Teherán nadále obohacuje jaderné palivo a tvrdí, že gama paprsky používá k dezinfekci

Írán na tom v současné době není vůbec jednoduše, když čelí dvěma krizím. Sankce odřízly zemi od globálních trhů a navíc čelí, stejně jako dnes řada zemí, akutní epidemii koronaviru, která zde nabírá obřích rozměrů.
Dezinfekce íránské svatyně Qom's Masumeh
Dezinfekce íránské svatyně Qom's Masumeh
foto CNN

reklama

Web Deutsche Welle, který popisuje situaci v Íránu, uvádí, že někteří experti mluví o tom, že zde koronavirus může zabít až 3,5 milionů lidí.

I přesto Teherán pokračuje v jaderném programu a íránská organizace pro atomovou energii (AEOI) nedávno oznámila, že vyvíjí vyspělejší odstředivky používané k obohacování uranu daleko nad úroveň povolenou v jaderné dohodě z roku 2015, tzv. společným komplexním akčním plánem (JCPOA).

Americké sankce zavinily, že Teherán nyní i v době pandemie velmi těžce získává zdravotnický materiál. Některé evropské země jako Velká Británie, Francie a Německo využívají určitých „zadních vrátek“ k tomu, aby do Íránu tento materiál dopravily.

Aby Írán vyšel vstříc zemím, které se mu snaží pomoci zvládnout epidemii koronaviru, začal tvrdit, že používá gama paprsky k dezinfekci masek, rukavic a jiného zdravotnického vybavení. Tyto gama paprsky mohou být produkovány pouze v jaderných reaktorech.

íránskému prezidentovi Rohanimu jakoby nezáleželo, že v zemi zuří koronavir. Chce útočit proti USA

Ani pandemie nezastaví Írán v útocích. Nejvyšší duchovní propouští kvůli koronaviru deset tisíc vězňů

„I když je pravda, že se gama záření může použit ke sterilizaci lékařských masek a rukavic, tak rozsah použití v přímém boji proti COVID-19 je sporný,“ řekl íránský fyzik Behrooz Bayat a dodal, že to není důvod pro pokračování v jaderném programu. „Rychlejší odstředivky neodporují civilnímu použití, ale porušují mezinárodní jadernou dohodu. Může se jednat o skrytý vývoj atomové bomby,“ uvedl Bayat pro Deutsche Welle.

Podle poslední zprávy Mezinárodní komise pro atomovou energii (IAEA) Írán skoro ztrojnásobil svou celkovou zásobu uranu s nízkým obohacením z 372,3 kilogramů v listopadu loňského roku na 1 020,9 kilogramů k 19. únoru letošního roku,

To o dost překračuje limit 300 kilogramů (660 liber) stanovený v JCPOA. Odborníci říkají, že to dává zemi možnost produkovat dostatek uranu pro vývoj jaderných zbraní.

Když se na věc podíváme z hlediska epidemie, tak Írán patří mezi země s vysokou nákazou koronavirem a podle mezinárodních statistik je na sedmém místě na světě v počtu identifikovaných případů.

Íránské ministerstvo zdravotnictví v neděli uvedlo, že počet obětí koronaviru v zemi dosáhl 3 603 a nárůst zemřelých za posledních několik dní vzrostl nejméně na 100 denně. V Íránu bylo celkem infikováno 58 226 lidí.

Rouhaniho vláda upustila od blokády měst, ale zakázala meziměstské cestování do 8. dubna. Nyní však vyhlašuje, že chce v zemi od soboty povolit nízkorizikové ekonomické aktivity. V Teheránu až od 18. dubna.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama