat. Je to otázka zdravého rozumu.“ Premiér ve švédštině použil výraz „folkvett“, což znamená „morální vědomí a smysl pro něj“. Každý Švéd, aniž by se to musel učit, rozpozná instinktivně, co je považováno za špatné.

Svět čeká na vakcínu

KORONAVIRUS ONLINE: Omezení volného pohybu v ČR dnes vláda prodloužila do 11. dubna, stejně tak zůstanou zaveřeny i restaurace a obchody

S jeho projevem podle celonárodního průzkumu společnosti Novus většina obyvatel souhlasila. Podle webu BBC mají Švédové velkou důvěru ve své zástupce a nedělá jim problém se řídit jejich doporučením. Specifické chování je dáno racionálními úvahami určenými specifickými švédskými demografickými poměry. BBC upozorňuje na způsob bydlení ve Švédsku, kde velké množství lidí bydlí osamoceně na rozdíl od jižní Evropy.

Navíc má Švédsko malou populaci a pouze jednu skutečnou metropolitní oblast. Tamní vláda se pochopitelně řídí propočty a modely o šíření choroby. Podle svého modelu očekává mnohem méně hospitalizací na 100 000 obyvatel, než je předpovězeno v jiných zemích, a to včetně Norska, Dánska a Velké Británie.

Na druhou stranu má Švédsko poměrně velký počet úmrtí. Švédské úřady se domnívají, že důvodem je existence mnoha infikovaných lidí bez příznaků. Ve Švédsku neexistuje strukturovaný screening a žádný test protilátek, který by ověřil, kdo COVID-19 skutečně získal.

Proto někteří švédští epidemiologové začínají být skeptičtí ke švédskému způsobu přístupu k pandemii. „Myslím, že sice naši lidé poslouchají doporučení, ale v této kritické situaci si nejsem jistá, zda pouze to bude stačit,“ říká pro BBC epidemioložka ze švédské univerzity The Karolinska Institute Emma Fransová.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama